Felietony

Pora na tablety - wybieram najciekawsze projekty

Michał Majchrzycki
Pora na tablety - wybieram najciekawsze projekty
25

Nexus 7 już pokazany, wiele osób ucieszyło się na jego premierę, wiele też narzeka. Google moim zdaniem zrobił sporo dobrego, szkoda tylko, że urządzenie nie będzie dostępne w normalnej sprzedaży w Polsce. Przydałaby się dobra, wspierana przez dużą firmę alternatywa dla iPada. No ale o tym na razie...

Nexus 7 już pokazany, wiele osób ucieszyło się na jego premierę, wiele też narzeka. Google moim zdaniem zrobił sporo dobrego, szkoda tylko, że urządzenie nie będzie dostępne w normalnej sprzedaży w Polsce. Przydałaby się dobra, wspierana przez dużą firmę alternatywa dla iPada. No ale o tym na razie możemy tylko pomarzyć.

W kwestii marzeń dużo mają do powiedzenia graficy. Na przykład, jak powinien wyglądać idealny tablet.

Wprowadzony przez Steve’a Jobsa tablet iPad w krótkim czasie zdołał zrobić sporo namieszania. Do dzisiaj nie ma specjalnie konkurencji na rynku - podobnie jak iPhone przez pierwsze lata po wprowadzeniu na rynek. Można jednak się spodziewać, że hegemonia iPada nie potrwa długo. Swoje urządzeniach chce wprowadzić Microsoft (Surface), a także Google (wspomniany Nexus 7). Moim zdaniem obaj gracze mają sporo atutów do zaprezentowania.

Bitwa o rynek tabletów dopiero się zaczyna. Tymczasem proponuję krótki przegląd projektów, które zapewne nie będą zrealizowane, ale oferują wiele ciekawych pomysłów i rozwiązań. Na początek nigdy nie wprowadzony na rynek... Microsoft Surface.

1. Nokia twórcą Surface?

Prezentowany tablet, według pomysłu autora, stworzony został nie przez Microsoft, ale partnera firmy - Nokię. Stąd też przypominający krojem Lumię design Surface. Kolejne ciekawostki to ekran o rozdzielczości 7 cali, 16MB PSRAM i integracja z platformą Xbox. Moim zdaniem najlepiej wyglądają obłe krawędzie tabletu, które aż zachęcają do wzięcia do ręki.

2. Jeszcze nowszy iPad

Był nowy iPad, czas na jeszcze nowszego iPada. Czwarta odsłona tabletu Apple’a powinna zdaniem twórcy tego mockupa zawierać fizyczną klawiaturę. Widać tutaj wyraźnie połączenie idei iPada z MacBookiem. Wprawdzie pomysł na klawisz do uruchamiania zasługuje na uwagę, wątpię jednak aby takie urządzenie zdobyło wielu klientów. Klawiatura wydaje mi się zbyt mała i nieporęczna.

3. A może tablet z MeeGo?

Tego projektu Nokia zapewne nigdy nie zrealizuje. Chociażby dlatego, że system MeeGo, moim zdaniem niesłusznie, odszedł w niepamięć. Fińska firma postawiła na Windows Phone, rezygnując z dobrze zapowiadającego się projektu. A gdyby tak zrobić tablet z MeeGo? Wyglądałby całkiem ciekawie.

Pytanie tylko, czy tak prosty, ograniczony jedynie do widoku ikon, pulpit zdałby egzamin. Nawet w przypadku smartfona tego typu rozwiązanie na dłuższą metę okazuje się być męczące. Uważam więc, że oprócz samego pomysłu na tablet z MeeGo przydałby się jeszcze koncept ekranu głównego.

4. Bez krawędzi

Ten pomysł podoba mi się z trzech powodów. Pierwszy to maksymalne ograniczenie krawędzi urządzenia. Drugi - kształt tabletu, chyba niespecjalnie popularny. Trzeci zaś to wygląd systemu. Piękny, minimalistyczny. Już blokada ekranu została świetnie wymyślona. Na uwagę zasługują również aplikacja pogodowa, muzyczna czy klawiatura. Słusznie ktoś zauważył, że ten projekt przypomina bardziej obraz niż elektroniczne urządzenie.

Jedynie tylna obudowa trochę nijaka.

5. Jeszcze jeden iPad

Nieoficjalne projekty urządzeń Apple’a mają zwykle to do siebie, że niespecjalnie pasują do stylistyki firmy. Pewnie, często proponują ciekawe rozwiązania, ale zwykle trudno te rozwiązania dopasować do oficjalnego designe’u. Z tym projektem jest inaczej. Spokojnie mogę sobie wyobrazić Tima Cooka prezentującego takie urządzenie.

Jak widać na filmiku, iPad charakteryzuje się przede wszystkim brakiem krawędzi. O ile na co dzień zapewne byłoby to uciążliwe, o tyle jako projekt wygląda dobrze, nie tylko poszerzając pole do interakcji, ale również sprawiając wizualnie przyjemne wrażenie. No i jeszcze ten pomysł na łączenie ekranów - rewelacja.

6. Nie ma wyjątku - szklany tablet musi być!

To jest prawie jak choroba. A może po prostu zapatrzenie się w filmy science-fiction, gdzie bohaterowie oglądają wykresy na szybkach? Przeźroczysty tablet musiał pojawić się w tym zestawieniu, podobnie jak w poprzednich prezentowałem szklane smartfony. Osobiście nie specjalnie podoba mi się taki pomysł. Wątpię, aby tego typu urządzenie było wygodne w pracy. Raz, bo źle widać, kiedy wszystko jest przeźroczyste, a dwa zmieniające się ciągle tło może irytować.

A na koniec wielki nieobecny - Microsoft Courier

Myślę, że gdyby Microsoft zrealizował Couriera, projekt pobiłby na głowę nie tylko Surface, ale również Nexusa 7 i iPada. Idea tabletu-książki jest bardzo kusząca, zaś Microsoft miał wszystkie narzędzia w ręku, aby ją zrealizować. Niestety, nigdy tak się nie stało. Szkoda, bo mielibyśmy naprawdę oryginalne urządzenie.

Komiks: 1

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu