Linux

Poznaj najlepsze dysrybucje Linuxa na rynku

Jakub Szczęsny
Poznaj najlepsze dysrybucje Linuxa na rynku
258

Przejście na Linuksa wcale nie musi być tak bolesne jak u mnie (niestety, u mnie się to nie sprawdziło). Niemniej, niektórzy z Was wcale nie muszą podzielać moich wątpliwości co do tego systemu. Prawdą jest fakt, iż Linux to naprawdę świetny kawał oprogramowania - przemyślcie jedynie, czy Wasze przyzwyczajenia nie spowodują rychłej chęci powrotu na łono Microsoftu (lub Apple).

Jeżeli jesteście zdecydowani co do przejścia na Linuksa, musicie poznać kilka moim zdaniem najlepszych na początek dystrybucji. Jądro Linuksa to jedno, a dystrybucja to właśnie drugie - ta przede wszystkim sporo mówi nam o zastosowaniu konkretnego produktu. Niektórzy będą oczekiwać, że oprogramowanie będzie przede wszystkim szybkie i zadziała nawet na nieco mniej wydajnych maszynach. Dla innych ważna będzie na przykład kompleksowość i spory wybór preinstalowanych programów.

Sprawdź jeszcze wpis - Zorin OS - czy to świetny Linux na start?

Ubuntu - najbardziej uniwersalna dystrybucja

Doskonale pamiętam jak jeszcze zamawiałem wprost od Canonicala pakiet kilkunastu płyt z pakietem instalacyjnym Ubuntu. Złożenie zamówienia było całkowicie bezpłatne, podobnie jak i wysyłka. Niestety, na dostarczenie płyt (+ kilku gadżetów, na przykład naklejek) trwało nawet kilka miesięcy. Dzisiaj nie ma to już najmniejszego sensu: Ubuntu można bardzo szybko pobrać z sieci i zainstalować go dosłownie w jedną godzinę.

Najnowszą stabilną wersją Ubuntu jest 17.10 Artful Aardvark, natomiast aktualną wersją testoqwą jest 18.04 Bionic Beaver. Użytkownicy tego systemu bardzo chwalą sobie jego prostotę - rzeczywiście jest to najczęściej wybierana dystrybucja przez początkujących adeptów systemów linuksowych. Istnieje też wersja o przedłużonym okresie wsparcia (LTS) - aktualnie jest to Ubuntu 16.04.4 LTS. Osoby, które zainstalują Ubuntu - również na laptopach z dużą dozą prawdopodobieństwa nie będą musiały doinstalowywać żadnych sterowników, a ponadto będą mogły się cieszyć ze sporego poziomu bezpieczeństwa. Najnowsza odsłona LTS korzysta jeszcze z własnego interfejsu Unity, ale już 17.10 wykorzystuje Gnome'a 3, który będzie nieco bardziej przyjazny dla migrantów z Windows lub macOS.

Istnieją również inne wariacje na temat Ubuntu: warto zwrócić uwagę na Lubuntu, który świetnie poradzi sobie ze słabszymi konfiguracjami sprzętowymi. Środowisko użytkownika oparte o LXDE oferuje dostęp do szerokiego wyboru bardzo prostych i minimalistycznych aplikacji.

Pobieranie Ubuntu - ze strony producenta

Jest jeszcze jedna ciekawa wariacja na temat Ubuntu. Studio to dystrybucja skierowana do osób, które przede wszystkim tworzą na swoich komputerach

Producenci skupieni wokół audio oraz wideo mogą w zwykłym Ubuntu czuć się nieco zagubieni. Poszukiwanie odpowiednich programów, samodzielne ustalanie pluginów audio to problemy, z którymi nie każdy będzie chciał się mierzyć zaczynając swoją przygodę z Linuksem. Odpowiedzią na te potrzeby jest właśnie Ubuntu Studio - dystrybucja skierowana wprost to osób, które mogą z powodzeniem nazwać się "twórcami".

Ubuntu Studio bazuje na oficjalnych wydaniach bazowej dystrybucji, jest on jednak wzbogacony o programy do edycji audio oraz wideo oraz dodatki, które pozwalają na szybkie rozpoczęcie pracy w tym środowisku. Dobrane przez producenta dystrybucji aplikacje stanowią świetne alternatywy dla windowsowskich lub macowskich płatnych wersji, a ponadto - programy w dalszym ciągu można doinstalowywać tak samo, jak ma to miejsce w Ubuntu, co nie jest ani trudne, ani przesadnie "upierdliwe" (choć ja w dalszym ciągu nie mogę się do tego przekonać). Niemniej, w mojej ocenie Ubuntu Studio to jedna z ciekawszych dystrybucji skierowanych do profesjonalistów.

Pobieranie Ubuntu Studio - ze strony producenta

Przesiadasz się z macOS? W elementary OS poczujesz się niemal jak u siebie

Takie przenosiny zawsze są okupione pewnymi problemami - ale warto przecież mieć ich najmniej, prawda? Jeżeli nie przekonuje Was Ubuntu i wcale nie potrzebujecie rozbudowanej bazy programów do edycji audio / wideo na start, elementary OS może okazać się ciekawą alternatywą. Przede wszystkim, jest to naprawdę atrakcyjna wizualnie propozycja. Po drugie - nie jest przeładowana funkcjami oraz programami. Znajdziecie w niej sporo domyślnych dla Ubuntu aplikacji, a ponadto - interejs Pantheon oparty na Gnome przypomni Wam to, co jest najlepsze właśnie w macOS.

Elementary OS można z powodzeniem polecić osobom, które zaczynają swoją przygodę z Linuksem i bardzo nie chciałyby się do niego zrazić. Jestem pewien, że elementary OS będzie bardzo dobrym wyborem.

Pobieranie elementary OS - ze strony producenta

Prosty, od razu gotowy do pracy. Wypróbuj Linux Mint!

Ta dystrybucja wyrosła wprost ze środowiska chcącego spopularyzować Linuksa wśród zwykłych użytkowników - w tym momencie skupiona wokół niego społeczność zdołała stworzyć naprawdę spójne, proste, przyjazne środowisko, w którym znajdziecie prosty interfejs użytkownika, świetną stabilność oraz szeroki wybór programów na start. Jego twórcy chwalą się tym, że właściwie już po zainstalowaniu tego systemu posiadamy wszystko, co jest nam potrzebne do rozpoczęcia pracy.

Ta dystrybucja jest skierowana głównie dla osób, które nie chcą pobierać niebotycznych ilości dodatkowych programów i chciałyby mieć niemal wszystko dostępne "od instalacji". W razie czego możliwy jest dostęp do repozytorium oprogramowania z Ubuntu, co znacznie ułatwia poszukiwania innych aplikacji.

Pobieranie Linux Mint - ze strony producenta

Anonimowość przede wszystkim. Pozna Tails Linux

Doskonale wiemy o tym, że całkiem niemałe grono naszych czytelników to również osoby, które bardzo dbają o swoją prywatność. W kontekście ostatnich wydarzeń (choćby wokół Facebooka) takie postawy pochwalamy i jeżeli wcześniej nie słyszeliście o tego typu dystrybucji Linuksa, to świetny moment by ją poznać. Tails to akronim od: "The Amnesic Incognito Live System", co jasno wskazuje na jego przeznaczenie. Możecie z niego skorzystać za pomocą płyty DVD lub pamięci USB - cała aktywność użytkownika na komputerze jest zapisywana w pamięci RAM. Po odłączeniu zasilania wszystkie ślady... dosłownie znikają. Cały ruch sieciowy przekierowywany jest przez Tora, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo użytkownika. Ponadto, cały system jest w wsparty dobrym pakietem szyfrowania.

Pobieranie Tails Linux - ze strony producenta

Granie na Linuksie? A jednak - Steam OS to produkt skierowany do graczy

Szczerze? Nigdy nie pomyślałbym o Linuksie w kontekście grania: od tego mam konsolę i w dalszym ciągu przymierzam się do kupna gamingowo - profesjonalnego laptopa (z Windows!), który pozwoli mi na cieszenie się przeróżnymi tytułami w podróży. Steam OS natomiast to dystrybucja, która nosi w sobie sporo usprawnień w jądrze Linuksa, które jest bardziej zoptymalizowane pod kątem potrzeb graczy. Mało tego, znajduje się w nim wsparcie dla nowszych kart graficznych oraz innych elementów hardware'u.

Steam OS jest jednak nastawiony głównie na granie - nie znajdziecie w nim ogromnego wyboru programów pozwalających na cokolwiek innego poza tą aktywnością. Warto jednak pochwalić sporą bibliotekę gier oraz kompatybilność z różnymi urządzeniami skierowanymi dla graczy. Jeżeli czujecie się na siłach, by przejść na Linuksa i jednocześnie, uwielbiacie grać w gry - Steam OS będzie dla Was dobrym wyborem.

Pobieranie Steam OS - ze strony producenta

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu