Gry

Poradnik Playerunknown's Battlegrounds (PUBG) - Część 1

Artur Janczak
Poradnik Playerunknown's Battlegrounds (PUBG) - Część 1
7

Playerunknown's Battlegrounds stał się jedną z najbardziej rozchwytywanych produkcji. Zdaję sobie jednak sprawę, że masa osób dopiero zaczyna swoją przygodę z tą grą i nie do końca wie o panujących w niej zasadach. Postanowiłem stworzyć poradnik dla początkujących, w którym opiszę podstawy, a także to, co może wydawać się niejasne przy pierwszym kontakcie z PUBG. Warto tutaj podkreślić, że wersja mobilna rządzi się swoimi prawami i stosuje wiele uproszczeń względem wersji na PC, a także Xbox One. Mam nadzieję, że ten materiał będzie pomocny i na pewno nie skończy się na jednym wpisie. Omawiany tytuł jest obszerny, a wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach.

Czym jest Playerunknown's Battlegrounds (PUBG)

Omawiany tytuł jest określany mianem Battle Royale, gdzie w zabawie bierze udział do 100 graczy. W zależności od rozgrywki, wygrywa ten, kto pozostanie ostatni na placu boju. Za dane aktywności, w tym: zabijanie, przetrwanie i zadawane obrażenia, otrzymujemy punkty, które można wydać w sklepie na przedmioty lub na modyfikację wyglądu postaci. Mecze są podzielone na trzy elementy: mapy, widok, tryb.

MAPY w Playerunknown's Battlegrounds

Obecnie w Playerunknown's Battlegrounds mamy do wyboru dwie mapy: Erangel i Miramar. Można wybrać, aby grać na jednej z nich lub pozwolić, aby algorytm losował za nas. Opcja ta nie jest permanentna, gdyż w jednej z aktualizacji twórcy podkreślili, że mogą z niej zrezygnować, gdy do tytułu trafią nowe lokacje. Obecnie jest jedna w przygotowaniu: Savage, o której przeczytacie tutaj.

· Erangel

· Miramar

WIDOK TPP / FPP

W PUBG można grać zarówno w TPP (widok zza pleców), a także FPP (kamera z oczu). W pierwszym można takżę włączyć ten drugi, wystarczy kliknąć domyślnie klawisz “B”, w przypadku konsoli (wstawić), natomiast na komórkach odpowiada za to ikona celownika. Jeżeli ktoś zdecyduje się na rozgrywkę w tym drugim trybie, to przez cały czas będzie miał obraz z oczu. W nim nie da się przełączać widoku. Natomiast PUBG Mobile nie oferuje pełnoprawnego trybu FPS, ze względu na ograniczenia w sterowaniu, ale przy dokładnym celowaniu można zmienić ujęcie. Poniżej macie dokładne przedstawienie tych elementów.

· TPP

· FPP

Wybór danego trybu i widoku będzie zależał od własnych preferencji. Jeżeli jednak chcemy korzystać z celowników kolimatorowych czy lunet, to gra z automatu przełączy nam kamerę z oczu podczas celowania. TPP daje większe pole widzenia, co pozwala łatwiej zauważyć przeciwnika, ale prowadzenie ostrzału bywa przy tym widoku nieco trudniejsze. Taki wariant przydaje się do walki na krótki dystans, mając na wyposażeniu pistolet czy strzelbę. Oczywiście, trzeba to przetestować, aby być świadomym możliwości i ograniczeń każdego z widoków.

TRYBY gry w PUBG

PUBG pozwala na kilka rodzajów zabawy. Jednym z popularniejszych jest SOLO, gdzie wszyscy walczą ze sobą bez żadnych zespołów. Można również dobrać się w dwójki, trójki i czwórki. Jako drużyna musicie pokonać innych. W najwyższym wariancie mamy 20 formacji z czterema postaciami każda. Ogólne zasady pozostają praktycznie takie same. Nadal wygrywa ten, kto pokona innych i pozostanie ostatni na mapie. Nawet jeżeli w naszym gronie pozostanie tylko jeden żołnierz, to i tak możemy odnieść zwycięstwo. W przeciwieństwie do trybu dla pojedynczego gracza, będąc w dowolnej drużynie możemy podnieść naszego sojusznika, o ile ten nie zostanie dobity przez oponenta. Najpierw postać traci całe życie, a następnie wchodzi w stan obalenia, jeżeli nikt nas nie wykończy, to kolega ma szansę przywrócić naszego bohatera do zabawy. Mamy wtedy minimalną ilość zdrowia, ale gramy dalej.

Pierwszy skok z samolotu

Każdy mecz zaczyna się od rozgrzewki. W tym czasie do gry dołącza oprócz nas maksymalnie 99 innych graczy. Przez około minutę możemy biegać, skakać i bić innych. Nie można wtedy umrzeć, czy też zrobić komuś krzywdy. Gdy licznik dobiegnie końca wszyscy zostają przeniesieni do samolotu. Maszyna za każdym razem będzie miała inną trasę lotu. Niedawno twórcy dodali na mapie linię, po której przelecimy nad mapą. Pomaga to planowaniu, gdyż możemy szybko zdecydować, do którego miejsca chcemy się udać.

Na mapie można zaznaczać punkty, które pomogą w nawigacji, a także komunikacji podczas zabawy. Z samolotu jesteśmy w stanie wyskoczyć od momentu startu do momentu końca lotu, które także są oznaczone na mini mapie. Jeżeli ktoś się spóźni, to gra sama wyrzuca nas w ostatnim możliwym momencie. Skok ze spadochronu to jeden z najważniejszych momentów w grze. Dolecimy za późno zginiemy, polecimy za daleko nic nie znajdziemy i tak dalej. Warto więc wiedzieć, jak poprawnie wykonać ten manewr, ale najpierw trochę teorii.

Zasady są niby proste. Należy jedynie wykonać skok, polecieć i w odpowiednim miejscu wylądować. Problem w tym, że często jest tak, że inni są w stanie zrobić to lepiej i szybciej. Dlatego też trzeba znać kilka informacji, dzięki którym dobrze zaplanujemy te manewry.

· Punkt 1: Oznaczenie Celu

Wybranie miejsca, gdzie chcemy wylądować jest pierwszym zadaniem w trakcie meczu. Daje to punkt odniesienia, a także przydaje się do następnych czynności. Nawigowanie i posługiwanie się skalą stopniową w grze jest naprawdę istotne.

· Punkt 2: Odmierzenie odległości

Mapa w PUBG jest podzielona kwadratami. Każdy z nich ma po 1000m szerokości i wysokości. Lecąc z prędkością 126km/h jesteśmy w stanie przelecieć 1000-1100m, zaś na samym spadochronie kolejne 400-500m. Czyli najdalej jak zalecimy to około 1600m. Jeżeli obrany punkt jest dalej, trzeba będzie dobiec. Oczywiście, poruszając się na przykład 30 lub 40km/h, to uda Wam się zalecieć dalej, aczkolwiek podróż będzie trwała dłużej (około 2-2.5 minuty). Można tego dokonać poprzez natychmiastowe otwarcie spadochronu. Wysokość ma tu duże znaczenie. Jeżeli nasza postać będzie znajdować się niżej, to oczywistym jest, że uda jej się przebyć krótszy dystans.

· Punkt 3: Odpowiednie manewry

Istnieją różne metody, na dotarcie do celu. Sam korzystam z dwóch i wyniki są zadowalające. Wszystko także zależy od tego, jak daleko chcemy lecieć. Warto mieć na względzie, aby nasz punkt był bliżej niż 800m. Wtedy szacujemy, aby około 300m wcześniej zejść do prędkości 220-230km/h. Wystarczy trzymać klawisz “W” (gałką pada do przodu) i myszką ruszyć do przodu. W momencie, gdy pozostanie nam to 300 metrów gra uruchomi spadochron, a my szybko dolecimy w określone miejsce.

Druga metoda jest nieco trudniejsza. Polega na osiąganiu największej prędkości i po chwili od razu wrócić do tej najniższej. Można to zrobić jeden, dwa lub maksymalnie trzy razy. Ruch falowy pozwala nie tylko dotrzeć dalej, ale i szybciej. Wymaga to nieco wprawy, ale efekty są naprawdę dobre. Ważne, aby nie otwierać spadochronu zbyt wcześnie, gdyż wtedy będziecie bardzo wolno opadać i stracicie tylko czas, a nawet możecie zostać zestrzeleni.

Samych technik jest naprawdę wiele i trzeba samemu sporo poćwiczyć, zanim uda się osiągnąć odpowiednie rezultaty. Mnie w większości przypadków się udaje, ale czasami sam popełnię jakiś błąd w obliczeniach i przelecę za daleko, bądź wyląduje nieco za wcześnie.

· Punkt 4: Lądowanie

Samo lądowanie do trudnych nie należy. Jeżeli widzicie, że możecie dany budynek ominąć, to wystarczy skręcać w prawo lub lewo, aby trafić w cel. Nie zawsze się uda, ale mamy możliwości na manewry. Czasami można znaleźć się na dachu, gdzie nic nie ma. Warto szukać schodów lub elementów, na które można zeskoczyć. Z reguły zawsze jest na to jakaś metoda. Niestety, czasami wiąże się to z utratą życia. Miejcie tego świadomość.

*Warto dodać, że PUBG Mobile podaje dodatkowo odległość w metrach, czego na PC czy XONE nie znajdziecie. Warto mieć to na względzie, bo sterowanie nie jest tam tak intuicyjne. Niby tego aż tak dużo do zapamiętania nie ma, ale wierzcie mi, wszystko to jest bardzo ważne. Od tego zależy, jak rozpocznie się wasz mecz. Może tym razem to Wy złapiecie bezbronnych oponentów i zdobędziecie dodatkowe punkty.

Kto pierwszy, ten lepszy

Kiedy już znajdziecie się w wyznaczonym punkcie, na ziemi, to w tym momencie zaczyna się wyścig szczurów. Oczywiście, wszystko zależy od tego, w jakie miejsce się udaliście. Można mieć bezpieczne podejście i wylądować tam, gdzie nie ma konkurencji. W innym przypadku każda sekunda może być cena. Ten kto pierwszy zdobędzie jakąkolwiek broń automatycznie staje się anihilatorem przez krótki okres. Ważne, abyście Wy byli tym oprawcą, a nie kto inny. Na początku nie kombinujcie za bardzo. Strzelba, pistolet a nawet sierp to broń, którą szybko kogoś pokonacie. Nie można mieć litości i długo się zastanawiać. Wtedy każda sekunda ma znaczenie. Oczywiście, ktoś może mieć szczęście i znaleźć AKM, SCAR-L i tak dalej, ale to nie znaczy, że nie macie szans.

Postać bez kamizelki, hełmu i medykamentów jest tak samo bezbronna jak Wy, nawet mając w ręku lepszy karabin. Za sprawą Shotguna można delikwenta załatwić jednym strzałem, tak samo R1895 czy P18C, o ile traficie w głowę. Nie lekceważcie też patelni. Niby kuchenny przedmiot, a wystarczą dwa lub trzy uderzenia, aby powalić oponenta. Wbiegając do budynku z pełną prędkością możecie zginąć, albo zaskoczyć “gospodarza” i go pokonać. Patentów jest naprawdę wiele. Masę z nich trzeba po prostu wyćwiczyć. Nigdy nie mamy pewności, co i gdzie znajdziemy, co czyni tę grę ciekawą. Mnie też się nie udaje, przegrywam szybko, ale wiem, na co się pisze. Wtedy klikam ponownie “Ready” i bawię się dalej.

Wersja PUBG Mobile ma o tyle łatwiej, że broń jest od razu przeładowana i można szybciej zacząć strzelać. Ważne przedmioty są podnoszone automatycznie, podobnie jak wszystkie akcesoria, które dodatkowa gra podpina pod odpowiednie pistolety, karabiny i tak dalej. Na PC i konsoli wszystko robimy ręcznie co zajmuje dodatkowe sekundy, a czasem i całe minuty. Po kilkunastu meczach człowiek nabiera wprawy i cały proces jest naprawdę szybki i sprawny. Nie bierzcie tylko wszystkiego co popadnie, gdyż miejsce w plecaku jest ograniczone, a potem zabraknie go na coś naprawdę dobrego.

Możecie zaczynać

To by było na tyle, jeżeli chodzi o część pierwszą. Domyślam się, że część osób dane rzeczy już wie, ale w końcu to poradnik dla tych, którzy zaczynają, albo dopiero planują zagrać. Powyższe informacje pokazują także, że PUBG wcale nie jest tak proste, jak z zewnątrz się wydaje. W kolejnej odsłonie opiszę działanie medykamentów, podam ciekawe miejscówki, kilka własnych porad, a także czego się wystrzegać. Jeżeli uważacie, że w danym materiale czegoś brakuje, dajcie znać w komentarzach. Domyślam się, że macie trudności z danymi elementami gry. Piszcie śmiało, postaram się pomóc lub doradzić.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu