Świat

Minuta ciszy dla uchodźców podbija iTunes w Austrii - czyli jak można protestować w Internecie

Jakub Szczęsny
Minuta ciszy dla uchodźców podbija iTunes w Austrii - czyli jak można protestować w Internecie
13

Protest kojarzy nam się głównie z grupą ludzi z transparentami na ulicy, z nieczynnymi instytucjami lub głodówkami. Okazuje się jednak, że pod wpływem rewolucji technologicznej i ten sposób manifestacji zadowolenia ludzi zaczyna ewoluować i zataczać szersze kręgi. Protestowano przeciw ACTA - również...

Protest kojarzy nam się głównie z grupą ludzi z transparentami na ulicy, z nieczynnymi instytucjami lub głodówkami. Okazuje się jednak, że pod wpływem rewolucji technologicznej i ten sposób manifestacji zadowolenia ludzi zaczyna ewoluować i zataczać szersze kręgi. Protestowano przeciw ACTA - również w Internecie. Takie akcje mogą przybierać jednak jeszcze bardziej wyrafinowane formy.

Minuta ciszy

Szczególnym rodzajem protestów w Internecie były tzw. "Blackouty" przy okazji niezadowolenia z postanowień ACTA - wtedy również Antyweb obok innych witryn w Internecie zasłonił się "czarną płachtą", która miała symbolizować przyszłość medium po wprowadzeniu kontrowersyjnych postanowień. I to właśnie było bodaj najgłośniejszym polskim zrywem w Internecie, oprócz Antyweb swoje niezadowolenie wyraziło 400 innych stron internetowych w Polsce.

W Austrii natomiast protesty dotyczą traktowania uchodźców w centrum koncentracji ludności zbiegłej ze swoich ojczystych krajów tuż przed tym, jak zostanie ona "rozdysponowana" między krajami Unii Europejskiej. Austriacki artysta w ramach protestu "skomponował" utwór składający się dosłownie z minuty absolutnej ciszy, który opublikował w największych serwisach pozwalających na zakup treści audio.

Powodem protestów jest m. in. fakt nieprzygotowania obozu Traiskirchen do przyjęcia dużej liczby ludności z krajów Bliskiego Wschodu, a co za tym idzie - fatalnych warunków bytowych. Amnesty International potępiło już organizację obozu obwieszczając tam brak poszanowania dla postanowień Praw Człowieka. Stwierdzono tam m. in. niewystarczającą liczbę miejsc do spania, a także nieodpowiednie racje żywnościowe, przez co dzieci uchodźców zwykle niedojadają.

W austriackiej odsłonie iTunes pojawiła się przedsprzedaż utworu-protestu w cenie 99 eurocentów, z czego cały dochód ze sprzedaży "Minuty ciszy" ma zostać przekazany do władz obozu, by zapewnić uchodźcom godne warunki bytowe. Obóz w Traiskirchen przygotowany był do przyjęcia jedynie 1800 osób, natomiast w tym momencie obóz jest tymczasowym domem dla 4000 mężczyzn, kobiet i dzieci.

Z powodu bardzo niepewnej sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz ogromnych rozmiarów prześladowań tamtejszej ludności przez organizacje terrorystyczne, Europa boryka się z największym dotychczas kryzysem imigracyjnym od II Wojny Światowej. Przy okazji masowych ucieczek z krajów dotkniętych problemem terroryzmu, wrastają niepokoje społeczne dotyczące napływania do Europy elementu zdolnego do stworzenia podobnego zagrożenia na Starym Kontynencie. Według szacunków władz Austrii, do końca tego roku może napłynąć nawet 80 000 wniosków o azyl.

Grafika: 1

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

protestitunes