Back to Gaming

Najlepsze gry niezależne. Na nie warto wydać pieniądze

Albert Lewandowski
Najlepsze gry niezależne. Na nie warto wydać pieniądze
5

Gry komputerowe to jeden z najczęściej wybieranych sposobów na odprężenie się. Nowoczesne tytuły pozwalają wcielić się nie tylko w niesamowite postacie i zwiedzać zapierające dech w piersiach lokacje, ale również umożliwiają poznanie ciekawej historii oraz odpoczynek od realnego świata. Jakimi tytułami niezależnymi teraz zdecydowanie najlepiej się zainteresować?

Firewatch

Gra przygodowa, w której wcielamy się w rolę Henry’ego, strażnika przeciwpożarowego w Shoshone National Forest. W trakcie rozgrywki będziemy świadkami dziwnych zdarzeń, a jednocześnie ktoś będzie nam ciągle okradał strażnicę, co okaże się być ze sobą powiązane. W dodatku ktoś ciągle nas obserwuje. Do naszej dyspozycji mamy mapę oraz walkie-talkie, którego używamy do kontaktowania się z naszą szefową.

Twórcy przygotowali różne opcje dialogowe, będziemy mieć szansę odkryć różne lokacje oraz zdobyć zróżnicowane przedmioty. Co więcej, pojawił się tu system zmiany pory dnia. Wyjątkowo ciepły odbiór społeczności jest doskonałym świadectwem jakości tej produkcji.

Cena: 71,99 złotych

Frostpunk

Uwielbiam strategię, zatem od razu z zaciekawieniem sprawdziłem, o co chodzi w tej nowej produkcji od polskiego studia 11 bit. Tak, to ci od twórcy This War of Mine. W grze chodzi przede wszystkim o przetrwanie. Akcja rozgrywa się jednak w mroźnych realiach – w Europie doszło do kompletnego zlodowacenia w XIX wieku. Wszystko zgodnie ze swoistym steampkunkowym, growym kodeksem.

To wymusza na nas stosowanie rozwiązań z tamtego okresu. Na początku rozgrywki dysponujemy jednym centralnym piecem, który zapewnia ciepło jedynie do przylegających do nich budowli. Musimy dbać o to, aby nasi mieszkańcy nie zamarzli. Jednocześnie będziemy musieli podejmować trudne decyzje odnośnie dalszej rozbudowy, życia konkretnych ludzi i zmierzymy się z walką o cenne ciepło. Najlepszą rekomendacją pozostaje ogromna popularność tej produkcji.

Cena: 109,99 złotych

Zobacz też: Ranking Gier 2018

Inside

Kojarzycie jeszcze Limbo? Była to czarno-biała produkcja, w której wcielaliśmy się w rolę chłopczyka i musieliśmy przemierzać las pełen zagrożeń. Nowa gra tych twórców wykorzystuje ogólny koncept poprzedniczki. Teraz musimy uciekać od nieokreślonej grupy mężczyzn. Nie wiemy, jak się nazywamy, ani po co uciekamy – deweloper skupił się na prostocie. Ta aura tajemniczości jedynie inspiruje nas do zadawania samym sobie pytań odnośnie bohatera i historii – prosty i angażujący tytuł.

Cena: 71,99 złotych

Kerbal Space Program

Pasjonujesz się rakietami i sprzętem wysyłanym do kosmosu? Obserwujesz z niecierpliwością wszystkie wiadomości prosto z NASA? Oto propozycja idealna dla Ciebie. Naszym zadaniem jest stworzenie od początku do końca pojazdu lotniczego, który wzbije się w górę i pozwoli na dotarcie do przestrzeni kosmicznej i eksplorację planet.

Warto dodać, że tu naprawdę deweloperzy postawili na prawdziwą fizykę, zatem nie jest to produkcja, która wymaga prostego połączenia jednego elementu z drugim. Szczerze mówiąc, trzeba tu nieco pomyśleć, jeżeli chcemy stworzyć udaną konstrukcję. To docenią osoby zainteresowane tematem.

Cena: 171,90 złotych

Orwell: Ignorance is Strength

Teraz czas na grę, która spodoba się wszystkim fanom twórczości Orwella oraz stanowi dla mnie rozbudowaną formę niezapomnianego Papers please. Tu wcielamy się w rolę pracownika tajnego biura. Naszym zadaniem jest łączenie niewielkich informacji o ludziach w jedną całość, a do swojej dyspozycji mamy notatki, podsłuchy, maile czy artykuły w sieci.

Trzeba zaznaczyć, że ta gra wymaga ciągłego czytania. Musimy samodzielnie oddzielić prawdę od kłamstwa, a dodatkowo będziemy zmuszeni do puszczania fałszywych wiadomości. Wszystko w celu zapobiegnięcia jakichkolwiek problemów. Satysfakcja z rozgrywki może być jednak niesamowita.

Cena: 34,99 złotych

Prison Architect

Budujemy i utrzymujemy więzienie. Trzeba zadbać tu o wysoki poziom bezpieczeństwa placówki i pilnować więźniów – teoretycznie proste, jednak w praktyce okazuje się to być zadaniem o wiele trudniejszym, niż by mogło się wydawać. Mimo że tytuł jest jeszcze w fazie alpha, warto dać mu szansę.

Cena: 107,99 złotych

Serial Cleaner

Polska produkcja, w której musimy sprzątać miejsca zbrodnia, jednak poważnym utrudnieniem są patrolujący je policjanci. Musimy unikać ich oczu oraz doprowadzić wszystko do porządku. W połączeniu z klimatem gangsterskiej Ameryki z lat 70., otrzymujemy wciągające połączenie, w którym nie będziemy się nudzić. Atutem okazuje się być również prosta grafika z pastelowymi kolorami.

Cena: 53,99 złotych

They Are Billions

Tytuł RTS, w którym musimy zmierzać się z hordami zombie. Sam pomysł z użyciem nieumarłych jest aż nadużywany, ale w tym przypadku został potraktowany w ciekawy sposób. Jako to w strategii, musimy się rozwijać. Podstawa to dbanie o mieszkańców, produkcję potrzebnych materiałów oraz wojska, jednak najważniejszym zadaniem pozostaje przetrwanie kolejnych ataków wspomnianych przed chwilą wrogów. Przeciwnicy też występują w różnych odmianach, wymagające innego podejścia.

Ta steampunkowa strategia w czasach postapokaliptycznych potrafi się spodobać nie tylko, jeżeli chodzi o sam gameplay, lecz również pod względem grafiki. Mnie naprawdę przypadł do gustu cały koncept artystyczny. Widać, że całość tworzy coś spójnego.

Cena: 89,99 złotych

To The Moon

Nie jest to najnowsza produkcja, jednak darzę ją wyjątkowym sentymentem. Na pochwałę zasługuje przede wszystkim warstwa fabularna. W grze wcielamy się w dwójkę doktorów, których zadaniem jest sprawdzenie wspomnień umierającego mężczyzny i zaimplementowanie fałszywych historii, aby mógł umrzeć w spokoju.

Świetnie prezentuje się muzyka. Cała gra prezentuje się podobnie, jak wiele produkcji z poprzedniego wieku, jednak to służy ukazaniu historii – styl retro wyjątkowo pasuje do zapisków z życia człowieka.

Cena: 35,99 złotych

Najlepsze gry niezależne?

Tytuły niezależne pozwalają odkryć niesamowite tytuły, które  stanowić mogą zupełnie nowy rozdział w rozwoju gier. Dodatkowo pozwalają spróbować czegoś innego. Produkcje AAA najczęściej opierają się na sprawdzonych schematach, podczas gdy w indie jest szansa na granie w zupełnie inny sposób. Genialne doświadczenie.

Jakie produkcje niezależne polecacie od siebie? Jestem ciekaw Waszych faworytów.

Artykuł jest częścią naszej akcji Back to Gaming, w ramach której promujemy wakacyjne granie i zachęcamy Was do interesowania się sprzętem, grami oraz możliwościami ulepszania Waszych komputerów. Serdecznie zapraszamy do katalogu, w którym zebraliśmy dla Was polecany, najlepszy sprzęt do grania!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu