Felietony

Nauczyciele grają z uczniami w Counter-Strike’a, czyli esportowe zawody szkół

Grzegorz Marczak
Nauczyciele grają z uczniami w Counter-Strike’a, czyli esportowe zawody szkół
10

Autorem wpisu jest Paweł Książek To nowość. Pod koniec stycznia w Nowym Targu odbędzie się pierwsza edycja Konfrontacji Szkół w E-sporcie, czyli turnieju w którym zespoły, składające się z czterech uczniów i jednego nauczyciela rywalizować będą w Counter-Strike’u 1.6. Inicjatywę popierają dyrekcj...

Autorem wpisu jest Paweł Książek

To nowość. Pod koniec stycznia w Nowym Targu odbędzie się pierwsza edycja Konfrontacji Szkół w E-sporcie, czyli turnieju w którym zespoły, składające się z czterech uczniów i jednego nauczyciela rywalizować będą w Counter-Strike’u 1.6. Inicjatywę popierają dyrekcje szkół.

Na tak świetny pomysł wpadł Marcin „Solar” Bryniarski, uczeń Zespołu Szkół Technicznych im. Stanisława Staszica w Nowym Targu i organizator Podhalańskiego AND Lan Party 2012. – Na ten pomysł wpadłem właśnie podczas organizowanego przeze mnie turnieju – mówi. – Chcemy pokazać esport także ludziom z innych środowisk.

Kiedy uczniowie po raz pierwszy proponowali szkołom udział w zawodach w Counter-Strike’u, nauczyciele nie bardzo wiedzieli czym jest sport elektroniczny. Po wytłumaczeniu, czym jest zjawisko, którym na co dzień interesują się tysiące uczniów z całej Polski, większość reagowała pozytywnie, twierdząc, że tak ciekawej inicjatywy jeszcze nie było.

Do współpracy przy organizacji KSWE-S włączyły się już nie tylko instytucje miejskie i powiatowe, ale także szkoły. – Jeśli nie pomożemy w takiej inicjatywie, młodzież pójdzie na piwo pod sklep, a później będziemy narzekać jacy oni są źli – mówi Maria Kopeć, dyrektor I Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu. – Uważam, że nie uciekniemy od hobby naszych uczniów, a prywatnie dzieci i należy wspierać takie pomysły.

- Esport jest czymś, czym młodzież się teraz interesuje – dodaje Kopeć.

To właśnie I LO jest szkołą, która najbardziej wspiera KSWE-S, między innymi udostępniając sprzęt.
Pierwsza odsłona Konfrontacji Szkół w E-sporcie odbędzie się 25 – 26 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu. Do tej pory na liście uczestników można znaleźć pięć szkół: I Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu, Zespół Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisława Staszica w Nowym Targu, Zespół Szkół Nr 3 im. św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu, Zespół Szkół Rolniczych im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu i Zespół Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu.

Organizatorzy jednak liczą na kolejnych chętnych. Zapisy trwają do 17 stycznia. – W przyszłości chcielibyśmy poszerzyć turniej o kolejne tytuły gier – mówi Marcin Bryniarski.

Mecze turniejowe będzie można zobaczyć zarówno na żywo, jak i w Internecie. – Transmisję z rozgrywek poprowadzi Paweł „Bitman” Rozumek – mówi Bryniarski.

Pomysł uczniów z Nowego Targu pozytywnie oceniają znane osoby w świecie esportu. - Uważam, że jest to świetny pomysł. CS to gra, która rozwija strategiczne myślenie, refleks, umiejętność gry zespołowej a przy okazji daje bardzo dużo rozrywki – mówi Artur „Ben” Ostrach, były gracz organizacji BenQ DELTAeSPORTS.COM, jeden z najlepszych zawodników Counter-Strike’a w historii polskiego esportu. - Jednak w CS głównym zadaniem jest wyeliminowanie przeciwnika za pomocą różnych karabinów, więc krew się leje. Biorąc pod uwagę polskie realia uważam, że pomysł jest bardzo dobry, ale tylko dla szkół ponadgimnazjalnych.

- Myślę, że jest dobra inicjatywa, bo może pokazać, czy młodzi i starsi potrafią się dogadać, zrozumieć i współpracować, a do tego na poziomie nowym - dla starszych ludzi - pokazać, kto ma przewagę w nowych technologiach – mówi Janusz „hayabusa” Kubski, organizator turniejów esportowych, a prywatnie tata Filipa „Neo” Kubskiego, wielokrotnego mistrza świata w Counter-Strike’u. – Pokaże to także jak gry są przyswajalne dla starszego pokolenia, bo o ile wiem, jeśli CS jest w miarę zrozumiały, już z pojęciem League of Legends nauczyciele mają problemy.

- Całkiem fajna inicjatywa i przede wszystkim coś nowego w naszym środowisku. Mam jednak pewne obawy co do frekwencji nauczycieli. Większość uczniów wie, że podchodzą oni do tematu gier z ogromnym dystansem i nie popierają raczej tego typu aktywności – mówi Piotr „neqs” Lipski, komentator esportowy. Co prawda znalezienie jednego profesora do gry nie powinno być problem. Chyba, że dyrektor będzie interweniował. Ja jestem jak najbardziej na TAK.

Poza turniejem Counter-Strike’a, odwiedzających czeka wiele atrakcji. – W przerwach przewidzieliśmy pokaz pierwszej pomocy oraz wykład o historii naszego regionu – mówi Maria Kopeć. – Dzięki naszej współpracy z Nowotarskim Klubem Fantastyki każdy będzie mógł także zagrać w świetne gry planszowe.

Bieżące informacje na temat imprezy można znaleźć na stronie kswes.pl

Fot.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GryCounter-Striketurnieje