Technologie

Rewolucję w farmacji przyniesie startup. Zobaczcie, co potrafi niesamowity LinkSquare

Tomasz Popielarczyk
Rewolucję w farmacji przyniesie startup. Zobaczcie, co potrafi niesamowity LinkSquare
10

Udział technologii w medycynie jest bezdyskusyjny. Dotąd jednak nikt nie stworzył urządzenia, które byłoby w stanie identyfikować leki lepiej od człowieka. Problem ten rozwiązuje LinkSquare.

Zapytacie, na co komu taki gadżet? Bynajmniej nie chodzi tutaj o starszych ludzi, którzy za pomocą LinkSquare mieliby identyfikować leki, co do których nie mają pewności. Problem jest o wiele szerszy. Szczególnie dotyczy on służby zdrowia oraz placówek zajmujących się opieką medyczną, gdzie każdego dnia do pacjentów trafiają tysiące tabletek, pigułek, kapsułek. LinkSquare ma minimalizować ryzyko, że którykolwiek z podopiecznych otrzyma złe leki. Z danych uzyskanych przez NBC wynika, że każdego roku niewłaściwie realizowanych jest 50 mln recept. W analogiczny sposób urządzenie miałoby działać w regionach rozwijających się, gdzie brakuje specjalistów do identyfikacji leków. A tymczasem m.in. w Afryce istnieje problem podrabianych medykamentów, które jedynie wyglądają podobnie do np. leków na Malarię. Niedostateczna liczba specjalistów sprawia, że trudno zidentyfikować podróbki, na czym finalnie cierpią najbardziej pacjenci.

LinkSquare to zatem gadżet, za którym stoi pewna idea. Urządzenie ma formę grubego długopisu (flamastra?). Zakończono je niewielką lampką, która służy do rozpoznawania pigułek w oparciu o spektroskopię. Urządzenie rozpoznaje, które fale światła są odbijane, a które absorbowane przez analizowane lekarstwo. W ten sposób jest w stanie rozpoznać nawet najbardziej delikatne różnice w odcieniach. Twórcy zapewniają, że jest to analiza o wiele bardziej wydajna i efektywna niż ludzkie oko.

Cały proces ma trwać dosłownie kilka sekund. Do uruchomienia skanowania służy duży przycisk na urządzeniu. Wszelkie informacje są przesyłane bezprzewodowo do smartfona - dostępna jest już aplikacja na iOS, która będzie je przetwarzała i wyświetlała stosowne informacje na temat leków. Z informacji wynika, że jednocześnie możliwe jest skanowanie kilku pigułek jednocześnie. Może to jednak wpływać na skuteczność analizy - trudno na tym etapie cokolwiek więcej napisać.

Sprzęt wyceniono na 250 dolarów. Przy czym dotyczy to wersji z podstawową bazą danych. Im szerszy dostęp do informacji o lekach, tym więcej będzie trzeba zapłacić za LinkSquare. Widać, że stojąca za projektem firma Stratio jest też po prostu nastawiona na zysk. Założyli ją czterej inżynierowie z uniwersytetu Stanford w 2013 roku. Przez ten czasu udało się im zgromadzić 5 mln dol. dofinansowania. LinkSquare jest ich pierwszym projektem tego typu.

/\/>

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu