Smartfony

Plastik vs. szkło vs. aluminium - z czego powinna być obudowa telefonu?

Albert Lewandowski
Plastik vs. szkło vs. aluminium - z czego powinna być obudowa telefonu?
44

Co smartfon, to inny zastosowany materiał do wykonania jego obudowy. W przeszłości na rynku dominowały urządzenia, do których wytworzenia konstrukcji używano tworzy sztucznych. Teraz natomiast ustąpiły one miejsca metalowym oraz szklanym. Szczególnie liczba modeli z tym ostatnim w ostatnim czasie znacznie wzrosła. Które rozwiązanie jest najlepsze w praktyce? Jakie konkretnie zalety i wady ma każde z nich?

Plastik-fantastik

W przeszłości prawie wszystkie firmy stawiały na tworzywa sztuczne. Trudno się temu dziwić, ponieważ można go tanio i szybko wyprodukować, a obudowy z niego cechują się stosunkowo wysoką wytrzymałością. Co więcej, pozwalają również uzyskać niską masę samego smartfona. Warto jednak nadmienić w tym miejscu, że plastik plastikowi nierówny i jego jakość zależy w głównej mierze od samego producenta.

Wiele lat temu Samsung słynął ze swoich plastikowych telefonów, których jakość wołała o pomstę do nieba. Niestety, często z obudowami z tworzywa sztucznego łączą się pewne problemy. Mogę tu wspomnieć o szybkim zmęczeniu materiału, a to z kolei przekłada się na trzeszczenie całej konstrukcji. Zdecydowanie trudno uznać to za zaletę. Zresztą nawet w dotyku sprawia on gorsze wrażenie od szkła lub aluminium, choć to już kwestia subiektywna.

Tutaj jednak mogę wskazać także kilka firm, umiejących tworzyć wysokiej jakości plastikowe urządzenia. Z pewnością w takim zestawieniu mógłbym umieścić HTC. Mimo że ich modele nie są wybitne pod względem specyfikacji, to samo wykonanie stoi na wysokim poziomie. Podobnie sprawa wyglądałaby w przypadku Nokii Lumii. Osobiście nigdy nie miałem do czynienia z bardziej zadziwiającym solidnością modelem niż Lumia 920 – plastikowe unibody niestety wpłynęło również na wysoką masę, równą 187 g.

Zalety:

+ niższa masa telefonu

+ możliwość indukcyjnego ładowania

+ łatwość naprawy

+ wytrzymałość

Wady:

- wrażenie taniego materiału

- szybko ulega zmęczeniu

Szklana rzeczywistość

Coraz większym zainteresowaniem zaczyna cieszyć się szkło. Materiał, który pozornie nie sprawia wrażenie stworzonego do tego celu, możemy spotkać w starszych modelach Sony, LG Nexusie 4, wszystkich flagowych Samsungach od Galaxy S6 włącznie, a także w najnowszych iPhone’ach. Zacznijmy od wad. Przede wszystkim takie obudowy szybko zbierają odciski palców. W wielu przypadkach wygląda to brzydko, a aspekty estetyczne są w końcu jednymi z najważniejszych. W dodatku taka konstrukcja ma albo tendencję do rysowania albo łatwego tłuczenia się. Obecnych modeli dotyczy pierwszy problem, drugi występuje z porównywalną częstotliwością, co u rywali.

Czy producenci stawiali by na coś, co ma same wady? Wiadomo, że nie. Szkło niesie ze sobą wiele plusów, spośród których należy wymienić świetny wygląd, efektowny połysk czy bezproblemowe działanie modułów łączności. Zważywszy na to, że błyszczące przedmioty zawsze będą się nam bardziej podobać, takie rozwiązanie ma wiele sensu – prosty zabieg psychologiczny. Wadą pozostaje także utrudniony proces ewentualnej naprawy smartfona. Najczęściej szklanym taflom towarzyszy metalowa ramka.

Plusy:

+ wygląd

+ poczucie jakości premium

+ możliwość indukcyjnego ładowania

Minusy:

- palcowanie się

- śliskie

- podatnođ na zarysowania/stłuczenia

Metalowy hit

Było już o tworzywie i szkle, nadszedł czas na metal. Podstawową zaletą wykonanej z niego obudowy jest świetne wrażenie, jakie wywiera na użytkowniku – czuje, że obcuje z porządnym sprzętem. Nie ma jednak róży bez kolców. Takie urządzenia są znacznie trudniejsze w naprawach. Moim zdaniem zaletą pozostaje wygląd oraz koszt produkcji, który znacząco spadł w ostatnim czasie.

Nie sposób jednak zapomnieć, że metalowa obudowa w jednym modelu może być znacznie lepsza niż w drugim. Co producent, to inny proces produkcji. Różnie wygląda kwestia ich wytrzymałości, prezentująca się w ogólnym ujęciu gorzej od plastikowej konkurencji, czy podatności na zarysowania. W tanich chińskich modelach wyglądają one gorzej od tych od renomowanych producentów. W dodatku wymagają plastikowych osłon anten i nie wspierają bezprzewodowego ładowania. Mimo wszystko wiele firm wybiera właśnie ten materiał do wykończenia swoich produktów.

Plusy:

+ wygląd

+ wrażenia z używania metalowego urządzenia

Minusy:

- utrudniona ewentualna naprawa

- śliskie

- konieczność stosowania plastikowych osłon anten

Plastik vs. szkło vs. metal – co finalnie wygrywa?

Trudno jednogłośnie wskazać zwycięzcę. Każde rozwiązanie ma swoje zalety oraz wady, które musi rozpatrzyć indywidualnie zarówno sam producent na etapie projektowania, jak i konsument w momencie zakupu. Obecnie często zetkniemy się z rozwiązaniami mieszanymi. Najczęstsze takie połączenie to aluminiowa ramka i szklane lub plastikowe plecki – łączy to plusy obu materiałów.

Plastik, szkło czy metal – który Twoim zdaniem jest najlepszy do telefonu?

Czytaj również:
Jakie etui na smartfona?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu