Apple

Niektóre programy dla macOS przestaną działać. Już teraz przygotuj się na tę zmianę

Jakub Szczęsny
Niektóre programy dla macOS przestaną działać. Już teraz przygotuj się na tę zmianę
34

Poważne zmiany czekają użytkowników systemu macOS, którzy korzystają z aplikacji 32-bitowych. Zgodnie z informacjami z zeszłorocznej konferencji WWDC, Apple trzyma się obietnicy kompletnego porzucenia wsparcia dla tego typu programów. Od macOS High Sierra 10.13.4 Beta, pojawiają się komunikaty o rychłej zmianie.

Gdy tylko użytkownik uruchomi aplikację 32-bitową w systemie macOS High Sierra 10.13.4 Beta, pojawi się komunikat zapowiadający brak wsparcia dla aplikacji 32-bitowych w kolejnych wersjach systemu:

To prepare for a future release of macOS in which 32-bit software will no longer run without compromise, starting in macOS High Sierra 10.13.4, a user is notified on the launch of an app that depends on 32-bit software.

A zatem, w przyszłości, po aktualizacji do wyższych wersji macOS, programy 32-bitowe nie będą już funkcjonować z powodu braku podsystemu zapewniającego zgodność z poprzednim standardem. Warto przy tej okazji nadmienić, że od 1 stycznia tego roku, Apple przestało akceptować nowe aplikacje 32-bitowe w Mac App Store. Co więcej, aktualizacje dla takich programów nie będą już możliwe do wprowadzenia od czerwca.

Apple już wcześniej rozprawiło się z 32-bitowymi programami w iOS: luty 2015 roku był momentem granicznym, po którym już nie akceptowano nowych programów tego typu. Ponadto, w czerwcu tego samego roku zaprzestano akceptowano dla nich aktualizacji.

Apple prosi deweloperów publikujących aplikacje poza Mac App Store o dostarczanie paczek instalacyjnych w wersjach 64-bitowych. To oznacza rychły koniec aplikacji 32-bitowych w macOS

Zgodnie z komunikatem Apple w tej sprawie:

If you distribute your apps outside the Mac App Store, we highly recommend distributing 64-bit binaries to make sure your users can continue to run your apps on future versions of macOS.

deweloperzy powinni już teraz pomyśleć o tym, by dostarczyć swoim użytkownikom zgodne z przyszłymi wersjami paczki instalacyjne - tylko w taki sposób zabezpieczą się przed tym, że ich propozycje będą niekompatybilne z nowymi wersjami systemu.

Jak sprawdzić, czy moje programy wymagają aktualizacji do wersji 64-bitowych?

Nie istnieje super-prosty sposób na szybkie sprawdzenie wszystkich aplikacji, jednak Apple radzi, aby w tym celu udać się do terminalu i wykonać polecenie:

sudo nvram boot-args="-no32exec"

Po tym należy wykonać restart systemu i sprawdzić, które programy albo się nie uruchomią, albo wyświetlą komunikaty o błędach. Warto wiedzieć, że niektóre nieoczekiwanie zakończą swoje działanie bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Po sprawdzeniu aplikacji można wyłączyć tryb testowy w terminalu:

sudo nvram boot-args=“”

Ponownie należy wykonać restart maszyny i... przygotować się na całkowite porzucenie przez Apple programów 32-bitowych. W Windows byłoby to wręcz nie do pomyślenia: ani widu ani słychu ze strony Microsoftu obietnic rozprawienia się z WOW64, mechanizmem zapewniającym wsparcie dla programów 32-bitowych w 64-bitowych wersjach Windows. Ma to związek z tym, że jeszcze wiele przedsiębiorstw korzysta z aplikacji opartych na poprzednim standardzie, rozprawieni się z nimi spowodowałoby spore kłopoty w takich przypadkach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu