Technologie

Już jest, pierwszy dysk SSD z pamięciami QLC trafia do oferty Microna

Kamil Pieczonka
Już jest, pierwszy dysk SSD z pamięciami QLC trafia do oferty Microna
32

Dyski SSD niedługo dogonią pod względem stosunku pojemności do ceny dyski HDD, a tu jak na zawołanie mamy na to kolejny dowód. Micron wprowadził właśnie do swojej oferty dysk oznaczony symbolem 5210 ION, który zbudowany jest na bazie pamięci QLC.

QLC wkracza do gry

Micron wspólnie z Intelem jest jednym z liderów rynku pamięci NAND i kolejny raz to udowadnia dzisiejszą zapowiedzią. Micron 5210 ION to pierwszy dysk klasy profesjonalnej, który został wyposażony w pamięci NAND typu QLC, czyli zdolne do zapisania 4 bitów danych w jednej komórce pamięci. Do jego budowy wykorzystano zaprezentowane dzisiaj nowe, 64 warstwowe kości pamięci NAND, które Micron stworzył wspólnie z Intelem. Dzięki zwiększeniu gęstości zapisu o 33%, udało się stworzyć pierwszą standardową kostkę pamięci o pojemności aż 1 Tb (128 GB).

Dzięki temu dysk 5210 ION dostępny w standardowej obudowie 2.5 cala o grubości zaledwie 7 mm będzie dostępny w pojemnościach od 1,92 TB do 7,68 TB. Dla porównania największy tego typu dysk HDD oferuje zaledwie 2 TB. Ma to spore znaczenie w zastosowaniach profesjonalnych, we wszelkiego rodzaju macierzach w centrach danych. Dzięki większej gęstości zapisu danych, można zastosować mniej dysków, a co za tym idzie mniej macierzy i komponentów wymagających chłodzenia i zasilania. To przekłada się na spore oszczędności. Nie wspominając już nawet o szybkości działania.

Tylko kwestią czasu jest, aż technologia ta trafi do pierwszych dysków przeznaczonych dla segmentu konsumenckiego. Skoro Micron jest na tyle pewny wytrzymałości nowych pamięci QLC, że stosuje je w rozwiązaniach klasy enterprise, to chyba możemy być dobrej myśli. Wygląda na to, że ceny dysków SSD mogą w najbliższych miesiącach nadal spadać.

96 warstw już w trakcie badań

Jak wspominałem w poprzednim artykule, eksperci przewidywali, że w tym roku z powodzeniem zaczną być stosowane pamięci NAND zbudowane z 96 warstw. To również się potwierdza, bo jednocześnie z nowymi kośćmi QLC, Micron i Intel pokazali też swoje pierwsze pamięci 3D NAND TLC złożone właśnie z 96 warstw, a nie jak do tej pory tylko z 64. Co więcej zaawansowane są już prace nad tego typu pamięciami QLC, co pozwoliłoby ponownie zwiększyć gęstość zapisu nawet do 1.5 Tb na jedną kostkę pamięci. Producenci HDD nie bez powodu zaczęli też produkować dyski SSD... ;-).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu