Technologie

Polak Potrafi w telewizji. Efekt na zawołanie!

Marcin M. Drews
Polak Potrafi w telewizji. Efekt na zawołanie!
29

Liczyli chociaż na cztery tysiące złotych, dostali przeszło 72, a licznik bić będzie jeszcze przez dziesięć dni! Studenci Politechniki Wrocławskiej, którzy poprosili o wsparcie ich osobistego udziału w finale prestiżowego amerykańskiego konkursu, przekonali się właśnie, że w sieci działają nie tylko...

Liczyli chociaż na cztery tysiące złotych, dostali przeszło 72, a licznik bić będzie jeszcze przez dziesięć dni! Studenci Politechniki Wrocławskiej, którzy poprosili o wsparcie ich osobistego udziału w finale prestiżowego amerykańskiego konkursu, przekonali się właśnie, że w sieci działają nie tylko hejterzy. Pomogła też telewizja.

Wiecie, czym w grach jest combo? A w życiu? Takie combo miało miejsce, gdy w odpowiednim miejscu i czasie zaistniał pomysł, jego realizacja, wsparcie mediów i respons publiczny.

Niedawno informowałem Was, iż studenci Politechniki Wrocławskiej znaleźli się, wraz ze swym projektem dwuosobowej misji na Marsa, w gronie finalistów Inspiration Mars Student Design Contest. W tym miesiącu będą walczyć o zwycięstwo w Centrum Badawczym NASA!

W konkursie wystartowało 38 drużyn z 15 krajów, z czego 3 z Polski. Jako jedyni dostaliśmy się do finału konkursu, który odbędzie się NASA Ames Research Centre. Nasz projekt oprócz znakomitych podstaw technologicznych wyróżnia się podejściem do tematu podróży międzyplanetarnych.

Okazało się jednak, że na przeszkodzie stanęły koszta podróży i zakwaterowania. Jak piszą młodzi twórcy, łączny koszt przelotu całej naszej drużyny do NASA Arc wynosi minimum 30000 zł. 4000 zł pozwoli na wysłanie do Stanów jednego członka grupy. Zaprezentuje on nasz projekt przed komisją NASA, Mars Society, Inspiration Mars. Z uwagi na poziom trudności tego zadania przedstawianie pracy całego zespołu w pojedynkę jest prawie niewykonalne. Opracowaliśmy zagadnienie pod względem zarówno technicznym jak i życia załogi na pokładzie.

Studenci postawili na crowdfunding i wystartowali z akcją na łamach serwisu polakpotrafi.pl.

Do wczorajszego wieczora zebrali około 32 tysięcy złotych. Po godzinie 19.00 materiał o akcji wyemitowano w Faktach TVN. Efekt? Widoczny aż nadto! W ciągu następnej godziny kwota się podwoiła, a dziś przekroczyła już 72 tysiące złotych.

Studenci ruszą więc wkrótce do NASA’s Ames Research Center w San Jose w Kalifornii. Tam będą ponownie prezentować swój projekt. Na zwycięzców czeka 10 tysięcy dolarów i możliwość prezentacji na konferencji The Mars Society w Houston w Teksasie.

Mimo sieciowego hejtu, mimo jakże podzielonych opinii na temat stacji TVN, mimo wielu typowo polskich "ale", opisany splot zdarzeń pięknie zaowocował. Chciałbym, żeby takich akcji było więcej. Zamiast narzekać na to, że ministerstwo czy szkoła nie dały, zróbmy czasem coś, by pokazać, że potrafimy się wznieść ponad urzędnicze standardy. Wczoraj to wypaliło, wypali więc i następnym razem, a pomagać zawsze warto!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

tvnCrowdfundingpolakpotrafi