Świat

O tej polskiej firmie będzie głośno - dzięki niej oświetlenie zacznie myśleć

Marcin Hołowacz
O tej polskiej firmie będzie głośno - dzięki niej oświetlenie zacznie myśleć
4

Internet Rzeczy pozwala na stworzenie inteligentnego oświetlenia, a to z kolei ma potencjał w poprawie samopoczucia np. pracowników powierzchni biurowych oraz optymalizacji kosztów.

O firmie Silvair na łamach Antyweb pisał już Maciej Sikorski:

Polski startup Silvair pozyskał ponad 40 mln złotych i będzie rozwijał system inteligentnego oświetlenia.

Silvair to kolejny ciekawy biznes z Krakowa, miasta nazywanego przez niektórych polską doliną startupową. Przewodzący mu Rafał Han to postać znana w branży, na swoim koncie ma m.in. współtworzenie Estimote, startupu, o którym pisaliśmy niejednokrotnie. W obu przypadkach mamy do czynienia z firmami działającymi na polu Internetu rzeczy: segmentu bardzo rozbudowanego i perspektywicznego, ale wciąż eksplorowanego. Możliwości rozwoju jest tu mnóstwo, a Silvair postanowiło skupić się na inteligentnym oświetleniu. Przy czym nie jest to pomysł w stylu żarówki zmieniającej kolory, sprzężonej z aplikacją i przeznaczonej do naszego salonu – firma celuje w rozwiązania komercyjne, to interes z gatunku b2b.

Silvair, Bluetooth Mesh i inteligentne oświetlenie

Dziś wracamy do tematu, ponieważ polski startup jest pierwszą firmą na świecie, która może dostarczać klientom oficjalny software zaakceptowany przez Bluetooth Special Interest Group, pracujący w nowym standardzie Bluetooth Mesh (jak się dowiedziałem, po polsku można określać to np. jako technologia kratowa). Poprosiłem Marka Wierzbickiego, CMO w firmie Silvair, o komentarz dotyczący paru podstawowych kwestii, tak aby jak najlepiej przybliżyć cały temat.

Silvair to pierwszy dostawca oprogramowania Bluetooth Mesh. Jest ono skierowane do producentów inteligentnego oświetlenia, czyli takiego, które komunikuje się z czujnikami i dostosowuje swoje parametry w zależności od danych, które do niego trafiają.

Nie chodzi tylko o komunikację z sensorami. Przede wszystkim chodzi o komunikację urządzeń między sobą. Jako pierwsza firma możemy dostarczać klientom kwalifikowany (czyli zaakceptowany przez Bluetooth SIG) oficjalny software, który ma zaimplementowane pewne funkcjonalności. Odznacza się łatwością setup-u urządzeń, bezpieczeństwem czy interoperacyjnością (można połączyć w jedną sieć różne urządzenia różnych producentów). Sensory w całym ekosystemie są bardzo ważne bo faktycznie dzięki nim możemy dostosować oświetlenie do tego co dzieje się w danej przestrzeni.

Następnie chciałem lepiej zrozumieć jak może wyglądać przykładowe działanie takiego inteligentnego systemu oświetlenia na przykładzie: Czyli jeśli w pomieszczeniu jest dużo ruchu wywołanego przez pracowników, lampy będą świecić jaśniej i np. na całej powierzchni biurowej, a jeżeli będzie garstka osób, lampy np. ograniczą się do najlepszego oświetlania regionu biurowca, w którym akurat znajdują się ludzie?

Jeśli w pomieszczeniu jest dużo ludzi to na pewno światło ma świecić wszędzie gdzie się znajdują. Bardziej chodzi o fakt, gdy ludzie siedzą przy oknie a jest jasno, to nasz software dostosowuje poziom oświetlenia do światła dziennego, czy też rano jest bardziej zimne a wieczorem cieplejsze żeby bardziej wprowadzić atmosferę relaksu. Jeśli w danym miejscu przez dłuższą chwilę nie ma nikogo, to lampy mogą automatycznie się wyłączyć lub przyciemnić. Cała ta automatyzacja dzieje się za pośrednictwem naszej platformy - od ustawienia sieci po odpowiednie zachowania.

Wszystko po to, żeby zwiększyć oszczędności, zmniejszyć zużycie energii, a przede wszystkim poprawić samopoczucie (trend określany jako human centric lighting) i wydajność pracowników. Tak to rozumiem.

Te wyżej wymienione benefity to tylko element całego systemu, który rozwijamy. Stworzenie infrastruktury oświetleniowej z naszą technologią umożliwi docelowo korzystanie z danych i dostarczanie usług np. notyfikacje z beaconów w lampach, lokalizacja osób i przedmiotów w pomieszczeniach, etc.

Bluetooth Mesh

https://vimeo.com/225874947

Druga kwestia to sama technologia Bluetooth Mesh. Skierowali Państwo swoją uwagę właśnie na nią, ponieważ wydaje się ona być najbardziej obiecującym rozwiązaniem do zastosowania w przypadku Internetu Rzeczy. Jest tak, ponieważ możliwa staje się komunikacja między urządzeniami na zasadzie: Zamiast bezpośrednio do urządzenia docelowego, sygnał może wędrować między kilkoma urządzeniami i dopiero potem trafić do finalnego odbiorcy. Pozwala to na zwiększenie zasięgu oraz zmniejszenie zapotrzebowanie na energię.

Przede wszystkim umożliwia skalowanie co wcześniej nie było możliwe, nie ma punktu centralnego tylko system rozproszony. Urządzenia wysyłają i odbierają pakiety informacji, dzięki czemu zmniejszają ryzyko tego, że np. lampa się nie zapali.

Oficjalna strona firmy Silvair

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu