Polska

SejmLog udostepnił pierwszy z modułów swojego portalu - Wizytówki Poselskie

Grzegorz Ułan
SejmLog udostepnił pierwszy z modułów swojego portalu - Wizytówki Poselskie
4

Takiego miejsca z pewnością brakowało w naszej przestrzeni internetowej. Tak naprawdę kontakt wyborców z politykami, których przecież sami wybraliśmy, ogranicza się do oglądania ich na ekranie telewizorów czy czytania newsów o ich wyczynach w sieci. SejmLog chce być natomiast taką platformą umożliwiającą i ułatwiającą kontakt w obopólnej relacji wyborca< ->poseł.

O planach uruchomienia SejmLog pisaliśmy Wam prawie rok temu, jest to pomysł twórców Żelaznej Logiki i jak widać projekt nie umarł, wczoraj udostępniony został pierwszy moduł, a mianowicie Wizytówki Poselskie.

Na stronie głównej wyświetlana jest lista posłów, można ją posortować według alfabetu lub ostatniej ich aktywności w social mediach (aktualnie Facebook i Twitter), rejonu Polski z którego pochodzą oraz według partii, do której należą.

Każdy poseł ma założony swój własny profil, przypominający trochę ten, które znamy z Facebooka. W głównym strumieniu wyświetlana jest aktywność każdego z nich na Facebooku i Twitterze. Aktualnie można je filtrować według daty publikacji czy według serwisu, z którego wpis pochodzi. W przyszłości twórcy udostępnią posłom możliwość zamieszczania postów z poziomu portalu.

Widać też już funkcjonalności, które zostaną udostępnione użytkownikom. A więc będziemy mogli dodać wybranych posłów do znajomych bądź obserwowanych i śledzić ich aktywność na swoim profilu, jak również dać wyraz swojego poparcia. Zasadne chyba byłoby dodanie opcji przeciwnej, jeśli ma to być miejsce, gdzie będzie można sprawdzić aktualne nastroje i rzeczywistą popularność poczynań posłów.

Innym planowanym modułem jest zakładka głosowań, w których uczestniczył dany poseł. Rozumiem że będzie tu też opcja sprawdzenia jak głosował - na tak, przeciw czy się wstrzymał. Widać tu też kolejną zakładkę z inicjatywami, jakie podjął w sejmie. Zakładka wykropkowana natomiast, to pewnie rozwijane menu z innymi mniej ważnymi opcjami.

Z tego, czego nie widać, sami twórcy już zdradzają plany na najbliższy czas:

Startując dziś w wersji beta, oddajemy w Państwa ręce produkt w wersji podstawowej zaznaczając, że jest setki elementów i funkcji, które będą stopniowo dodawane w ramach postępu prac programistycznych. Z całą pewnością do wizytówek dodamy informacje o biurach poselskich, uczestnictwie w komisjach, udziale w głosowaniach, obecności w Sejmie, a docelowo uruchomimy funkcje społecznościowe - w tym możliwość stworzenia własnej tablicy i samodzielnego wyboru wyświetlanych na niej treści.
Jeśli chodzi o kolejkę planowanych działów wspomnijmy na razie o dziale publicystycznym i dziale petycji obywatelskich - wiele przed nami.

Kiedy Jakub pisał Wam o tym projekcie, wyraził swoją wątpliwość, czy Polacy dojrzeli do takiego miejsca, gdzie będą mogli dyskutować i wymieniać się opiniami z posłami, na przyzwoitym poziomie. Twórcy SejmLog odpowiedzieli w osobnym poście, że - Nie warto więc na wstępie ustalać, że Polacy mogą nie być zdolni do stworzenia miejsca konstruktywnej dyskusji. Nie jesteśmy od nikogo gorsi, choć może się tak niektórym wydawać. Jest takie powiedzenie, które doskonale to obrazuje – „trawa jest zawsze bardziej zielona po drugiej stronie płotu”.

Internet jest szerokim zagadnieniem i nie da się go zaszeregować w jednej kategorii. Są tutaj miejsca, gdzie można porozmawiać kulturalnie, jest też mnóstwo takich, w których dyskusja sięga dna. Od czego to zatem zależy? Pozwolimy sobie na kolejną mądrość ludową: „kiedy wejdziesz między wrony musisz krakać jak i one”. Ludzie zawsze, choć odrobinę, dostosowują się zachowaniem, poziomem rozmowy do miejsca w jakim się znajdują. Tak w świecie realnym jak i w Internecie. SejmLog ma stworzyć taką atmosferę, w której każdy zastanowi się pięć razy nim wciśnie enter wiedząc, że od jego działania będzie zależała Renoma jego konta użytkownika. Ale nie tylko Renoma stać ma na straży jakości dyskusji.

Zgadzam się z tym, że są miejsca w sieci, gdzie można kulturalnie i na poziomie porozmawiać, również na tematy polityczne, jednak wydaje mi się, że administratorzy i tak będą mieli pełne ręce roboty, z chwilą udostępnienia modułu do dyskusji z politykami. Wierzę, że twórcy dobrze to przemyśleli i są świadomi, że nie będzie to proste i zastosują rozwiązania, które sprawią finalnie, że się to uda.

Dla chętnych udostępniona została już prerejestracja kont, możecie to zrobić na tej podstronie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu