Technologie

Wielkie wyzwania i ogromne możliwości. To właśnie pociąga najlepszych specjalistów w IT

Jakub Szczęsny
Wielkie wyzwania i ogromne możliwości. To właśnie pociąga najlepszych specjalistów w IT
21

Na pytanie, co najbardziej pociąga w pracy specjalistów z branży IT, większość zgodnie odpowiada: wyzwania oraz perspektywy rozwoju. Ciągłe podnoszenie swoich kompetencji to oczywiście norma w tej branży, ale niestety, nie każde przedsiębiorstwo przykłada do tego uwagę. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda to w Sii — u lidera w zakresie usług IT oraz inżynierii przemysłowej.

Początki firmy Sii w Polsce były skromne — w Warszawie, na zaledwie 50 metrach kwadratowych zostało otwarte pierwsze biuro. Ciężka praca, mnóstwo wyrzeczeń oraz konsekwencja w dążeniu do celów spowodowały, że po ponad 12 latach istnienia na naszym rynku Sii jest zdecydowanym liderem w zakresie usług IT oraz inżynierii przemysłowej. Natomiast marka na świecie obecna jest od 1979 roku, a od 1999 notowana jest na paryskiej giełdzie. Warto podkreślić, iż Sii Polska to pierwszy zagraniczny oddział tej firmy.

Wśród wyznawanych przez siebie wartości Sii wskazuje na takie, jak m.in. jakość, lojalność, odwaga, pasja, pozytywne nastawienie, praca zespołowa… Ale przecież takimi charakteryzują się (a przynajmniej tak twierdzą) także inne firmy z tego rynku. Żeby sprawdzić, czy to nie tylko teoria, ale także praktyka, trzeba przyjrzeć się opiniom pracowników i projektom, które najlepiej obrazują rzeczywistość w przedsiębiorstwie i realne możliwości, jakie ono daje swoim ludziom.

Cyfrowe podręczniki według Sii — na takie czekamy w Polsce. Na razie cieszą się z nich młodzi Norwegowie

To jeden z bardziej emocjonujących projektów — cyfryzacja podręczników to zadanie trudne, o czym doskonale wie każdy, kto przyjrzał się staraniom państw, w których tego typu rozwiązanie jest już standardem.

Firma Gyldendal, działająca w branży mediowej, razem z Sii opracowała cyfrowe podręczniki, które trafiły do 700 000 uczniów i nauczycieli w Norwegii. Za projekt odpowiadał Gyldendal, ale potrzebował doradcy, który wspomógłby działania przedsiębiorstwa w tym zakresie. Owocem pracy inżynierów z Sii jest system przystosowany do urządzeń mobilnych: dzięki niemu uczniowie oraz nauczyciele mogą korzystać z materiałów edukacyjnych nie tylko w domu czy w szkole, ale w każdym miejscu na świecie. W trakcie prac nad nim wykorzystano takie technologie jak: React.js, HTML5, CSS3, REST API, Webpack, TypeScript, TestCafe, Jenkins, Azure.

Nasza partnerska współpraca z Sii pozwala nam na dynamiczne skalowanie biznesu, przy jednoczesnej pewności wysokiego poziomu kompetencji naszego partnera w różnych obszarach. W każdej współpracy komunikacja jest kluczem. Nasza geograficzna oraz kulturowa bliskość z Sii ma decydujące znaczenie w budowaniu zaufania oraz rozumieniu naszych potrzeb jako klienta – zarówno na poziomie zarządczym, jak i w codziennej pracy.

Peder Skou, Head of Product Technology — Gyldendal

Samo Sii nie ukrywa, że było to ważne przedsięwzięcie — takie, którym śmiało można pochwalić się w branży. Tworzenie spójnej platformy pozwalającej na wykorzystanie cyfrowych podręczników to naprawdę ogromne wyzwanie, w realizację którego zaangażowano wiele osób:

Przygotowaliśmy zaawansowane oprogramowanie, a zespół pracujący nad projektem tak pochłonęła merytoryczna strona zadania, że w całości angażował się w dyskusje, zmieniając i proponując nowe założenia dla poszczególnych rozwiązań — zwrócił nam uwagę Marcin Kozłowski, Service Delivery Manager w Sii.

Redakcja Antyweb zapytała również o największe wyzwania, które pojawiły się w tym projekcie — w trakcie jego trwania podjęto wiele znaczących decyzji dotyczących zarówno technologii, jak i personalnych w zakresie nadzorowania postępów w realizacji przedsięwzięcia:

Najważniejszą decyzją do podjęcia był wybór docelowej technologii wykonania warstwy frontend: badaliśmy przydatność Angular i React. Największym wyzwaniem była natomiast integracja - kolejne przypadki użycia wpływały na sposób połączenia frontendu z backendem i systemem adaptive learning.

W trakcie prac doszło do niespodziewanej, trwającej dwa miesiące zmiany Product Ownera, ale dzięki temu, że zespół poznał dobrze potrzeby klienta, nie wpłynęło to negatywnie na termin dostarczenia produktu o wysokiej jakości. — dodał Marcin Kozłowski.

To kluczowa umiejętność w zakresie zarządzania tego typu przedsięwzięciami: zdolność do utrzymania odpowiedniego tempa prac przy jednoczesnym zachowaniu jakości. W branży IT jest to bezcenne. Często bowiem pojawiają się problemy czy wyzwania, które należy rozwiązywać na bieżąco.

Takie projekty to konkretne korzyści dla inżynierów, którym zależy na rozwoju

Praca programisty nie jest łatwa — wymaga ogromnej kreatywności, chęci uczenia się oraz systematyczności. Jednak to pracodawca powinien dbać o to, by pracownicy byli odpowiednio do tego zmotywowani. Kultywowanie przez przedsiębiorstwo takich wartość widać nie tylko w projektach, ale również w wypowiedziach pracowników oraz partnerów firmy, którzy mieli okazję z nią współpracować. Doskonałym przykładem jest wspomniany powyżej projekt realizowany przez Sii wraz z Gyldendal, w ramach którego udało się doprowadzić do pełnej cyfryzacji materiałów edukacyjnych. To ogromny sukces — zwłaszcza, że byli w niego zaangażowani polscy programiści oraz inni specjaliści z dziedziny IT.

(źródło: https://www.greatplacetowork.pl/zasoby/aktualnosci/lista-najlepszych-miejsc-pracy-polska-2018)

Na Sii zwracają uwagę nie tylko potencjalni pracownicy, ale również organizacje, które zajmują się monitorowaniem przedsiębiorstw pod kątem atrakcyjności na rynku pracy. Raport “Great Place to Work - Najlepsze Miejsca Pracy 2018” w Polsce wykazał, że Sii zamknęło najlepszą piątkę przedsiębiorstw w kategorii zatrudniających powyżej 500 osób. Ścisła czołówka tego zestawienia to głównie firmy zajmujące się technologiami informatycznymi, natomiast Sii w rankingu mogło poszczycić się obecnością wśród takich firm jak Microsoft, Cisco, czy też Akamai Technologies. Sii plasuje się na czołowych pozycjach tej listy od 4 lat. W takich miejscach można liczyć nie tylko na najwyższe zarobki oraz atrakcyjne benefity, lecz również na wiele dostępnych ścieżek rozwoju oraz angażujące projekty.

Z aktualnymi ofertami pracy można zapoznać się na www.sii.pl/oferty-pracy

Materiał powstał we współpracy z firmą Sii.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu