Microsoft

Polska to już nie "kraj trzeciego świata" dla HoloLens. Okulary trafiają nad Wisłę

Jakub Szczęsny
Polska to już nie "kraj trzeciego świata" dla HoloLens. Okulary trafiają nad Wisłę
2

Właściwie nikt się tego nie spodziewał, ale jednak - stało się. Po trzech latach obecności na rynku produktu HoloLens - odpowiedzi Microsoftu na cały czas rozwijające się technologie wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości, okulary trafią do Polski - ale nie tylko. Na liście jest również sporo innych krajów.

Microsoft wdrożenie do Polski okularów HoloLens opatruje już nie tyle troską o rynek rzeczywistości rozszerzonej, co... mieszanej (zgodnie z promowaniem własnego rozwiązania - Windows Mixed Reality). Jednak warto wiedzieć o tym, że okulary HoloLens nie są produktem dla typowego konsumenta - ich przeznaczeniem jest raczej rynek profesjonalny, gdzie twórcy będą mogli opracowywać własne rozwiązania dedykowane właśnie temu urządzeniu oraz całemu ekosystemowi Mixed Reality.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem Microsoftu, okulary HoloLens będą dostępne nie tylko w Polsce, ale i w Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Grecji, Węgier, Islandii, Włoch, Łotwy, Liechtensteinu, Litwy, Luksemburga, Malty, Holandii, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii oraz Turcji. Mamy więc na liście 29 nowych krajów europejskich, w których będzie możliwe zakupienie oraz uzyskanie wsparcia dla tego sprzętu. Pałna lista obejmuje 39 państw.

Czy powinienem kupić okulary HoloLens?

To zależy. Jeżeli prowadzisz firmę i uważasz, że okulary HoloLens mogą pomóc Ci w rozwijaniu swojego produktu - nic nie stoi na przeszkodzie - chyba, że 3000 dolarów za zestaw to zbyt wysoka cena. Typowi konsumenci nie mają raczej czego szukać w HoloLens - warto wiedzieć o tym, że zgodne z Windows Mixed Reality są inne, znacznie tańsze propozycje. W obecnej formie, platforma Windows nie jest jeszcze w pełni gotowa na zaoferowanie użytkownikom nie tylko odpowiedniego środowiska do konsumowania treści VR/AR, ale również odpowiednio bogatej biblioteki. W dalszym ciągu jest to zatem "ciekawostka technologiczna", która nie tyle coś zmienia w dziedzinie nowych technologii, co stanowi po prostu trend, którym cała branża będzie kierować się w trakcie najbliższych lat.

Ale już wiadomo, że okulary HoloLens mogą mieć naprawdę bogate zastosowania. Microsoft zdołał udowodnić niektórym przedsiębiorstwom, że dostęp do rzeczywistości rozszerzonej może być niezwykle przydatny. Pomysł na wspólne opracowywanie projektów architektonicznych osadzonych w - jak to Microsoft określa "rzeczywistości mieszanej" to świetny pomysł, który spotkał się z powszechną aprobatą. Warto wspomnieć o tym, że z HoloLens już teraz korzysta się także w Polsce. Maciej Sikorski pisał dla Was o tym, że sprzęt okazał się być kluczowy w rozwoju innowacyjnych metod przeprowadzania zabiegów medycznych:

HoloLens to nie tylko wszelkie możliwe metody obrazowania, ale również możliwość wideokonsultacji, co właśnie z punktu widzenia lekarzy jest niezwykle istotne, bo tego samego pacjenta mogą widzieć w tym samym czasie specjalista w Polsce i np. w USA. I ten lekarz gdzieś daleko może narysować, gdzie zrobiłby cięcie w czasie zabiegu i jak, co znacznie przyspieszy proces konsultacji i diagnostyki.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu