Android

Najlepsze funkcje Androida 7 Nougat według inżynierów Google'a

Tomasz Popielarczyk
Najlepsze funkcje Androida 7 Nougat według inżynierów Google'a
49

Premiera Androida N zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji w serwisie Reddit Google zorganizowała AMA (Ask-Me-Anything), w którym pracownicy Google'a odpowiadali na pytania użytkowników.

Android 7 Nougat to masa zmian, nowości i poprawek. Wśród nich znajdują się zarówno małe modyfikacje (przycisk czyszczenia wszystkich aplikacji na ekranie multitaskingu), jak i duże mechanizmy (dzielenie okien). Na co jednak według pracowników Google'a szczególnie warto zwrócić uwagę? Opowiadali oni o tym na wczorajszym AMA na Reddicie, wskazują m.in. na funkcje, z których są najbardziej dumni i zadowoleni.

Anwar Ghuloum (Engineering Director for Android Core Platform) zwraca uwagę przede wszystkim na zmiany pod maską, które dotyczą JIT i aktualizacji OTA. Ma to się przełożyć na znacznie wydajniejsze działanie systemu. Szereg zmian wprowadzono również w kernelu. To wszystko, czego użytkownicy nie widzą gołym okiem. Ghuloum zapewnia jednak, że z pewnością odczują nowości na własnej skórze.

Tymczasem dla Dianne Hackborn (Manager of the Android framework team) szczególnie istotny jest odświeżony tryb Doze, który ma przekładać się na znaczne wydłużenie czasu pracy naszych urządzeń na baterii. Na tym nie koniec, bo w przyszłości mają się pojawić kolejne obostrzenia związane z działaniem aplikacji w tle. Ograniczenie samowoli deweloperów na tym polu ma pozytywnie wpływać na zachowywanie się całej platformy. Na to samo zwraca uwagę Paul Eastham (Engineering Director for systems software and battery life), dodając, że feedback od testerów jest bardzo pozytywny.

Chet Haase (Lead/Manager of the UI Toolkit team) zwraca uwagę na nowości dodane w ostatnich kilku wersjach Androida, jak obsługa czytników linii papilarnych, nowy panel Quick Settings, a także możliwość szybkiego przełączania się miedzy aplikacjami poprzez dwukrotne stuknięcie ikonki multitaskingu na pasku nawigacyjnym. Wale Ogunwale (Technical Lead Manager for ActivityManager & WindowManager) dodaje do tego jeszcze tryb Mult-Window, w którym ekran może być dzielony przez kilka aplikacji - a na tabletach programy mogą być wręcz uruchamiane w okienkach.

To oczywiście nie wszystko, co zobaczymy w Androidzie Nougat. Google zadbał o wsparcie dla Unicode 9, co oznacza nowe emotikony. Zaimplementowano też obsługę Instant Apps, a więc aplikacji mobilnych działających w chmurze. Google Now wyewoluował do Google Assistant, a sam system otrzymał natywny tryb VR. Ulepszono też proces aktualizacji, który ma przebiegać teraz zdecydowanie szybciej i sprawniej. Powiadomienia na belce stanu są grupowane i pozwalają nam na udzielanie szybkich odpowiedzi bez potrzeby przechodzenia do danej aplikacji. Dodano też tryb nocny, funkcje kalibracji ekranu oraz tryb oszczędzania danych. Zmienił się też wbudowany menedżer plików, co pozwoli szybciej znajdować konkretne zdjęcia czy dokumenty. Wymieniłem chyba tylko najważniejsze nowości, bo tych mniejszych jest tutaj cała masa. Jest zatem zdecydowanie na co czekać.

Niestety, Android Nougat to jednocześnie kolejne wyzwanie dla producentów sprzętu i operatorów. Choć system zadebiutuje już za kilka tygodni, to niektóre urządzenia będą czekały na niego nawet rok (a inne w ogóle nie dostaną). Z moich doświadczeń wynika, że póki co najlepiej na tym polu wypadały Motorola (teraz Lenovo), LG oraz Nvidia. Zauważalnie gorzej aktualizowanie flagowców szło Samsungowi i HTC. Ewidentne problemy ma natomiast Huawei. Oby tym razem wyglądało to lepiej.

źródła: phonearena, reddit, Google, własne

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu