Mobile

Google Tango w smartfonie - oto Lenovo Phab 2 Pro

Konrad Kozłowski
Google Tango w smartfonie - oto Lenovo Phab 2 Pro
7

Projekt Tango staje się Google Tango, a pierwszym konsumenckim urządzeniem wyposażonym w technologię VR jest smartfon od Lenovo - Phab 2 Pro. Ten istny “potwór”, to niejako mniejsza wersja tabletu, który do tej pory służył deweloperom i testerom rozwijającym Projekt Tango - wcielenie wizji wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości opracowane przez Google.

Zacznijmy od specyfikacji Lenovo Phab 2 Pro, która jest bardzo zbliżona do dwóch pozostałych zaprezentowanych dzisiaj nowych urządzeń serii Phab. Smartfon posiada ekran o sporej przekątnej 6,4 cala przy rozdzielczości 1440p, zaś całość napędza procesor Qualcomm Snapdragon 652 i 4GB pamięci RAM. Poza tym wyposażono go w czytnik linii papilarnych i baterię o pojemności 4000 mAh. Wszystko to znalazło się wewnątrz aluminiowej obudowy, która dostępna będzie w dwóch wariantach kolorystycznych. Warto też zaznaczyć, że Phab 2 Pro bęzie oferował nagrywanie dźwięku w technologii Dolby Audio Capture 5.1 dzięki wsparciu Dolby Atmos.

Czas na Tango

Opracowywana od dwóch lat technologia nareszcie trafia do produktu, który prawdopodobnie będzie pierwszym z wielu wprowadzających nas w świat wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. O tym, jak w praktyce wygląda Google Tango i na co stać tę technologię relacjonowałem Wam prosto z I/O, gdzie miałem możliwość tego osobiście doświadczyć. Do tamtego momentu nie byłem przekonany do pomysłu Google, lecz po wzięciu tabletu do ręki i sprawdzeniu kilku aplikacji błyskawicznie zmieniłem zdanie i od razu zapragnąłem mieć na własność urządzenie znające swoje dokładne położenie w trójwymiarowym świecie.

W Lenovo Phab 2 Pro znalazły się dokładnie te same niezbędne komponenty, które obecne były w testowych, deweloperskich tabletach. W zmniejszonej formie trafiły one do smartfonu Lenovo i tak do naszej dyspozycji jest przede wszystkim szerokokątna kamera 16 megapikseli zdolna do pomiaru głębi, która pozwala smartfonowi na tworzenie modelu 3D naszego otoczenia, pomiary długości, powierzchni i objętości. Na telefonie preinstalowane są pierwsze gry i aplikacje wspierające Tango - (nie)typowy shooter, klocki domino oraz aplikacja edukacyjna stworzona przez Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej. Zestaw być może nie jest imponujący (występują też pewne błędy w ich działaniu), lecz to dopiero sam początek Google Tango i wspierających go urządzeń konsumenckich.

Phab 2 Pro jest urządzeniem gigantycznych wręcz rozmiarów, lecz w całkiem niezłej cenie - 499 dolarów. Ta może uczynić smartfon Lenovo ciekawym kąskiem dla pasjonatów technologii, lecz takie, a nie inne wymiary smartfona redukują jego szanse na spopularyzowanie wśród “Kowalskich”. Z drugiej jednak strony - czy wirtualna i rozszerzona rzeczywistość będą tak samo intrygujące i przyjemne na 4,5 czy 5 calach? Obawiam się, że nie i Tango będzie jeszcze przez dłuższy czas kojarzyło się nam jedynie z wyświetlaczami o przekątnej powyżej 6 cali. Google liczy, że przed końcem roku powstanie co najmniej 100 aplikacji dedykowanych technologii Tango. Jest to osiągalny wynik, ale obecnie przyszłość Tango nie spoczywa jedynie w rękach deweloperów, ale również i producentów.

Phab2 i Phab 2 Plus

Oprócz Phab 2 Pro poznaliśmy dziś także inne dwa nowe modele - Phab 2 oraz Phab 2 Plus. Te obydwa smartfony również posiadają ekrany o przekątnej 6,4 cala, lecz pierwszy z nich oferuje rozdzielczość 720p, zaś drugi 1080p. Wewnątrz Phab 2 znalazł się czterordzeniowy procesor Mediatek, 3 GB pamięci RAM i bateria 4050mAh. Phab 2 Plus cechuje się nieco lepszym, bo ośmiordzeniowym procesorem, posiada czytnik linii papilarnych oraz dwa 13-megapikselowe obiektywy. Phab 2 do sprzedaży trafi w cenie 199 dolarów, a Phab 2 Plus został wyceniny na 299 dolarów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Lenovoproject tango