Motoryzacja

RealSense w Range Roverze - 3D w samochodzie

Konrad Kozłowski
RealSense w Range Roverze - 3D w samochodzie
10

O różnorodności zastosowań technologii RealSense mogliście przekonać się przy okazji kilku poprzednich materiałów, a w ostatnim z nich przywołaliśmy także kilka zupełnie nowych przykładów. Ale oczywiście na tym co do tej pory opisaliśmy nie kończą się możliwości zaawansowanej kamery 3D Intela. Jak m...

O różnorodności zastosowań technologii RealSense mogliście przekonać się przy okazji kilku poprzednich materiałów, a w ostatnim z nich przywołaliśmy także kilka zupełnie nowych przykładów. Ale oczywiście na tym co do tej pory opisaliśmy nie kończą się możliwości zaawansowanej kamery 3D Intela. Jak myślicie, do czego będzie zdolny pojazd wyposażony w zestaw kamer RealSense?

Nie nazwałbym się specjalistą w tej dziedzinie, ale mogę śmiało powiedzieć, że jestem pasjonatem konserwatywnej motoryzacji. Nowoczesne auta elektryczne, Tesla i inne, są rzeczywiście bardzo intrygującymi nowinkami, ale, nawet mając na względzie tematykę ochrony środowiska trudno mi byłoby zrezygnować z tradycyjnego silnika spalinowego w samochodzie. W jakich więc obszarach doceniłbym zaawansowanie technologiczne? Właśnie w takich, jakie oferuje RealSense od Intela.

Pewien czas temu na tyle zafascynowałem się reklamowanym pojazdem marki na literę “f”, że naprawdę zachciałem go kupić. Co takiego zwróciło moją uwagę? Jak na sympatyka technologii przystało niesamowicie spodobała mi się wizja braku potrzeby zdalnego zamykania i otwierania drzwi po naciśnięciu przycisku na pilocie. Wystarczy, że znajdę się w pobliżu auta z kluczykiem, na przykład, w kieszeni i będę mógł wsiąść do środka bez zbędnych czynności. Bezpieczeństwo takiego rozwiązania budzi jednak pewne wątpliwości, ale idąc o krok dalej, podczas gdy dostęp do samochodu będą miały tylko wybrane osoby, to sprawa wygląda o niebo lepiej. Podobnie jak w przypadku sposobu autoryzacji użytkownika w Windows 10 za pomocą profilu, Intel RealSeanse będzie umożliwiać identyfikację potencjalnego kierowcy, który znajdzie się przy drzwiach auta. Coś takiego otwiera także kolejne możliwości, na przykład personalizowany podkład muzyczny podczas podróży autem, ponieważ odtwarzane będą wtedy playlisty utworzone przez konkretnego użytkownika pojazdu. Zabezpieczenie samochodu również będzie dziecinnie proste - wystarczy prosty gest kciuka ku górze, by “zablokować” samochodu. Równie łatwo i przyjemnie jak w przypadku smartfona czy komputera.

Intel i Range Rover zaprezentowali także inne sytuacje, w których wyposażenie pojazdu w kamery RealSense będzie przydatne. Czy znajdującą się przed nami przeszkodę zdołaby bezproblemowo pokonać? O tym zdecyduej komputer pokładowy na podstawie danych zebranych przez kamery 3D. W razie potrzeby zawieszenie zostanie uniesione dokładnie o tyle, ile potrzeba. Asystent parkowania to także hit ostatnich lat i oczywiście w tym obszarze także system oparty o kamery RealSense będzie bardzo pomocny - obraz 360 stopni pozwoli dokładnie ocenić nasze szanse na powodzenie zaparkowania w wybranym miejscu.

Muszę przyznać - zaczynam odnosić wrażenie, że RealSense ma ogromne szanse stać się standardem w swojej dziedzinie. Lista zastosowań robi niemałe wrażenie, a przecież prawdziwy “boom” najprawdopodobniej dopiero przed nami. Wraz ze wzrostem liczby urządzeń wyposażonych w kamery 3D Intela będzie także rosło zainteresowanie ze strony deweloperów. A to do czego ta grupa potrafi być zdolna przekonywaliśmy się wielokrotnie i tym razem będzie na pewno podobnie. A może i nawet o wiele ciekawiej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu