Telekomy

Marcowe wyniki prędkości internetu mobilnego, czyli o tym, jak nie powinno się robić wykresów

Grzegorz Ułan
Marcowe wyniki prędkości internetu mobilnego, czyli o tym, jak nie powinno się robić wykresów
41

Od jakiegoś czasu publikujemy Wam wyniki pomiarów jakości i szybkości internetu u naszych telekomów, dokonywanych przez użytkowników aplikacji mobilnych RFBenchmark. Wczoraj pojawił się nowy ranking za marzec, który w mojej ocenie, i nie tylko mojej, pozostawia pewnego rodzaju zgrzyt, co do formy prezentacji wyników tych pomiarów.

Rankingi te pokazują jak zmienia się jakość i prędkość internetu mobilnego w Polsce, dokonywane są przez ich użytkowników i klientów naszych telekomów rozsianych po całej Polsce, więc są w jakimś stopniu miarodajne, jednak warto też, aby ich prezentacja nie była w żaden sposób manipulowana, bo to obniża znacznie wartość tych rankingów.

Ale po kolei, same wyniki pomiarów są w końcu rzetelnie opisane, więc sprawdźmy jak to się aktualnie prezentuje. Poprzedni miesiąc to wyraźne zwycięstwo T-Mobile, które zresztą już od kilku miesięcy osiągało najlepsze wyniki. Poniżej wkleję wyniki średnich szybkości pobieranych danych w zasięgu LTE za miesiąc luty, to ważne w kontekście porównania później do prezentacji danych za miesiąc marzec.

W marcu wszystko się odmieniło, na fotel lidera powrócił Orange, który przez pierwsze 9 miesięcy 2017 roku był najszybszy, ze średnią prędkością pobierania danych na poziomie 21,44 Mbps, na drugie miejsce wskoczył Plus z wynikiem 21,11 Mbps, a na trzecie spadł T-Mobile z wynikiem 20,23 Mbps. Play natomiast wprawdzie na ostatnim czwartym miejscu, ale z nie aż tak słabym wynikiem, jak to zaprezentowano na poniższym wykresie, bo średnia prędkość w marcu była w Play na poziomie 19,31 Mbps, czyli nie połowę mniej niż w Orange, a jakieś 2 Mbps.

Skąd takie różnice wizualne na wykresie? Zastosowano tu dziwną skalę na osi z prędkościami, zaczynającą się od 18 Mbps, w rezultacie Orange osiągnął tu wynik mniej więcej na poziomie 3 Mbps, a Play mniej więcej 1,5 Mbps, dlatego wykres sprawia wrażenie zmanipulowanego. Często stosowane jest to w telewizji, przy prezentacji wyników z różnego rodzaju sondaży. Tylko nie rozumiem dlaczego RFBenchmark skorzystał z podobnej, zwłaszcza, że widać było w wykresie za luty, że da się to zrobić dobrze.

Następny wykres wykonany jest już w odpowiedniej skali, zaczynającej się od 0. W przypadku wysyłanych danych, najlepszy wynik osiągnął Plus - 11,7 Mbps, pozostali operatorzy na zbliżonym poziomie, Play - 8,38 Mbps, T-Mobile - 8,35 Mbps i Orange - 8,32 Mbps.

Wykres ze średnim pingiem, również jest źle zrobiony, choć tym razem na korzyść Playa. To mnie w pewien sposób uspokaja i świadczy, że pierwszy wykres nie był zrobiony w złej wierze. Niemniej tak się nie robi wykresów, obrazujących wyniki konkurujących ze sobą operatorów. Na szczęście są też tabelki, gdzie widać poszczególne dane wyraźniej niż na tych wykresach.

Prędkość internetu mobilnego w zasięgu LTE

Prędkość internetu mobilnego w zasięgu 3G

Marcowy ranking RFBenchmark opierał się na 23884 pomiarach dokonanych przez użytkowników. 82,61% pomiarów wykonano w zasięgu LTE, 17,01% - 3G, a w 2G 0,38%.

Photo: Sashkin7/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu