Wywiady

Konferencja Microsoftu: Zwróciliście uwagę na tablety i telefony z nowym Windows?

Jakub Szczęsny
Konferencja Microsoftu: Zwróciliście uwagę na tablety i telefony z nowym Windows?
54

Wszyscy tutaj trąbią o Windows dla typowych komputerów, natomiast jeden ze slajdów konferencji w San Francisco szczególnie przykuł moją uwagę. Mowa tutaj o obrazku, na którym Windows został przestawiony jako system nadający się do użytku na każdym możliwym rodzaju urządzeń. Podobnie jest i z Windows...

Wszyscy tutaj trąbią o Windows dla typowych komputerów, natomiast jeden ze slajdów konferencji w San Francisco szczególnie przykuł moją uwagę. Mowa tutaj o obrazku, na którym Windows został przestawiony jako system nadający się do użytku na każdym możliwym rodzaju urządzeń. Podobnie jest i z Windows 8.1, który gości i na tabletach, na laptopach i komputerach stacjonarnych. Jego tabletowo-ARMowa wersja zawiera się w produkcie Windows RT, a komórkowa w Windows Phone. Odtąd ma być "jeden Windows" dla każdego rodzaju sprzętu. I co ciekawe, prawdopodobnie wiemy już jak mniej więcej będzie wyglądać.

Tablet przedstawiony na powyższym obrazku nie przypomina już rozwiązania użytego w Windows 8.1/Windows RT. Zamiast fizycznego przycisku Windows oraz horyzontalnego układu kafelków w środkowym urządzeniu mamy do czynienia z ekranowymi przyciskami nawigacyjnymi, notabene takimi samymi, jak te z Windows Phone 8.1, na którym pracuje m. in. Lumia 630/635. Dodatkowo, kafelki są przedstawione w układzie wertykalnym, co przypomina bezpośrednio rozwiązanie znane z aktualnego komórkowego systemu operacyjnego od Microsoftu. Mało tego, urządzenie to posiada u góry panel stanu sieci oraz zegarek. Jeżeli jest tak, jak myślę, to w owym systemie zostanie zaimplementowany także wysuwany od góry pasek z centrum powiadomień.

Telefon przedstawiony na grafice natomiast charakteryzuje się dotykowymi przyciskami fizycznymi, jak na przykład w Lumii 930. Sam interfejs komórkowego/komórkowo-tabletowego Windows także uległ pewnej przemianie - zamiast popularnego, czarnego lub mniej popularnego białego tła, mamy niebieską oprawę. Widać także (choć zdjęcie w dużym powiększeniu jest dosyć niewyraźne), że kafelki na ekranie startowym będzie można zorganizować przez opisanie ich i uszeregowanie w grupy.

Dużo się mówi także i o tym, że w Windows dla urządzeń mobilnych (bo już trudno mówić o Windows Phone), będzie możliwe nawigowanie po przypiętych aplikacjach w pozycji horyzontalnej. Tego akurat mi brakuje w Windows Phone 8.1, gdzie mam do czynienia z dużym, 6-calowym ekranem. Nie jest to brak, który jakkolwiek utrudnia mi pracę z urządzeniem, jednak wykorzystanie potencjału tego niewątpliwie ogromnego wyświetlacza w ten sposób byłoby dla mnie miłą nowością.

Mówi się, że Windows 10 dla urządzeń mobilnych może zostać udostępniony w kanale deweloperskim do końca tego roku, jednak są to informacje nieoficjalne. Swoją drogą, bardzo bym chciał przetestować na swoim telefonie "dziesiątkę" nie tylko dlatego, że po prostu lubię bawić się nowinkami, ale także i z tego powodu, że to przybliżyłoby ewentualną aktualizację choćby części telefonów z Windows Phone do dziesiątki.

Grafika: 1, 2, 3

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu