Poczta email

Jak założyć darmową pocztę email we własnej darmowej domenie dla całej rodziny

Grzegorz Ułan
Jak założyć darmową pocztę email we własnej darmowej domenie dla całej rodziny
76

Kontynuujemy temat z czwartku, kiedy to dzieliłem się z Wami webmailem Zoho Mail, gdzie są duże szanse na założenie skrzynki email z atrakcyjnym adresem. W komentarzach pojawiły się informacje i sugestie, które sprowokowały mnie do kolejnego wpisu w tym temacie.

Najpierw Bartek poinformował, że na Zoho Mail można podpiąć własną domenę za darmo.

A Krzysiek stwierdził jednoznacznie, że poczta we własnej domenie to najlepsze rozwiązanie.

No to zakładamy. Kupować domeny nie będę, nie jest mi potrzebna, poza tym trudno by mi było uniknąć kryptoreklamy, jeśli zdecydowałbym się na kupienie jej u wybranego operatora:). Poza tym, jak jest opcja skorzystania z darmowej oferty, to dlaczego nie?

Sprawdź też: nasze zestawienia na najlepszy klient poczty.

Założenie darmowej domeny

Do założenia domeny skorzystałem z darmowej opcji na Freenom, który udostępnia pięć darmowych rozszerzeń. Możemy zamówić takie domeny na okres do 12 miesięcy za darmo, po roku musimy ręcznie je odnowić, ale również za darmo. Po wybraniu swojej wolnej domeny i założeniu konta, mamy już gotową domenę do naszego adresu email.

Zakładanie darmowej skrzynki email we własnej domenie

Teraz pozostaje już tylko podpięcie ją pod nasze konto na Zoho Mail - zakładam, że już macie założone od czwartku. Domenę dodajemy pod tym linkiem:

Po kliknięciu w link przeniesieni zostaniemy do panelu administracyjnego, gdzie w zakładce Domains, dodajemy naszą domenę.

Po dodaniu naszej domeny musimy skonfigurować ją i zweryfikować, poprzez dodanie kilku rekordów w jej ustawieniach. Pomocny tu jest konfigurator na Zoho Mail, który krok po kroku przeprowadzi nas przez ten proces. Zaczynamy od dodania podstawowego adresu ze swojej nowej domeny, będzie go później można ustawić jako główny adres na skrzynce w miejsce aktualnego, z którego korzystaliście na Zoho Mail wcześniej, a ten pozostanie aliasem.

Sprawdź też nasz wpis: najlepsza poczta e-mail.

Teraz pozostaje nam już tylko dodać niezbędne rekordy w ustawieniach domeny na Freenom. Najpierw rekordy DNS - CNAME, treść rekordu znajdziecie w samouczku. Po dodaniu go w ustawieniach domeny, weryfikujemy poprawność na stronie Zoho.

Dalej rekordy MX, do przekierowania poczty e-mail na serwery Zoho. Co należy wpisać w ustawieniach domeny,również znajdziecie w samouczku, możecie stamtąd je po prostu przekopiować. Po ich wprowadzeniu klikamy tylko przycisk weryfikacji poprawności i gotowe.

Kolejny rekord to DKIM do uwierzytelniania korespondencji email oraz SPF rekord do identyfikacji serwerów, które mogą wysyłać wiadomości email przy użyciu określonej nazwy domeny. Oba rekordy są tekstowe i również muszą być zweryfikowane. Najpierw dodajemy SPF, po czym przyciskiem po prawej przechodzimy do wprowadzenia DKIM, to już trochę bardziej skomplikowane, załączam film instruktażowy.

Całość, z wszystkimi rekordami w ustawieniach domeny na Freenom powinna wyglądać tak jak poniżej:

A tak w ustawieniach domen, w panelu administracyjnym na Zoho - wszystkie "ptaszki" muszą być odhaczone.

Co ciekawe, możemy dodać tak kilka adresów z różnymi danymi logowania, na przykład dla całej rodziny. W tym samym panelu wybieramy po prostu opcję z menu - User details i wprowadzamy adres i dane osoby.

Limity? Do 25 takich skrzynek możemy założyć, każda będzie miała po 5 GB pojemności.

W ustawieniach poszczególnych kont zaznaczcie jeszcze te wszystkie zielone "ptaszki", zwłaszcza opcję push.

Powyższy poradnik został sprawdzony, emaile przychodzą błyskawicznie w jedną i drugą stronę. Mam nadzieję, że zrozumiale to wytłumaczyłem, nie komplikując tego zbytnio, ale jeśli mielibyście jakieś pytania, komentarze są Wasze, chętnie pomogę. Z problemów, które mnie dotknęły - unikajcie domeny z końcówką .ml, mi się nie udało jej dodać do panelu na Zoho. Jeśli wybrana przez Was domena dostępna jest w pozostały darmowych rozszerzeniach - .tk, .cf, .ga i gq, wybierzcie którąś z tych czterech.

Jeszcze jedna ważna rzecz, domeny nie mogą stać puste (regulamin w .pdf), więc skorzystajcie z darmowej konfiguracji zawartości - GoSite, link dostępny jest jak powyżej w ustawieniach domeny.

Photo: creisinger/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot