Artykuł sponsorowany

Jak znaleźć pierwszą pracę jako programista?

Redakcja Antyweb
Jak znaleźć pierwszą pracę jako programista?
31

W poprzednim tygodniu dużo uwagi poświęciliśmy pierwszym krokom w zawodzie programisty – przyjrzeliśmy się różnym ścieżkom rozwoju, od szkół programowania po samodzielną naukę. Dziś idziemy o krok dalej i podpowiadamy, jak znaleźć pierwszą pracę w zawodzie, gdy posiadamy już umiejętności, które wystarczą na start.

„Te 37 minut, w czasie których byłem na bezrobociu, to były najgorsze momenty mojego życia” – takie słowa miał wypowiedzieć jeden z programistów zwolnionych przez Twittera. Czy z podobną nonszalancją o rynku pracy mogą mówić osoby aspirujące do zawodu programisty? Z pewnością nie – pierwsza praca w zawodzie developera będzie prawdopodobnie tą najtrudniejszą do zdobycia. W dalszej perspektywie, jeśli odnajdziemy się w tym środowisku i nabierzemy doświadczenia, świat będzie stał już przed nami otworem. Jak zatem znaleźć pierwszą pracę?

LinkedIn, portale ogłoszeniowe i targi pracy

Nie ma jednego, niezawodnego sposobu na znalezienie pracy. Aby jednak zmaksymalizować swoje szanse, powinniśmy skupić się przynajmniej na następujących narzędziach: LinkedIn, portale z ofertami pracy dla programistów (No Fluff Jobs, Bulldogjob czy Just Join IT) oraz konferencje branżowe i targi pracy. Zatrudnienia możemy również szukać poprzez zakładki kariera firm, w których chcielibyśmy pracować. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do obejrzenia poradnika akademii programowania Software Development Academy o poszukiwaniu pierwszej pracy.

Więcej ciekawych treści, które pomogą znaleźć ci pierwszą pracę znajdziesz na oficjalnym vlogu akademii.

Skorzystaj ze wsparcia profesjonalistów

Każda zmiana wiąże się z lękiem przed niewiadomą. Przebranżowienie to proces, który zmusza nas do wyjścia ze strefy komfortu – ze specjalistów w swojej dziedzinie stajemy się początkującymi. Aspirujący programiści bardzo często kwestionują też własne kompetencje: czy ja sobie z tym poradzę? A co, jeśli ośmieszę się na rozmowie rekrutacyjnej? Co, jeśli programowanie jest dla mnie zbyt trudne? To tylko niektóre z pytań, które mogą zadawać sobie osoby na początku kariery. Program Software Development stworzony jest w taki sposób, aby świeżo upieczony absolwent nie musiał zaprzątać sobie głowy podobnymi myślami. Kursy dopasowane są do potrzeb branży, z uwzględnieniem specyfiki naszego regionu, co stanowi to istotną przewagę bootcampu nad samodzielną nauką. Oferta szkoły tworzona jest przy współpracy z dużymi firmami IT. SDA jest również członkiem Workforce Development Program firmy Oracle, właściciela technologii Java. Każdy z absolwentów szkoły, poza merytoryczną wiedzą, otrzymuje również wsparcie, które pomoże mu na rynku pracy. Przyjrzyjmy się kilku podstawowym narzędziom oferowanym przez akademię:

HR Class – czyli konkretne i praktyczne szkolenie prowadzone przez doświadczonych rekruterów, którzy przekażą, na co warto zwrócić uwagę podczas trwania kursu, aby zakończyć go zatrudnieniem w branży IT.

IT Interview - przed pierwszą rozmową o pracę ważne jest również przygotowanie – zarówno w kwestii pytań technicznych, jak i umiejętności miękkich. Tu z pomocą przychodzi indywidualna symulacja takiego spotkania, pozwalająca oswoić się z procesem rekrutacyjnym i w znaczący sposób ograniczyć poziom stresu.

Kursanci Software Development Academy do dyspozycji mają również specjalny poradnik dotyczący zatrudnienia, wsparcie dedykowanego managera rekrutacji czy dostęp do wirtualnej biblioteki Helion z masą specjalistycznych publikacji. Wszystkie dostępne opcje możecie podejrzeć pod tym adresem.

Jak rozpocząłem swoją pierwszą pracę w IT

Łukasz Perwejnis, ukończył kurs “Java od podstaw”

„Kurs całkowicie zmienił mój kierunek rozwoju i plany na przyszłość zawodową. Zdecydowałem się uczestniczyć w nim podczas ostatniego roku studiów magisterskich, zupełnie niezwiązanych z programowaniem. Teraz wiem, że to była świetna decyzja, ponieważ od razu po zakończeniu kursu dostałem się na staż, a zaraz po nim otrzymałem propozycję stałej współpracy z firmą z branży IT.”

Daniel Płachta, ukończył kurs “Java+Android”

„Po ukończeniu kursu można się z pełnym zaufaniem oddać w ręce specjalistów z SDA. Dostałem wszystkie niezbędne narzędzia potrzebne do tego, by z impetem wejść na rynek pracy. Szczególnie chwalę sobie zajęcia HR Class, które otworzyły mi oczy na pewne prawidłowości, jakimi rządzą się procesy rekrutacyjne w obszarze IT. Otrzymałem wskazówki oraz pomoc przy opracowaniu CV, które dosłownie zachwyca rekruterów, więc rozsyłam je w świat z dumą. :)”

Łukasz Michalak, ukończył kurs “Java od podstaw”

„Zatrudnienie znalazłem po trzech miesiącach od rozpoczęcia kursu, nie mając wcześniej żadnego doświadczenia w IT. Moja praca to przede wszystkim programowanie w Javie. Podjąłem ryzykowną decyzję o zmianie branży muszę powiedzieć - było warto! Rynek pracy dla programistów jest niezwykle chłonny, warunki zatrudnienia bardzo satysfakcjonujące, a benefity pokazują, że pracodawcy dbają o swoich pracowników.”

Piotr Andrzejak, ukończył kurs “Java+Android”

„Wsparcie ze strony SDA otrzymuję nawet po kursie. Dostęp do biblioteki SDA, nowinki z branży oraz zwyczajne „Hej, co słychać?”. Do dziś dzień mam kontakt nie tylko z kursantami z mojej grupy ale również z pracownikami SDA czy trenerami. Fajnie móc porozmawiać z niedawnym trenerem już jako z „kolegą z branży” i wymienić się doświadczeniami. SDA umożliwią dotarcie do ogromnej ilości firm partnerskich, które poszukują programistów. Wystarczy w zasadzie tylko chcieć i upatrzyć sobie pierwszego pracodawcę, a kontakt do niego na pewno się znajdzie. Trenerzy wykazywali się pełnym profesjonalizmem. Wiedza wyniesiona z kursu oraz możliwość poznania ludzi jest nieoceniona i jak dla mnie warta każdych pieniędzy.”

 

Artykuł powstał we współpracy z SDA

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu