112

Poradnik: jak zrobić zrzuty ekranu (screeny) na Macu

Na klawiaturach komputerów Apple nie znajdziemy magicznego klawisza Print Screen, a mimo tego system daje nam sporo opcji zrobienia zrzutów ekranu. Gdzie twórcy je wszystkie ukryli?

Na starcie zaznaczę, że standardowo wszystkie robione przez nas screeny zapisywane są na pulpicie w plikach *.png. Niestety — Apple nadal nie zaserwowało nam żadnej przejrzystej formy zmiany formatu i ścieżki, w której je znajdziemy. Robi się to za pomocą komend terminala, o czym może więcej w przyszłych poradnikach.

Jak zrobić zrzut ekranu na MacOS?

To pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo aż samo na zęby ciśnie się pytanie: jaki zrzut. Systemy Apple dają nam w tej kwestii sporo opcji, ale podstawowy — obejmujący wszystko co widzimy na ekranie, uzyskamy wciskając kombinację klawiszy Shift+Command+3.

Opcjonalnie możemy także przytrzymać klawisz Control, by zamiast zapisywania zrzutu na pulpicie — został on wykonany do schowka. Wówczas możemy go wkleić do dowolnego programu, np. graficznego czy edytora tekstu.

Jak zrobić zrzut ekranu wybranego fragmentu na MacOS?

By wykonać taki screen na Macu wciskamy kombinację Shift+Command+4. Na ekranie pojawi się wówczas specjalny kursor. Teraz wystarczy zaznaczyć miejsce, które chcielibyśmy uchwycić i po puszczeniu myszki / touchpada, uzyskamy zrzut wskazanego miejsca.

W tym trybie możemy też skorzystać z dwóch ciekawych dodatków: ustawiania punktu centralnego od którego liczyć się będzie zaznaczenie (przytrzymując klawisz Option) oraz pionowego bądź poziomego rozszerzania (przytrzymując klawisz Shift).

Opcjonalnie możemy także przytrzymać klawisz Control, by zamiast zapisywania zrzutu na pulpicie — został on wykonany do schowka. Wówczas możemy go wkleić do dowolnego programu, np. graficznego czy edytora tekstu.

Jak zrobić zrzut ekranu jednego okna na MacOS?

Naturalnie możemy bawić się w szczegółowe zaznaczanie obszaru, ale jest na to łatwiejszy sposób. Przechodzimy do trybu robienia zrzutu ekranu wywołując go skrótem Shift+Command+4. Kiedy jednak na ekranie pojawi się kursor zamiast zaznaczać nim fragmenty, naciskamy spację. Teraz zmieniając położenie wskaźnika automatycznie widzimy które okienko zostanie uchwycone — najeżdżając na interesujący nas obiekt wciskamy lewy przycisk myszy / touchpad i gotowe.

Tutaj analogicznie także możemy przytrzymać klawisz Control, by zamiast zapisywania zrzutu na pulpicie — został on wykonany do schowka. Jeżeli zaś chcielibyście wykonać taki zrzut bez dodatkowego cienia dookoła okienka, wystarczy przytrzymać klawisz Option.

Jak zrobić zrzut ekranu z wykorzystaniem aplikacji Podgląd na MacOS?

Poza najprostszymi rozwiązaniami, postanowiłem w tym poradniku pokazać wam jeszcze jeden sposób. Po uruchomieniu systemowego programu Podgląd korzystamy z polecenia Plik -> Zrób zrzut ekranu. Tam czekają na nas trzy opcje: Zaznaczenie, Okno bądź Cały ekran. Dwa pierwsze polecenia powinny być dla was jasne, po wyborze trzeciego zaczyna się odliczanie i po kilku sekundach aplikacja robi zrzut pełnego ekranu łącznie z kursorem (czego nie uzyskamy korzystając z podstawowego skrótu Shift+Command+3). Warto mieć także na uwadze, że robione tą techniką screeny automatycznie otwierają się w aplikacji i dopiero wówczas możemy je zapisać w pamięci komputera.

Oto kilka podstawowych technik, za pomocą których można robić zrzuty ekranu na komputerach Apple. Z cieniem lub bez, na pulpit — albo bezpośrednio do systemowego schowka. Dla każdego coś dobrego. Jeżeli będziecie korzystać z tych skrótów na co dzień — to z pewnością szybko je zapamiętacie. W przeciwnym wypadku — warto mieć zawsze nasz poradnik pod ręką!