Praca w IT

Ile zarabiają programiści w Polsce? Wynagrodzenia informatyków 2017

Grzegorz Ułan
Ile zarabiają programiści w Polsce? Wynagrodzenia informatyków 2017
120

No Fluff Jobs to pierwszy w Polsce serwis, który wprowadził w swoim serwisie z ogłoszeniami o pracę dla informatyków, obowiązkowe widełki płacowe. Pisałem Wam o tym w ramach naszego cyklu Dobre, bo polskie. Teraz dzielą się z nami raportem na temat wynagrodzeń wśród programistów w Polsce.

Szczegółowy opis serwisu znajdziecie w moim wpisie o No Fluff Jobs. Teraz dostaliśmy od nich raport odnośnie wynagrodzenia informatyków w Polsce. Raport opracowano na podstawie 5762 ogłoszeń opublikowanych w ich serwisie w okresie od 01.01.2016 do 30.11.2017 roku.

Podane w raporcie wynagrodzenia to kwoty brutto, a w przypadku umów B2B kwoty netto. W kwestii wyjaśnienia oznaczeń na grafikach z raportu doprecyzuje, że junior to taka osoba, która ma do 2 lat doświadczenia w branży, mid 2-5 lat doświadczenia, senior powyżej 5 lat doświadczenia.

Co wynika z raportu No Fluff Jobs? Porównując do roku poprzedniego zarobki programistów wzrosły w Polsce o średnio 7%. Na największe wzrosty mogą liczyć seniorzy, czyli osoby pracujące w zawodzie ponad 5 lat, średnie wzrosty kształtowały się tu na poziomie 7,9%.

Patrząc natomiast po lokalizacji największy średni wzrost płac odnotowano we Wrocławiu - 13,4% oraz w Krakowie - 13,2%. Mniejsze wzrosty były Trójmieście, Poznaniu, a najmniejsze w Warszawie. Jednak w Warszawie nadal są one największe, średnio zarabia się w niej 13300 złotych, natomiast we Wrocławiu 12400 złotych - informatycy z kilkuletnim doświadczeniem.

Największe wzrosty dotyczą osób zarządzających infrastrukturą projektów IT, czyli DevOps - specjaliści z tego obszaru mogą liczyć na zarobki w wysokości około 14 tys. złotych. Podobne wzrosty są w przypadku specjalistów których kompetencje obejmują zarówno frontend, jak i backend, czyli fullstack.

Tomasz Bujok — współzałożyciel No Fluff Jobs:

Na najwyższe wzrosty płac mogą liczyć osoby z kilkuletnim doświadczeniem w programowaniu-dotyczy to wszystkich specjalizacji. W Polsce nadal brakuje programistów o szerokim zakresie umiejętności, łączących kompetencje z obszaru projektowania interfejsu użytkownika z wiedzą dotyczącą warstwy backend. W związku z dużą popularnością mikroserwisów rośnie zapotrzebowanie na specjalistów DevOps.

Forma zatrudnienia też ma oczywiście znaczenie, w przypadku umów B2B na stanowiskach seniora różnice w zarobkach sięgają do 1900 złotych netto na fakturze.

W podziale na poziom doświadczenie, kategorie i technologie specjalizacji rozkład zarobków przedstawia się następująco (czerwony kolor to umowy B2B):

Tak jak wspomniałem najwięcej zarabia się w Warszawie, ale na przykład w Krakowie senior na umowie B2B zarabia już więcej niż w stolicy.

Tomasz Bujok — współzałożyciel No Fluff Jobs:

Ciekawym trendem jest wzrost wynagrodzeń na południu Polski — we Wrocławiu oraz Krakowie. Obecnie Java Developer w Krakowie zarabia już więcej niż w Warszawie, a w 2018 roku różnice te mogą się jeszcze pogłębić. Technologiami, w których zarabia się najwięcej są Java oraz Spring. Ciągle więc warto inwestować w wiedzę z tego obszaru. Biorąc pod uwagę technologie frontendowe, znajomość Javascriptu oraz Angulara gwarantuje satysfakcję finansową. Nie można zapominać również o programowaniu reaktywnym, które zyskuje na popularności zarówno na frontendzie, jak i backendzie.

Całość raportu w postaci infografiki dostępna jest pod tym adresem.

Photo: welcomia/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot