Polska

Kogo szukali polscy pracodawcy w pierwszym kwartale 2018 roku?

Kamil Świtalski
Kogo szukali polscy pracodawcy w pierwszym kwartale 2018 roku?
13

Poszukiwania pracownika, wbrew pozorom, nie są wcale takim łatwym zadaniem. Miałem kiedyś wątpliwą przyjemność przeprowadzenia kilku rekrutacji na rozmaite stanowiska i powiem wam, że nie wierzyłem, że aż trudno mi było uwierzyć, że to zadanie jest aż tak problematyczne. W pierwszym kwartale 2018 roku stopa bezrobocia utrzymywała się poniżej 7%, a pracodawcy w poszukiwaniu odpowiednich kandydatów dzielnie wertowali szansę bezpośredniego dotarcia do nich za pośrednictwem portali gromadzących profesjonalistów. Golden Line podzielił się wczoraj wynikami z początku roku. Kogo szukali u nich pracodawcy?

Kogo potrzebowali pracodawcy korzystający z Golden Line na początku 2018 roku?

Wyniki którymi podzieliła się firma w swojej informacji prasowej prawdopodobnie dla nikogo nie będą specjalnym zaskoczeniem — a na pewno nie pierwsze miejsce, które należy do szeroko pojętej branży IT.

Jak wynika z analiz GoldenLine, w I kwartale 2018 roku wśród osób, które otrzymały wiadomości od rekrutera, 15% miało zaznaczoną na profilu specjalizację IT - Rozwój oprogramowania. Na drugim miejscu uplasowali się kandydaci z zaznaczoną specjalizacją Sprzedaż (stanowili 11% osób, które otrzymało propozycję pracy od rekrutera) zaś na trzecim - ze specjalizacją Finanse/Ekonomia (11% otrzymujących propozycje pracy). Tuż za podium uplasowały się  osoby o specjalizacji Inżynieria (10% osób, które otrzymało propozycję pracy od rekrutera). Kandydaci mogą zaznaczyć na profilu więcej niż jedną specjalizację.

Warto też zwrócić uwagę na wiek potencjalnych pracowników, z którymi ochoczo się kontaktowano. Pierwsze miejsce na podium należy do widełek 27-37 lat (60%), za nimi zaś: 38-47 lat (20%) i 23-26 lat. W kwestii zamieszkania też obyło się bez wielkich niespodzianek — pierwsze miejsce należy do województwa mazowieckiego (26%). Ale przecież na nim Polska się nie kończy. Dalej znalazły się województwa:  śląskie (13%), dolnośląskie (12%), małopolskie (10%) oraz wielkopolskie (10%). Zagłębiając się w szczegóły — to wielkie ośrodki miejskie cieszyły się największą popularnością — Warszawa (21%), Wrocław (8%) czy Kraków (8%).

Jak wynika z analiz GoldenLine, większość kandydatów, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera, posiada umiejętność obsługi pakietu Microsoft Office oraz prawo jazdy kat. B. Pozostałe często występujące umiejętności to m.in. znajomość języka programowania (przede wszystkim JavaScript, SQL, Java). Istotną rolę odgrywały również umiejętności miękkie. U osób, które otrzymały wiadomości od rekruterów, pojawiają się najczęściej takie kompetencje jak project management, zarządzanie zespołem czy negocjacje.

Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia znajomości języków obcych. Niestety — w tej kwestii raport jest dość mglisty, bowiem języki uwzględniane są niezależnie od stopnia, w jakim kandydaci się nimi posługują.

Wśród 117 492 osób, które otrzymały wiadomość bezpośrednio od pracodawcy, 81% włada językiem angielskim na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym. Innym często występującym językiem jest język niemiecki (zna go 30% użytkowników, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera) oraz rosyjski (11% użytkowników). Język francuski zna 7% osób, które dostały zaproszenie do procesu rekrutacji,  zaś 5% zna język hiszpański.\

Na koniec jeszcze kilka statystyk z ostatniego kwartału związanego z poszukiwaniami rekruterów:

Jak wynika z analiz GoldenLine, w pierwszym kwartale 2018 roku pracodawcy zamieścili w serwisie GoldenLine 14 645 ogłoszeń. Większość z nich została skierowana do kandydatów zamieszkujących województwo mazowieckie (23%), śląskie (11%), dolnośląskie (11%), małopolskie (10%) oraz wielkopolskie (7%).

W największej liczbie ofert pracy mogły wybierać osoby pracujące w obszarze Produkcja -  dedykowanych im było 19% ze wszystkich opublikowanych ogłoszeń. Na kolejnych miejscach znalazły się: Sprzedaż (18%), Obsługa klienta/Call Center (15%), Informatyka/Programowanie (11%), Inżynieria/Elektronika/Technologia (10%) oraz Finanse/Ekonomia (10%).

Źródło: Raport Golden Line

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu