Startups

O tych startupach będzie głośno! Właśnie zgarnęły 38 mln dolarów od Intela

Tomasz Popielarczyk
O tych startupach będzie głośno! Właśnie zgarnęły 38 mln dolarów od Intela
0

Aż 38 mln dolarów zainwestował Intel w 12 młodych firm z różnych zakątków świata. Gigant udziela im nie tylko wsparcia finansowego, ale obiecuje pomoc na każdym możliwym gruncie.

Intel Global Summit każdego roku jest miejscem, gdzie firma prezentuje m.in. nowe startupy wchodzące w jej portfolio. Tym razem ogłoszono w sumie aż 12 nowych inwestycji, które opiewają na łączną kwotę 38 mln dolarów. Jakie startupy znalazły się na liście Intela? W sumie podzielono je na cztery grupy, co w pewnym stopniu doskonale odzwierciedla obecne trendy w branży technologicznej. Od razu na wstępie warto dodać, że w większości przypadków Intel Capital nie jest jedynym inwestorem. Łączna kwota, jaką zgromadziły te wszystkie startupy może być zatem nieporównywalnie większa.

Autonomiczne maszyny

  • Chronocam (Francja) - Jedyny startup z Europy. Francuzi rozwijają technologię, która pozwala urządzeniom takim, jak autonomiczne nawigacje czy IoT lepiej widzieć otoczenie. Rozwiązanie to jest inspirowane biologią i potrafi się samodzielnie adaptować do otoczenia oraz panujących warunków. Wszystko to sprawia, że rozpoznawanie otoczenia przez komputery i powiązane z nimi sprzęty może być bardziej efektywne i skuteczniejsze
  • Embodied (USA) - Pochodzący z Kaliforni startup ma ambicje, by zrewolucjonizować robotykę. Pracują zatem nad technologią, która ma podnieść percepcję, umiejętności kognitywne, a także zdolność do uczenia się maszyn. Ich system znajduje zastosowanie w autorskim robocie, którego zadaniem ma być podniesienie komfortu i jakości życia ludzi.
  • Perrone Robotics (USA) - Ten startup dostarcza natomiast oprogramowanie rozwiązania, które mają ułatwić budowę własnych aplikacji dla mobilnych, autonomicznych robotów. Ich technologia ma pozwolić naukowcom i badaczom zbudowanie częściowo lub całkowicie autonomicznych aplikacji dla samochodów lub robotów.

Dane i łączność

  • Eazytec (Chiny) - Firma specjalizuje się w zagadnieniach związanych ze smart city. Ich siedziba w Chinach jest obecnie uznawana za inkubator nauki i technologii w biznesie. Zajmują się głównie rozwijaniem software'u i firmware'u, integracją systemów oraz usługami typu data center.
  • Grand Chip Microelectronics (Chiny) - Druga z chińskim firm w tym segmencie dostarcza natomiast rozwiązania end-to-end dla infrastruktury WLAN, które mają wysoką wydajnością, liniowością oraz dużym stopniem integralności. Ich technologia obejmuje również rozwiązania z zakresu IoT.
  • Paxata (USA) - Kolejny kalifornijski startup. Tym razem zajmuje się przetwarzaniem danych w taki sposób, aby dostarczać je w formie gotowych, łatwych do analizy informacji. Posiadają opatentowane technologie nauczania maszynowego, naturalnego przetwarzania języka, a także semantycznych algorytmów tekstowych, co pozwala im na swobodne skalowanie swojej architektury.
  • StealthMine (USA) - Ten startup tworzy aplikacje korporacyjne, które potrafią operować na szyfrowanych danych. Ich technologia obejmuje kompletną izolację informacji na poziomie serwera, sieci, magazynu danych, a także chroni przed potencjalny atakami na bazę danych i im podobnymi zdarzeniami.

Sport i zdrowie

  • CubeWorks (USA) - Buduje miniaturowe sensory, których rozmiary są liczone w milimetrach. Wykorzystują w tym celu swoją autorską platfrormę Cubisens, która jest pierwszym na świecie, w pełni autonomicznym i bezprzewodowym rozwiązaniem sensorycznym mierzącym mniej niż milimetr. Cubisens jest w stanie analizować otoczenie i gromadzić dane na jego temat, a następnie bezprzewodowo przesyłać wyniki lub je magazynować do późniejszego użycia. W skład ich oferty wchodzą m.in. czujniki nacisku czy obrazu. Mogą one znajdować zastosowanie przede wszystkim w medycynie oraz monitorowaniu aktywności fizycznej.
  • Kinduct (Kanada) - Kanadyjska firma rozwijająca opartą na chmurze platformę do gromadzenia danych oraz oprogramowanie do ich przetwarzania dla organizacji sportowych, wojska oraz jednostek porządku publicznego, a także klinik medycyny fizycznej instytucji związanych ze zdrowiem. Już teraz wśród ich klientów znajdują się zespoły z pięciu największych lig sportowych w Ameryce Północnej.
  • K4Connect (USA) - Startup z Południowej Karoliny dostarcza natomiast rozwiązania dla osób starszych oraz niepełnosprawnych, łącząc szereg różnego rodzaju inteligentnych funkcji i rozwiązań w jedną kompleksową platformę. Ich pierwszy produkt, K4Community jest adresowany do seniorów żyjących w małych społecznościach.

Wirtualna rzeczywistość

  • Dysonics (USA) - Bazuje na 20 latach badań akademickich i rozwija opatentowane technologie, które mają zapewnić użytkownikom możliwość doświadczania dźwięku w 360 stopniach po założeniu słuchawek. Ma to pozwolić na wyniesie wirtualnej rzeczywistości na zupełnie nowy poziom.
  • InContext Solutions (USA) - Rozwija skalowalne, oparte na chmurze rozwiązania rzeczywistości wirtualnej dla sprzedawców, które mają zapewnić możliwość lepszego zrozumienia zachowania kupującego, przeanalizowania jego preferencji oraz innych danych związanych z zakupami. Wszystko po to, aby być bardziej skutecznym i generować wyższe zyski w e-commerce.

Intel Global Summit 2016 to już 17. edycja organizowanej każdego roku w San Diego konferencji poświęconej działalności inwestycyjnej firmy.

W sumie zgromadziła ona w jednym miejscu ponad tysiąc pracodawców, inwestorów oraz partnerów. Nie zabrakło też ważnych wystąpień i wartościowych prelekcji w wykonaniu m.in. Marca Benioffa (szef SalesForce), Johna Donahoe (członek zarządu PayPala), Briana Krzanicha (CEO Intela), Lowella McAdam (CEO Verizon), a nawet senatora USA, Billa Bradleya. Poruszali oni wątki związane z inwestycjami, innowacyjnością, obecnymi trendami w branży, ale również bezpieczeństwem danych, big data oraz łącznością. Co jednak szczególnie ważne, całe wydarzenie kładło szczególny nacisk na networking oraz nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych. Trudno oprzeć się wrażeniu, że dziś tuż obok pieniędzy z inwestycji stanowi to największą wartość dla startupowców marzących o odniesieniu sukcesu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

inwestycjeIntelstartups