Polska

Prawie 22 miliony Polaków każdego dnia słuchało radia FM w 2017 roku

Grzegorz Ułan
Prawie 22 miliony Polaków każdego dnia słuchało radia FM w 2017 roku
8

KRRiT podsumowała rok 2017 publikacją raportu z badań słuchalności stacji radiowych, według którego wynika, iż radio FM jest nadal niezwykle popularne w Polsce i to niezmiennie od wielu, wielu lat. Nie zatrzymały tej popularności nawet serwisy streamingowe, takie jak na przykład Spotify (darmowe z reklamami).

Odsetek mieszkańców Polski słuchających codziennie radia FM wyniósł w ubiegłym roku aż 74.7%, a średnio na słuchacza przypadło 4,5 godziny, które poświęcali na słuchanie stacji radiowych.

Najbardziej oblegane przy odbiornikach radiowych godziny to te poranne, w czasie dojazdu do pracy czy szkoły oraz przez pierwsze godziny dnia do 13:00, później delikatnie opada ten wykres aż do minimalnego odsłuchu w późnych godzinach nocnych. Pomiędzy 8:00 a 13:00 1/4 Polaków słucha radia FM.

Gdzie słuchamy? Tutaj serwis I Love Radio (wspólne przedsięwzięcie wiodących rozgłośni radiowych w Polsce należących do Grupy Eurozet, Grupy Radiowej Agory, Grupy RMF, Grupy ZPR Media oraz Polskiego Radia) pokusił się o wyszczególnienie.

Najczęściej słuchamy w domu, ale nie mniej popularnym miejscem jest samochód. Co ciekawe, na trzecim miejscu dopiero praca, wydawało mi się, że jednak częściej słucha się w pracy, w tzw. "tle".

Niemniej, jak już słuchamy radia w pracy, to najdłużej w ciągu dnia, w dni powszednie jest to ponad 6 godzin, na drugim miejscu jest dom, później pozostałe lokalizacje.

Czego słuchamy? Największy udział w czasie słuchania ma radio RMF FM 25,3%, na drugim miejscu jest Radio ZET - 13,2%, natomiast stacje publiczne Polskiego Radia, notują rekordowe spadki popularności.

Istotny udział w czasie słuchania mają też lokalne rozgłośnie, odpowiedzialne za 29,9% słuchalności w Polsce. Wśród nich, ciekawy przypadek dotyczy stacji VOX FM, która przejeła w 2013 roku częstotliwości radia Eska Rock. Okazało się, że to był strzał w dziesiątkę, Polacy nadal kochają się w Disco Polo.

No, ale popatrzmy, kto słucha jakiego radia. Spójrzmy najpierw na czołówkę. Najpopularniejsze RMF FM słucha najwięcej osób z przedziału 25-39 lat, drugie Radio ZET - 40-59 lat, natomiast Program I Polskiego Radia najchętniej słuchany jest przez starsze osoby - 60-75 lat.

W przypadku wspomnianego radia VOX FM, również podejrzewałem starszy przedział wiekowy, ale tu niespodzianka, radio to najpopularniejsze jest w grupie 25-39 lat, a na drugim miejscu jest jeszcze młodsza grupa, a mianowicie 15-24 lata.

Pozostałe rozgłośnie już tak nie zaskakują, z wyraźnie przodujących wskaźników można wymienić radio ESKA, najpopularniejsze wśród najmłodszej grupy słuchaczy i Radio Pogoda wśród najstarszej.

Tak więc, kto zgarnął najbardziej atrakcyjny przedział 25-39 lat? Oczywiście będzie to lider w ogólnych statystykach radio RMF FM, nasze radio Disco Polo, czyli VOX FM, ale także Muzo.FM, które w 2014 roku zastąpiło radio PiN oraz Chilli ZET i Rock Radio.

Źródło: KRRiT/I Love Radio.

Photo: Wavebreakmedia/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu