Recenzja

Huawei B315 mobilny router LTE z wbudowanym modemem i obsługą serwera Samba

Grzegorz Ułan
Huawei B315 mobilny router LTE z wbudowanym modemem i obsługą serwera Samba
42

Dostaliśmy do testów bezprzewodowy router obsługujący technologię LTE/DC-HSPA+/HSPA+. Wraz z routerem otrzymaliśmy też kartę SIM z obsługą LTE od Plusa, dzięki czemu mogliśmy przetestować to urządzenie w realnych warunkach pracy. Zacznijmy jednak od specyfikacji: Obsługa USSD Gniazdo ante...

Dostaliśmy do testów bezprzewodowy router obsługujący technologię LTE/DC-HSPA+/HSPA+. Wraz z routerem otrzymaliśmy też kartę SIM z obsługą LTE od Plusa, dzięki czemu mogliśmy przetestować to urządzenie w realnych warunkach pracy.

Zacznijmy jednak od specyfikacji:

  • Obsługa USSD
  • Gniazdo antenowe - 2x SMA
  • Sieci - LTE 800/900/1800/2100/2600 MHz, TDD2600 MHz; HSPA+/HSPA/UMTS 900/2100 MHz; EDGE/GPRS/GSM 850/900/1800/1900 MHz
  • Waga - 500 g
  • Wymiary - 186x139x46 mm
  • Złącza - Port WAN/LAN, 3xPort LAN, Port RJ 11, Port USB 2.0
  • Łączność - Ethernet, GPRS, LTE, Wi-Fi, EDGE, UMTS, HSPA+, HSPA+, USB, Możliwość podłączenia zewnętrznej pamięci (USB Host)

Na pierwszy ogień poszedł test prędkości transferu danych. Jako, że mieszkam na obrzeżach miasta chciałem najpierw sprawdzić jak sprawuje się ten router w takich warunkach. Udało mi się uzyskać zasięg "trzech kresek" (router nie ma żadnych wystających antenek).


Udało się "wykręcić" bardzo dobry wynik, wspomnę tylko, że na co dzień korzystam z mobilnego internetu od CP z podobnym zasięgiem, ale trochę starszym routerze i maksymalne wyniki to jakieś 16 Mb/s pobierania i 2-3 Mb/s wysyłania. Właśnie na uwagę tu zasługuje bardzo dobry stosunek prędkości pobierania i wysyłania przy Huawei 22 Mb/s do 10 Mb/s.

Warto wspomnieć, że testowane LTE pracowało na częstotliwości 800 Mhz. Mając ponad 1000 stacji bazowych dla LTE800 Plus podaje, że pokrywają ponad 90% mieszkańców Polski zasięgiem. Głównym celem LTE800 jest dostarczenie internetu mobilnego LTE również do mniejszych miejscowości i wsi.

Aby porównać osiągi w lepszych warunkach, parę dni później testowałem tak samo prędkość w biurze, gdzie okazało się złapać lepszy zasięg. Wynik pomiaru był gorszy, prawdopodobnie zależne to było od większego obciążenia sieci w tygodniu w ciągu dnia (w domu testowałem w piątek późnym wieczorem), jednak i tak nie jest źle oraz zachowany jest podobny stosunek pobierania do wysyłania.


Jak biuro, to i kilka pomieszczeń - sprawdziłem więc również zasięg tego routera. Producent podaje, że sygnał jest transmitowany aż do 250 metrów. Przeniosłem się do drugiego pokoju (dwie ściany po drodze) i przy takim samym zasięgu na routerze, na komputerze miałem mocno okrojony transfer. Tak więc prawdopodobnie rzeczony zasięg 250 metrów trzeba rozumieć jako zasięg w jednym pomieszczeniu, a im więcej przeszkód po drodze tym mniejszy transfer.

Co ponadto? Okazuje się, że sam dostęp do sieci to nie wszystko, co możemy wyciągnąć z tego urządzenia. Router obsługuje serwer Samba, dzięki czemu możemy wykorzystać go do domowego serwera na współużytkowane pliki czy dokumenty oraz podłączyć drukarkę do wspólnego użytku.

Do serwera możemy podłączyć do 5 użytkowników, do tego nadać im prawa do całej zawartości dysku USB lub do poszczególnych folderów. Miałem z tym początkowo problemy, ale po przejrzeniu kilku for zlokalizowałem problem w systemie plików. Dysk USB musi być sformatowany jako FAT32 aby był widoczny na komputerze.

Po dodaniu użytkownika, nadaniu mu loginu i hasła w menadżerze plików wprowadzamy te dane, po czym możemy już korzystać z zasobów dysku USB jak z normalnego folderu.

Na koniec coś, co może być kluczowe dla wielu osób przy wyborze danego rozwiązania mobilnego routera - ma on wbudowany modem, dzięki czemu pozbywamy się wystających wpinanych modemów USB, a w połączeniu z brakiem antenek uzyskujemy ładnie wyglądające pudełko, które możemy umieścić gdziekolwiek w pokoju.

Dodatkowym atutem tego routera jest możliwość obsługi go wprost z urządzenia mobilnego. Dostępna aplikacja mobilna umożliwia udostępnianie plików podłączonym do tej samej sieci urządzeniom czy kontrolę podłączonych użytkowników.

W bardzo prosty sposób możemy się też dzielić zainstalowanymi na telefonie aplikacjami, sprawdzić aktualny transfer danych czy ustalić limity.

Jeśli chodzi o komfort pracy z tym urządzeniem, nie mam żadnych zastrzeżeń. Pracowałem na tym internecie kilka dni, nie stwierdziłem żadnych przycinek, rozłączania czy restartów routera. Połączenie było stabilne, można powiedzieć, że w zupełności sprawdza się w codziennej pracy w sieci.

W przypadku, gdy nie mamy możliwości skorzystania w naszej lokalizacji z kablowego internetu z czystym sumieniem mogę polecić ten router wraz z jakimś pakietem internetu mobilnego.

--
Powyższy tekst to test komercyjny. Tekst ten przedstawia niezależną opinię redakcji. Klient nie miał wpływu na kształt i wnioski przedstawione w tym tekście.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu