Onet pokazał dzisiaj nową wersję jednego z swoich głównych portalowych produktów (7 milionów RU, 280 milionów odsłon) czyli wiadomosci.onet.pl. Wchodząc na tę stronę da się przede wszystkim zauważyć, że zmieniła się jej szerokość – dostosowaną ją do rozdzielczości 1024 piksele dzięki czemu jest wrażenie większej przejrzystości na stronie. Poza tym mam problem z znalezieniem cech charakterystyczny, które w jakiś sposób wyróżniły by ten serwis od innych portali (mam wręcz wrażenie, że to wszystko już gdzieś widziałem tylko nie mogę sobie przypomnieć gdzie)

Oczywiście nie to jest głównym celem przemiany choć fajnie by było zobaczyć, że ktoś wreszcie pokusił się o zrobienie czegoś mniej sztampowego. Zdaję sobie jednak sprawę, że przy produkcjach portalowych nic nie jest przypadkowe i rozmieszczenie elementów strony jest dobrze biznesowo przemyślane i bazuje na praktyce.



Patrząc na nową stronę wiadomości mimo iż jest ona teraz bardziej przejrzysta to jednak mam wrażenie, że gdzieś nadal jest jednak bałagan. W jednym newsie mamy trzy różne rodzaje fontów – tytuł, kawałek treści oraz wypunktowane linki, które zajmują więcej miejsca niż sama treść. W takim układzie trudno mi się skupić na główny przekazie ponieważ wzrok absorbują odnośniki przy newsach.

Odnoszę też wrażenie, że o i ile górna część strony z tak zwanym topem wygląda dość zgrabnie o tyle na dole strony robi się naprawdę ciasno. Na szczęście wygląd pojedynczej informacji jest na tyle czytelny, że rekompensuje przedzieranie się przez nadmiar informacji na stronie głównej.

Nie jestem jednak specjalistą od architektury portali, powyższe uwagi to tylko punkt widzenia czytelnika.

Ciekawy jestem czy wam się podobają nowe wiadomości onetu?

Spodobał Ci się tekst? Poleć znajomym:

iStore

iStore

  • http://www.arnoldbuzdygan.com Arnold Buzdygan

    Dla mnie to co zrobili to kompletnie nieczytelna rzeźnia i oczopląs.
    Poszli co najmniej o jedną kolumnę za daleko :(

    Szkoda, bo przyzwyczaiłem się do ich wcześniejszego wyglądu i wydaje mi się o niebo czytelniejszy.
    Wtedy szybkim przebiegiem oczu po stronie dało się wyłapać interesujące mnie wiadomości – teraz mam przed oczami jeden wielki misz-masz.

    • yonas

      Mnie się podoba.
      Fajny szerszy interfa’ce. Dostosowany do ilości newsów i funkcji tego serwisu.
      Grafika nie wychodzi na pierwszy plan co jest zdecydowanie zaletą dla serwisu newsowego.
      Widać gradację treści. Wiem które tytuły są ważniejsze a które mniej ważne. Dzięki zastosowaniu szeryfowych fontów nabiera to moim zdaniem elegancji. Przy takiej ilości treści to pewnie nie było łatwe.

      Detal wiadomości z szeroką lewą kolumną czyta się wygodnie. Duży nagłówek. Dla mnie ok. Duża różnica in plus w stosunku do tego co było przedtem.
      Elegancko i bez przesady. Pewnie za kilka tygodni ci którzy przyzwyczaili się do starego zmienią zdanie.

  • http://nosnap.blogspot.com gosc

    Fajnie wyglądają ;D Za dużo niebieskich linków (chaos), ale i tak wygodnie się korzysta.

  • http://www.szkołapokera.pl Poker

    Ja wiem gdzie – na stronach Wyborczej ;)

  • http://www.facebook.com/ram0l Łukasz Krawczyk

    Onet od lat i to wielu, wygląda archaicznie. Nareszcie coś zaczęło się zmieniać.

  • zzz

    Bezpłciowe. Wróciłbym na Onet gdyby zmienili gościa od nadawania tytułów wiadomościom.

  • Robert Janeczek

    wlasnie odsubskrybowalem ich RSS bo zawalil mi Readera ogromnymi ilosciami smieciowych newsow po tej zmianie

  • amator

    jeśli chodzi o portale z wiadomościami to szata graficzna jest najmniej dla mnie istotna. Liczy się rzetelne i konkretne przekazanie prawdy – a tego zawsze im brakowało….

  • http://1985.pl Maciej

    Warto zobaczyc jak zgrabnie i lekko wyglada cnn.com – tresc artykulow nie jest dodatkiem do 100 poutykanych boxow, tak jak ma to miejsce przy onecie.

  • http://www.facebook.com/tomek.sulkowski Tomek Sułkowski

    Pierwsza pytanie, które mi się nasuwa: czy naprawdę konieczne jest umieszczanie na jednym ekranie zdjęć w 6 (sześciu!) różnych rozmiarach?

    A tego co się dzieje po przescrollowaniu nieco w dół chyba nawet nie ma co omawiać, bo wyraźnie nikt do tego się nie przyłożył.

    • http://paintball2.pl/ Paintballer

      Taaak, im niżej tym gorzej! Mam wrażenie, jakby pomysły skończyły się po zaprojektowaniu topu…

  • Dodaj

    cóż za bogata i merytoryczna analiza nowego rozkładu treści, pewnie Onet wywalił kupę kasy na trcking, statystyki, itd.. a mógł wcześniej dać po prostu zerknąć blogerom :)

    • http://www.facebook.com/tomek.sulkowski Tomek Sułkowski

      Równie mocno mógłbyś argumentować, że co tam blogerzy „gdakali” o sensowności tego posunięcia, kiedy Google wymyśliło taki a nie inny sposób sprzedaży swojego Nexus One.
      Google > Onet, chłopie – ile ONI w takim razie musieli kasy wywać na „statystyki itd” ;)
      Jeśli teraz wejdziesz na google.com/phone otrzymasz informację „Sorry, folks…”
      To, że za danym ruchem stoi duża firma, naprawdę nie znaczy, że mamy pokornie wyrzec się swojego zdania;)

    • Dodaj

      masz racje.. spodziewałem się trochę głębszej analizy czołowego polskiego blogera, a nie tylko trzech zdań na krzyż, że się podoba, albo trochę nie podoba… jak każdemu innemu…

  • http://goquady.pl goquady

    Sieczka – dostaję oczopląsu przewijając stronę w dół. Im niżej, tym więcej się dzieje (niestety). Trzy kolumny wydają się być lekką przesadą – szczególnie środkowa wprowadza chaos. Ogólnie zbyt duża ilość informacji na jednej stronie.

  • Michał Szewczyk

    Moim zdaniem układ bardzo przypomina wiadomości TVP INFO:
    http://www.tvp.info/informacje/swiat

    Od razu, jak zobaczyłem te trzy kolumny, zaświtało mi w głowie, że widziałem coś podobnego na stronach TVP.

  • http://www.facebook.com/mrskuza Arek Skuza

    Fajne. Mi się podoba. Fajnie byłoby gdyby do takich statystyk „Onet pokazał dzisiaj nową wersję jednego z swoich głównych portalowych produktów (7 milionów RU, 280 milionów odsłon) ” podawać więcej liczb. Sam ruch i ilość odsłon nie wiele mówi. Oczywiście mam ogromny szacunek dla onetu i zdecydowanie zgadzam się, że ruch jest imponujący. Sam wartość wskaźników np. wskaźnik odbicia jednak nie wiele mówi bez porównania ze wskaźnikami powrotów, retencji itp. itd Trochę więcej napisałem tutaj: http://www.arekskuza.pl/index.php/2009/12/czas-na-stronie-time-on-the-site-zaangazowanie-uzytkownika/
    Osobiście mnie to bardzo cieszy, że onet tworzy taki produkt.

  • http://www.facebook.com/bartosz.barlowski Bartosz Barlowski

    Brzydkie, bez charakteru, wygląda jak jakiś redesign z ’97 roku wprowadzający możliwość wyświetlania obrazków. Zawsze myślałem, że takie strony jak onet.pl (oni w sumie zbudowali swój mały internet, w którym mają swoich użytkowników – respekt) powinny przyzwyczajać ludzi do bardziej przyjaznego konsumowania newsów. Wiem, że ten design ma za zadania wyświetlać setki newsów w ciągu dnia, ale… czy warto tracić na przejrzyści serwisu?

  • olo

    Zawsze sie znajda jacys frustraci, nie znajacy sie na projektowaniu portalowym.
    Nowe Wiadomosci Onet potraktowal jak konsekwentna droge tworzenia swoich nowych serwisow, albo redesign starych. Jak sadze, Wiadomosci to jeden z najwiekszych serwisow brandowanych Onetem, dlatego obudowanie duzej ilosci tresci, przy zalozeniach pól reklamowych bylo nie lada wyzwaniem dla projektujacych ten serwis. Moim zdaniem, swietnie wybrnieto z podstawowych zalozen graficznych, przy pelnej funkcjonalnosci serwisu. Design strony jest przyjazny userom. Stonowany, z mocno zarysowana hierarchia tresci.
    Jesli ktos narzeka na zbyt duza ilosc linkow na stronie rozjazdowej Wiadomosci, to powinen sie zastanowic, czy aby rozumie istote takiej strony, jej funkcje dla calego serwisu. Inna sprawa jest stosowanie roznej wielkosci miniatur foto – mnie to akturat nie przeszkadza, ale zdaje sobie sprawe, ze dla bardziej „wzrokowych” czytelnikow moze to byc ogromna bariera, zwlaszcza, ze wielkosci nie sa proporcjonalne (raz pojawia sie kwadrat, innym razem prostokat). Sumujac, wg mnie – ten rodzaj zajawienia newsow bardzo przypadl mi do gustu. Uklad trzykolumnowy moze byc dyskusyjny, ale na dluzsza mete, nie widze sensu pozbywania sie pól, ktore dopelniaja calosci.
    Wierze, ze Onet przemyslal budowe tak waznego serwisu i z sobie znana konsekwencja, bedzie wciaz nr 1 na rynku mediow internetowych. Lubie Gazete i Onet. To dla mnie dwa serwisy, ktore co rano daja mi spora dawke wiadomosci :):) pozdrawiam wszystkich.

  • http://www.ajsblo.pl AJS

    trochę jakby z tvn24 podmałpowali