Linux

Papyros, czyli system operacyjny w Material Design blisko ukończenia

Grzegorz Ułan
Papyros, czyli system operacyjny w Material Design blisko ukończenia
52

Choć od mojego pierwszego wpisu na temat tego projektu minęło już pod pół roku, nie znaczy to, że pomysł umarł. W międzyczasie zmienił nazwę z Quantum OS na Papyros - z tego, co kojarzę chodziło o względy licencyjne do nazwy. Co więcej, twórcy udostępnili repozytoria swojego systemu, dzięki czemu...

Choć od mojego pierwszego wpisu na temat tego projektu minęło już pod pół roku, nie znaczy to, że pomysł umarł. W międzyczasie zmienił nazwę z Quantum OS na Papyros - z tego, co kojarzę chodziło o względy licencyjne do nazwy.

Co więcej, twórcy udostępnili repozytoria swojego systemu, dzięki czemu każdy może uruchomić na swoim komputerze powłokę systemową. Wymagana do tego jest zainstalowana dystrybucja Arch Linux, na dysku bądź maszynie wirtualnej. Zdecydowałem się na to drugie rozwiązanie, więc wrażenia wizualne z pewnością nie oddają rzeczywistości w pełni, ale można już mniej więcej zobaczyć jak to będzie wyglądać, przynajmniej ze strony korzystania z pulpitu.

Jak widać układ i zastosowane rozwiązania są identyczne jak w przypadku Chrome OS, czyli domyślny pasek menu umieszczony w dolnej części pulpitu. Po prawej zasobnik systemowy z dostępem do ustawień daty, dźwięku, sieci, dysków czy samego konta.

Po lewej jest menu aplikacji z możliwością przypięcia ich do dolnego paska. Mam nadzieję, że samo menu aplikacji inaczej zostanie rozwiązane w finalnej wersji, na tę chwilę to po prostu zestawienie wszystkich pozycji bez możliwości jakiegoś posortowania czy kategoryzowania - jedynie z opcją wyszukiwania właściwego programu.

Jeden z członków społeczności na Google+ nagrał nawet filmik, jak to działa na zainstalowanym systemie Arch na dysku. Działa to szybciej niż u mnie i na pełnym ekranie, dzięki temu bardziej zobrazuje Wam ten projekt, niż moje okrojone kwadratowe obrazki:

Na stronie głównej swojego projektu twórcy zamieścili już pasek postępu prac. Na chwilę obecną wskazuje 45% ukończonych elementów do wydania wersji alpha 0.1 samego systemu.

Cały czas monitoruję ten projekt, zarówno na stronie jak i przez wpisy na Google+, gdzie twórcy systematycznie dzielą się postępami. Z niecierpliwością czekam na wydanie pierwszej wersji, by móc zainstalować go jako pełnoprawny system na dysku na jednym z komputerów. Oczywiście od razu podzielę się z Wami pierwszymi wrażeniami z użytkowania Papyros.

Jeśli chcecie sami zobaczyć Papyros w akcji, zapraszam na stronę instrukcji uruchomienia go na Arch Linux.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot