Startups

Polskie startupy na Techcrunch Disrupt Europe 2014

Grzegorz Marczak
Polskie startupy na Techcrunch Disrupt Europe 2014
4

Wczoraj, 21 października w Londynie dobiegł końca drugi, ostatni już dzień tegorocznej edycji konferencji Techcrunch Disrupt Europe 2014. Swoje miejsce miały tu dedykowane sektory dla startupów z kilku krajów (Litwa, Czechy, startupy skandynawskie), ale znalazły się też polskie startupy. O tym, jak...

Wczoraj, 21 października w Londynie dobiegł końca drugi, ostatni już dzień tegorocznej edycji konferencji Techcrunch Disrupt Europe 2014. Swoje miejsce miały tu dedykowane sektory dla startupów z kilku krajów (Litwa, Czechy, startupy skandynawskie), ale znalazły się też polskie startupy. O tym, jak wygląda Techcrunch ‘od środka’ oraz jak silna jest reprezentacja naszego kraju, relacjonuje zespół InvoiceOcean.com (anglojęzyczna wersja popularnej w Polsce Fakturownia.pl), który jest na miejscu dzięki wygranej w Pirate Summit Warsaw:

Konferencję pierwszego dnia odwiedziło ponad Ponad 1500 osób. Startup Alley, gdzie miejsce miała prezentacja firm, trwała przez dwa dni konferencji. Pokazały się na niej młode przedsięwzięcia zróżnych dziedzin, począwszy od finansów i mediów, poprzez e-commerce, podróże po diagnostykę medyczną i gry. Uczestnicy pochodzili z Austrii, Belgii, Chorwacji, Czech, Irlandii, Finlandii, Francji, Niemiec, Izraela, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Polski. Wiele z nich miało w Techcrunch Disrupt swoją pierwszą publiczną odsłonę.

Startupowa Aleja daje niepowtarzalną szansę pokazania się nie tylko potencjalnym odbiorcom usług, obecnym na konferncji inwestorom, ale też zwrócić uwagę sędziów. W pierwszym dniu konferencji publiczność odwiedzająca konferencję oddawała swoje głosy w "Audience Choice Winner". Wybór publiczności miał szanse zawalczyć o nagrodę główną w wysokości £ 30.000 , gdy podczas wielkiego finału w walce o European Disrupt Cup zmierzył się z czwórką wygranych Startup Battlefield.

Firmy, które zakwalifikowały się do udziału w Startup Alley nie mogły istnieć na rynku dłużej niż dwa lata, oraz ich dofinansowanie nie powinno przekroczyć równowartości 1,5 mln GBP.

Polskie startupy na Techrunch Disrupt reprezentowali:

Audiotrip.org

AudioTrip to aplikacja dla indywidualnych zwiedzających wykorzystująca audioprzewodniki oraz najnowsze technologie mobilne. Ma na celu pomóc odnaleźć się w nowym miejscu, prowadzić po trasach turystycznych, opowiadać po miejscach, w których się znajdujemy.

Estimote.com

Produkty Estimote to niewielkie, bezprzewodowe urządzenia emitujące sygnał radiowy. Specjalnie zaprojektowane sensory połączone z aplikacją mają zrewolucjonizowć branżę handlową i pomóc klientowi w podejmowaniu decyzji zakupowych. Telefony, które znajdą się w zasięgu Estimote są w stanie wyłapać jego sygnał i skomunikować się z nim, pozwalając na całkiem dokładne oszacowanie pozycji własciciela smartfonu i wysłanie komunikatu.  

Fasionote.co

Fashionote to mobilna aplikacja, którą można wykorzystywać podczas przeglądania magazynów modowych. Za jej pomocą możemy rozpoznawać elementy na stronie magazynu, pamiętać je, a następnie - od razu lub po chwili namysłu - kupić. Dla użytkowników ma słyżyć jako spersonalizowana lista zakupów, dla marek może stać się sposobem dotarcia do potencjalnych konsumentów i zainteresowania ich swoimi produktami.

    HitBils / LepszaOferta.pl

LepszaOferta.pl to pierwsza w Polsce porównywarka usług i jednocześnie broker energii elektrycznej. Każdy klient może także zmienić swojego dostawcę abonamentu telefonicznego lub zmienić lokatę na korzystniejszą. LepszaOferta.pl udostępnia aplikację na smartfony, która znajduje korzystniejszą ofertę, gdy np. zrobimy za jej pomocą zdjęcie rachunku.

InvoiceOcean.com / Fakturownia.pl

Fakturownia.pl oraz jej międzynarodowa wersja InvoiceOcean.com to intuicyjny program do wystawiania faktur, rachunków i paragonów, z którego korzysta już ponad 90 000 firm. InvoiceOcean wyróżnia bardzo prosty interfejs i możliwość rozszerzania systemu o dodatkowe funkcje (obsługa magazynów, automatyczne płatności, obsługa transakcji bankowych, raporty finansowe).

Kinetise.com

Kinetise umożliwia tworzenie aplikacji mobilnych bez znajomości kodu. Program umożliwia budowanie aplikacji o dużej złożoności a wszystko odbywa się w graficznym edytorze. Twórcy zapewniają, że nie jest problemem przygotowanie programów o możliwościach i wyglądzie Facebooka czy Foursquare’a.

Limtel.com

Limtel.com to platforma pozwalająca na budowanie własnych rozwiązań teleinformatycznych. Stworzona została z myślą o uzyskaniu wysokiej dostępności oraz minimalizację kosztów wejścia. Dzięki zastosowaniu dedykowanego dla telekomunikacji języka programowania, każdy użytkownik może napisać w prostym i naturalnym języku własną aplikację w kilka minut.

monkeyfab.com

Monkeyfab to marka związana z tematyką druku 3D, maszyn RepRap, w tym projektowaniem, wspieraniem społeczności oraz sprzedażą podzespołów. Koronnym produktem jest drukarka Monkeyfab Prime3D, charakteryzująca się precyzją wydruku, jakością wykonania oraz designem. Stworzyli miedzy innymi trójwymiarowy wydruk Małego Powstańca, pomniku upamietniającego Powstanie Warszawskie.

Wszystkie projekty prezentowały bardzo wysoki poziom a rywalizacja niezwykle zacięta. Po kilku godzinach obrad, jury TechCrunch w składzie Mat Braddy (Just Eat), Sonali De Rycker (Accel Partners), Brent Hoberman ( Z PROfounders Capital), Klaus Hommels (Lakestar), i Mattias Ljungman (Atomico) wyłoniło czterech finalistów. Szczęśliwcami byli: Crate.IO, Disease Diagnostic Group, Oscult i PhotoMath. Jednak to właśnie Crate.IO przypadło tegoroczne zwycięstwo. Jury zachwyciła prostota rozwiązania, jaką zaproponował Crate dla Big Data.Programu pozwala szybko uruchomić rozproszony klaster baz danych na serwerach klienta lub w chmurze z gwarancją, że całość będzie łatwo skalowalna. Więcej o Create.IO na Techcrunch przeczytasz tu.

Okazuje się, że to właśnie tutaj, w Londynie na TC Disrupt polskie startupy wychodzące na świat korzystają z okazji na lepsze poznanie się i wymianę doświadczeń. Jeśli nie było Was na miejscu, aby kibicować rodzimym przedsięwzięciom, możecie obejrzeć relację w zaciszu własnego domu lub biura: http://techcrunch.com/tag/live-stream

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu