Polska

Najpopularniejsze przeglądarki w Polsce według StatCounter.com, Gemiusa i Czytelników Antyweb

Grzegorz Ułan
Najpopularniejsze przeglądarki w Polsce według StatCounter.com, Gemiusa i Czytelników Antyweb
45

Zwykle przy prezentacji najpopularniejszych przeglądarek w poszczególnych krajach podaje się dane z serwisu StatCounter.com, gdzie Google Chrome pokazywane jest jako dominująca w wielu krajach z druzgocącą przewagą nad pozostałymi. Przy okazji publikacji kwietniowych statystyk Gemiusa w 13 krajach w tym Polsce, postanowiłem sprawdzić jak duże to są różnice, a dodatkowo na koniec pokazać jak to wygląda wśród Was, czyli Czytelników Antyweb.

Najpopularniejsze przeglądarki w Polsce według StatCounter.com

Oczywiście w każdym przypadku będę brał dane za kwiecień tego roku, zaczynamy od StatCounter.com, w opcjach zaznaczone tylko desktopy, bo będziemy porównywać do Gemiusa, który bada odsłony w polskim internecie dokonane na komputerach i laptopach.

Wynik? Jak wspominałem na początku, zdecydowana przewaga Google Chrome, który ma 61,16% udziału w Polsce, na drugim miejscu Firefox z wynikiem 22,1%, a na trzecim Opera 8,39%. Edge przeskoczyło już IE i jest na czwartym miejscu - 3,14%.

Najpopularniejsze przeglądarki w Polsce według Gemius

Spójrzmy teraz na dane Gemius, według których przewaga Google Chrome nie jest aż tak wielka.

Kolejność wprawdzie jest taka sama, ale Google Chrome ma 50% udział w Polsce, Firefox za to 32%, Opera z kolei 11%. Inne 7%, prawdopodobnie są tu głównie przeglądarki Edge i IE.

Najpopularniejsze przeglądarki w Polsce według Czytelników Antyweb

Jeśli chodzi o Google Analytics, niestety dane odpowiedzialne za desktopy i mobile są zbite w jedną statystykę. Ale tu dowiadujemy się jeszcze ciekawszych danych, a mianowicie - w kwietniu aż 70% odsłon wykonaliście z urządzeń mobilnych, odsłony na desktopach odpowiedzialne były jedynie za 30% ruchu.

A jak z tymi przeglądarkami na Antyweb? Niestety widać tu to przekłamanie związane z wliczeniem ruchu mobilnego, więc dla pełnego obrazu pokażę najpierw udział systemów operacyjnych, gdzie zdecydowanie prowadzi Android nad Windowsem i iOS, który znalazł się na trzecim miejscu.

I tak, w przeglądarkach liderem jest Google Chrome z wynikiem 65,37%, na drugim miejscu Safari 8,24%, a na trzecim Firefox - 6,80%. Widać tu więc zdecydowaną przewagę urządzeń mobilnych, co pokazałem na pierwszym zrzucie z GA.

Popularność przeglądarek w innych krajach

Oprócz Polski Gemius sprawdził w kwietniu popularność przeglądarek w 12 innych krajach - na Ukrainie, w Rosji, na Białorusi, Węgrzech, w Słowenii, Rumunii, Bośni i Hercegowinie, Mołdawii, Serbii, Bułgarii, Turcji i Luksemburgu. Okazało się, że Google Chrome najpopularniejszy jest w Turcji (83%), Mołdawii (76%) i Bośni i Hercegowinie (75%).

W przypadku Firefoksa, ten najpopularniejszy jest właśnie w Polsce (32%), Luksemburgu (28%) i na Węgrzech (27%).

Natomiast Opera największy udział wśród przeglądarek ma na Białorusi (25%), Ukrainie (15%) i w Rosji (8%). Tuż za podium jest w Polsce z 7% udziałem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu