Mobile

Keybase Teams - szyfrowane narzędzie do komunikacji dla zespołów zupełnie za darmo

Grzegorz Ułan
Keybase Teams - szyfrowane narzędzie do komunikacji dla zespołów zupełnie za darmo
10

Slack to obecnie najpopularniejsze narzędzie do komunikacji w zespołach, jednak w darmowej wersji musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim nie mamy tu historii rozmów powyżej 10 tys. wiadomości, po przekroczeniu tego progu, starsze po prostu znikają. To uciążliwe, zwłaszcza jak używa się tego narzędzia od dłuższego czasu, tym bardziej cieszą takie nowości, jak w wykonaniu twórców Keybase.

O Keybase pierwszy raz Wam wspominałem przy okazji instrukcji do wygenerowania kluczy PGP, niezbędnych do włączenia szyfrowania wiadomości na kliencie poczty Nylas. Od tego czasu twórce Keybase zdążyli uruchomić już w swojej aplikacji na desktopy i urządzenia mobilne funkcję czatu z użytkownikami, którzy są w bazie, a teraz przyszedł czas na narzędzie do komunikacji dla zespołów.

Na swoim blogu tłumaczą, że to najważniejszy projekt w ich historii i od teraz będą skupiali się na nim szczególnie mocno. Co ważne, ze względów bezpieczeństwa nazwy zespołów są unikalne i nie można ich później zmienić. Tylko jeden zespół może wybrać daną nazwę, dlatego warto się pospieszyć z założeniem własnego.

Antyweb założyłem na telefonie w ich aplikacji mobilnej. Działa to podobnie jak na Slacku, po dodaniu zespołu, dodajemy kanały tematyczne, w których prowadzone są rozmowy jak na zwykłym czacie.

Nie widzę tu jeszcze dodawania załączników, ale jak piszą w najbliższym czasie będzie aktualizacja i nowe funkcje. Opcja ta jest za to dostępna już w wersji desktopowej, sprawdzone na Windowsie.

Podobieństwa do Slacka można tu szukać jedynie w zasadzie działania czatu, czyli mamy tu nawiązania do konkretnych kanałów czy członków zespołów, ale lista kanałów wyświetla się w osobnej zakładce, nie jak na Slacku w lewym pasku menu. Da się to przeżyć, kwestia przestawienia i przyzwyczajenia do nowego układu.

Możemy oczywiście tworzyć kolejne zespoły do innych projektów, każdy może liczyć nawet 500 członków i jeśli teraz zaczniecie używać tego narzędzia nigdy nie będziecie musieli za to płacić, nawet jak już wprowadzą opłaty dla zastosowań biznesowych i dużych zespołów.

Ważnym elementem takich narzędzi są powiadomienia, można je ustawić podobnie jak na Slacku oddzielnie dla wersji desktopowej jak i mobilnej, z uwzględnieniem powiadomień tylko przy nawiązaniu do naszego loginu.

Trochę więcej zabawy jest przy dodawaniu członków zespołu, ale ktoś komu nie jest obca magia czarnego ekranu poradzi sobie bez problemu. Wystarczy skorzystać z gotowych komend i wprowadzić je w dołączonej do programu konsoli.

Minusem Keybase Teams jest paradoksalnie jego zaleta, czyli zasady bezpieczeństwa całej usługi. Przykładowo, jeśli założyciel zespołu, czyli administrator nie doda wcześniej kolejnego administratora i zapomni swojego hasła, jego zespoły zostaną osierocone i Keybase nie będzie mogło pomóc w tej kwestii, gdyż nie można zresetować takiego zespołu.

Zaletą jest zachowanie prywatności, nigdy nikt nie uzyska wglądu w przesyłane wiadomości czy pliki w ramach zespołu, nawet jeśli komuś uda się włamać na serwery Keybase, bo nie znajdzie na nich kluczy prywatnych, potrzebnych do odszyfrowania tych danych (szyfrowanie end-to-end), które zawsze zapisywane są tylko na danym urządzeniu.

Aplikacje potrzebne do korzystania z usługi znajdziecie pod tym linkiem. Dostępne są wersje na każdą platformę desktopową i mobilną.

Źródło: TechCrunch.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu