Intel

Krok po kroku rozpoczynamy przygodę z Intel Galileo drugiej generacji

Konrad Kozłowski
Krok po kroku rozpoczynamy przygodę z Intel Galileo drugiej generacji
8

Jak wiemy dostarczenie do rąk deweloperów sprzętu, dzięki któremu najambitniejsze i najciekawsze projekty stają się rzeczywistością jest tylko początkiem. Od czegoś jednak trzeba zacząć i Intel nie zamierzać oglądać się na pozostałych - dlatego wszyscy chętni mogą sięgać po Intel Edison i po drugą,...

Jak wiemy dostarczenie do rąk deweloperów sprzętu, dzięki któremu najambitniejsze i najciekawsze projekty stają się rzeczywistością jest tylko początkiem. Od czegoś jednak trzeba zacząć i Intel nie zamierzać oglądać się na pozostałych - dlatego wszyscy chętni mogą sięgać po Intel Edison i po drugą, najnowszą wersję układu Intel Galileo

Temat płytki Galileo gościł na Antyweb już wielokrotnie. Do tej pory mieliście okazję przeczytać między innymi nasz test pierwszej generacji tego układu, opis projektu polskich studentów, którzy zdołali wysłać oparty o układ Intela balon badawczy w stratosferę oraz o pomysłach wykorzystujących układ Intela, które narodziły się na polskich uczelniach. Od tamtego czasu minęło już trochę czasu, lecz firma nie zamierza spocząć na laurach, w efekcie czego na rynku pojawiła się druga generacja Intel Galileo. Co się zmieniło?

Przyjrzyjmy się najpierw specyfikacji. Intel Galileo 2 wyposażono w 32-bitowy jednordzeniowy procesor Intel® Quark™ SoC X1000 oferujący maksymalnie 400 MHz, co uzupełnione jest 256 MB pamięci RAM typu DDR3. Do tego układ wzbogacono o slot na katy pamięci microSD. Nie wolno wręcz pominąć wsparcia dla układów I/O - między innymi mini-PCI Express, portu Ethernet pozwalającego rozwinąć prędkość do 100Mb oraz portów USB w rolach hosta i klienta.

Z ważniejszych zmian w stosunku do poprzedniej wersji warto nadmienić o zastąpieniu przez 6-pinowe złącze 3,3V USB TTL UART, które potrzebne jest do debugowania z poziomu Linuksa, obecnego w poprzedniej wersji 3,5 mm jacka. System regulowania zasilaniem obsługuje teraz napięcie pomiędzy 7V i 15V. Od tej pory Intel do początkowego zestawu dla deweloperów dołącza także wsparcie dla języków C, C++, Python, Node.js/JavaScript, jeśli chodzi o przygotowywanie projektów wykorzystujących sensory powiązane z tematyką Internetu Rzeczy. Intel postanowił również dodać wsparcie dla platformy Wyliodrin, dzięki której takie środowiska i języki jak C, Python czy JavaScript w zdalnie podłączonej przeglądarce internetowej. Co istotne, system Windows dla Intel Galileo jest teraz bezpośrednio oferowany przez Microsoft, a oprócz niego do dyspozycji deweloperów jest już opensource’owy Yocto Linux i VxWorks. Możliwości platformy stały się też większe między innymi dzięki kompatybilności z IDE dla Arduino.

Intel Galileo oraz Intel Edison mogą być fundamentami dla naprawdę wielu różnych projektów, o czym zdążyliśmy się już nie raz przekonać. Wystarczy przypomnieć sobie wysłanie balonu badawczego do stratosfery, “igrzyska robotów” organizowane przez polskich studentów czy "inteligentny motocykl" oraz wiele innych. O tym jak zacząć swoją przygodę z Intel Galileo 2 i platformą Linuks opowiada klip wideo opublikowany na polskim kanale Intela na YouTube. Wszystko to trwa zaledwie 2 minuty, a po tym czasie dysponuje się już gotową platformą, na podstawie której można spełniać nie tylko swoje marzenia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu