Microsoft

Podsumowanie konferencji Microsoft Build 2018.

Kamil Świtalski
Podsumowanie konferencji Microsoft Build 2018.
12

Jeżeli należycie do miłośników rozwiązań od Microsoftu, to prawdopodobnie od dawna odliczaliście dni do dzisiejszej konferencji. Jak co roku impreza Microsoft Build to czas, w którym gigant z Redmond nie tylko prowadzi fantastyczne warsztaty i prelekcje dla wszystkich zainteresowanych, ale także dzieli się swoimi planami na najbliższą przyszłość. Specjalnie dla was zebraliśmy i podsumowaliśmy wszystkie najważniejsze nowości, które zapowiedziane zostały na tegorocznej konferencji!

Nawet jeżeli nie jesteście specjalnymi fanami firmy, to trudno odmówić jej w ostatnich latach zmian w ich flagowych produktach — te najlepiej obrazują zmiany w mobilnych aplikacjach, gdzie są najbardziej skoncentrowane i widać je gołym okiem. Ale poniższe podsumowanie konferencji Microsoft Build 2018 powinno wam uświadomić, że oprogramowanie Microsoftu na żadnej z platform nie stoi w miejscu!

Microsoft Build 2018 - nowości dla programistów

  • Już wkrótce doczekamy się zaktualizowanego API Microsof Teams w Microsoft Graph, a także wsparcia dla organizacji wybranych aplikacji w Teams. Pozwoli to budować więcej inteligentnych rozwiązań dostosowanych do potrzeb każdego z użytkowników, a ponadto — deweloperzy będą mogli publikować własne programy w Teams!
  • Większa integracja DeeperPoint z Microsoft Teams, która pozwoli przypiąć stronę bezpośrednio do wybranego kanału — dzięki temu praca stanie się dużo łatwiejsza;
  • Dużo większe wsparcie dla wizualizacji z Power BI w Excelu;
  • .NET Core 3.0 — najnowsza wersja środowiska, która pozwoli budować "osobne", jeszcze potężniejsze, aplikacje
  • MSIX — rozwiązanie, które pozwoli w dużo łatwiejszy sposób konwertować dużo aplikacji
  • nowe funkcje dla Uczenia Maszynowego Azure i JavaScript
  • Maszynowe Uczenie Windows: nowa platforma, która pozwoli twórcom sprawnie stworzyć modele uczenia maszynowego w inteligentnej chmurze -- a później rozwijać je offline;
  • zmian doczeka się także estetyka i budowanie Fluent Design. Z wprowadzanym UWP XAML Islands twórcy będą mieć dużo więcej możliwości niezależnie od tego, z jakiego UI korzystają (Windows Forms, WPF czy Win32).

Microsoft Build 2018 - nowości dla użytkowników

Nie zabrakło na Microsoft Build 2018 nowości, które dotkną bezpośrednio użytkowników, a nie deweloperów

  • Nachodzi Your Phone — nowa mobilna usługa, która pozwoli współdzielić materiały z komputera na smartfonie w mgnieniu oka. Wiadomości, zdjęcia, powiadomienia — wszystkie one będą mogły być teraz współdzielone między urządzeniami. Uczestnicy programu Windows Insider będą mogli ją przetestować już za kilka dni!
  • Nowości w Microsoft Launcher na Androdzie — już niebawem doczeka się on wsparcia dla użytkowników Enterprise, a także Timeline dla aplikacji uruchamianych między urządzeniami;
  • Dotychczas wszystkie sesje z Edge na iOS dostępne są na komputerach poprzez Timeline. Wkrótce zawitają także do przeglądarki dla iPhone'a oraz iPada!
  • Adaptive Cards nareszcie ze wsparciem Microsoft 365! Dla twórców otwiera to całe pole nowych możliwości przy tworzeniu jeszcze wygodniejszych, interaktywnych, rozwiązań dla użytkowników — co powiecie chociażby na takie ułatwienia, jak... płacenie rachunków o których jesteśmy powiadamiani mailowo bez kombinowania, prosto w aplikacji?

Microsoft Build 2018 - kierunek rozwoju Microsoft

Ale Microsoft to przecież nie tylko 365, ale także cała masa innych projektów. Oto najważniejsze nowości związane z pozostałymi elementami, które firma zapowiedziała na tegorocznej konferencji Microsoft Build 2018:

  • Azure IOT Edge Runtime od teraz będzie otwarte na twórców — stanie się otwartym oprogramowaniem;
  • Custom Vision działać teraz będzie na on Azure IOT Edge, co pozwoli na szybsze działanie w kryzysowych sytuacjach bez konieczności podpięcia do chmury;
  • Ogłoszono partnerstwo z jedną z największych firm produkującą drony — Dji. W ramach niego inżynierowie współpracować będą nad nowym SDK dla Windows 10, które pozwoli wszystkim użytkownikom systemu sprawować kontrolę nad urządzeniami firmy. Poza tym wspólnie firmy pracować będą także nad rozwojem usług Azure IOT Edge / Microsoft AI, by dostarczyć jeszcze więcej innowacyjnych rozwiązań komercyjnych w różnych gałęziach;
  • Kolejnym partnerem giganta z Redmond zostanie Qualcomm, z którym pracować będą nad developer kitem sztucznej inteligencji w oparciu o Azure IoT Edge.
  • Zupełnie nowym projektem będzie Projekt Kinect dla Azure — zestaw czujników wspierany przez kamerę nowej generacji, który tworzony zostaje z myślą o sztucznej inteligencji.
  • Pozostając jeszcze przy AI: zapowiedziano Speech Devices SDK, aktualizacje dla Azure Cosmos DB i Bot Framework.
  • Na koniec jeszcze jedno nowe, ważne, partnerstwo. Tym razem z serwisem GitHub, gdzie od teraz skorzystamy także z dobrodziejstw Azure DevOps i integracji z Visual Studio App Center.

Uff, jak widać — Microsoft w tym roku nie szczędzi nam nowości, a to jeszcze nie wszystko. Konferencja Microsoft Build 2018 rozpoczęła się dziś i potrwa do środy — kto wie jakie jeszcze skrywają asy w rękawie?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu