Ciekawostki technologiczne

Jakich programistów potrzebuje rynek? Czego warto się uczyć? Oto odpowiedź!

Jakub Szczęsny
Jakich programistów potrzebuje rynek? Czego warto się uczyć? Oto odpowiedź!
98

Z czym kojarzy nam się zawód: "programista"? Na pewno z bardzo dobrymi zarobkami - pracy przy tworzeniu oprogramowania jest od groma - ten rynek jeszcze bardzo długo będzie chłonął kolejnych specjalistów, a firmy osadzone w mniejszych miastach w Polsce narzekają na mocno przetrzebione środowisko oraz brak rąk do tworzenia kodu. Jeżeli szykujesz się do zostania programistą - zwróć uwagę na specjalizację. To może Ci dać naprawdę spore korzyści.

Znam wielu programistów pracujących w różnych software house'ach, od kuchni znam również ich stosunki z resztą kadry zarządzającej takim miejscem pracy. Coraz częściej odchodzi się od "kołchozu", w którym powstaje kod - oprócz dobrych zarobków, programista może liczyć na elastyczne godziny pracy (a nawet tryb zadaniowy zamiast godzinowego!), konsolę do gier w "pokoju rozrywkowym" i wszelkie inne wygody. Pracodawcy, szczególnie ci mniejsi muszą być konkurencyjni pod każdym względem - nie tylko w kontekście zarobków. Na porządku dziennym są elementy szeroko rozumianego pracowniczego socjalu - dodatki do wyjazdu na urlop, pakiety zdrowotne itp.

Programista operujący tymi językami programowania najszybciej znajdzie pracę

Ale niekoniecznie zarobi najwięcej. Wypłaty rosną wraz z tym, jak w danej dziedzinie specjalizuje się relatywnie niewielu twórców oprogramowania. Mając umiejętności, które wyróżniają Cię spośród innych kandydatów możesz liczyć na dużo lepsze zarobki (idące nawet w dziesiątki tysięcy złotych!), również zależnie od Twojego wcześniejszego stażu oraz doświadczenia.

Niemniej, najbardziej poszukiwani są ci programiści, którzy znają bibliotekę JQuery dla języka JavaScript, a także osoby dobrze czujące się PostgreSQL oraz MySQL. W 19% przypadków kont na Goldenline, które otrzymały propozycję pracy od rekrutera, możliwe było znalezienie informacji o tym, że jego posiadacz zna AngularJS.

Sporym atutem okazuje się być znajomość Scruma, natomiast 10% programistów, którzy otrzymali oferty pracy ma doświadczenie w zarządzaniu projektami software'owymi.

Gdzie jest najwięcej poszukiwanych programistów? Zaskoczeń nie ma - prym wiedzie stolica

Warszawa to miejsce zamieszkania 33% programistów, którzy otrzymali propozycję od rekrutera (33%) - jest to najczęściej obierany kierunek przez specjalistów głównie z powodu bardzo wysokich zarobków. Na dalszych miejscach są: Kraków i Wrocław (po 11%), Poznań (6%), Gdańsk (4%) oraz Łódź i Katowice (po 3%). Przedział wiekowy programistów, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera to od 27 do 36 lat. Jest to więc całkiem młoda grupa zawodowa.

Prymat Warszawy, Krakowa oraz Wrocławia nie jest zbytnio zaskakujący - programiści liczą na jak najlepsze zarobki - sprzyja temu również fakt, iż... w dalszym ciągu istnieją braki kadrowe w tej grupie zawodowej. Jak dobrze sprawdza się tutaj "rynek pracownika" widać doskonale po tym, że programiści ani myślą o przeprowadzce do mniejszego miasta, gdzie rachunek ekonomiczny, zakładając mniejsze ceny np. w Rzeszowie mógłby być korzystniejszy.

Goldenline wskazuje, że programiści to również jedna z niewielu grup zawodowych, która rzadko wysyła jakiekolwiek CV - raczej czekają, aż zgłoszą się do nich rekruterzy. Tego typu sytuacja sprzyja również "ruchliwości poziomej" w postaci częstych zmian miejsca pracy np. z powodu nieco wyższych zarobków.

Źródło: Raport Goldenline

Sprawdź nasze teksty z okazji Miesiąca Programisty, które organizujemy w ramach akcji Zmienimy Świat! 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu