Technologie

HDMI 2.1 gotowe na 10K. Segment wideo czekają duże zmiany

Mateusz Stach
HDMI 2.1 gotowe na 10K. Segment wideo czekają duże zmiany
10

Organizacja odpowiedzialna za rozwój standardu HDMI właśnie podała pełną specyfikację HDMI w wersji 2.1.

Kolejna generacja popularnego standardu multimedialnego interfejsu przynosi wiele istotnych zmian. Cieszę się, że HDMI Forum zauważa trendy na rynku. W czasach lawinowo rosnących rozdzielczości i częstotliwości odświeżania, można się był spodziewać znacznego zwiększenia przepustowości oraz dodania obsługi nowych funkcji m.in. dla graczy.

Zdecydowanie większa przepustowość

HDMI 2.1 ma przepustowość poszerzoną do 48 Gbps, co przy 18 Gbps w wersji 2.0 jest imponującym postępem. Nie było jednak innego wyjścia. Nowa wersja standardu ma pozwalać na obsługę rozdzielczości nawet do 10K (ale z nową techniką DSC – Display Stream Compression), 8K przy odświeżaniu 60 Hz oraz 4K przy odświeżaniu 120 Hz. Jeszcze raz przypomnijmy, że limit możliwości w poprzedniej wersji interfejsu to 4K przy 60 Hz.

Duży wzrost możliwości nie może się obyć bez nowych, na szczęście wstecznie kompatybilnych kabli nazwanych Ultra High Speed HDMI. Wśród nowych funkcji znajdziemy dynamiczny HDR, mający zadbać o to by każda klatka filmu była ostrzejsza, bardziej szczegółowa i bogatsza w kolor. eARC (enhanced audio return channel) z kolei dbać ma o kompatybilność z kodekami i łatwość w podłączaniu sprzętu audio. Oczywiście przy zachowaniu jak najwyższej jakości dźwięku.

Dodatkowe możliwości

VRR (Variable Refresh Rate) - zmienna częstotliwość odświeżania ekranu ma pomóc w walce ze zrywaniem obrazu i opóźnieniami. Pomoc w wyeliminowaniu lagów mają zaoferować jeszcze trzy technologie: QMS (Quick Media Switching), QFT (Quick Frame Transport) i ALLM (Auto Low Latency Mode).

Możliwe, że pierwsze urządzenia wyposażone w nowy interfejs znajdziemy jeszcze w 2018. HDMI jest bardzo popularnym standardem. Trzeba jednak pamiętać, iż w wielu urządzeniach wciąż występuje w wersji 1.4, a popularyzacja wersji 2.0 idzie opornie. Nie wiedzieć czemu, na szarym końcu ciągną się producenci laptopów. W wielu modelach wciąż maksymalna rozdzielczość przez HDMI to skromne jak na dzisiejsze czasy Full HD. Nawet, gdy posiadamy urządzenie z wyjściem HDMI 2.0 i odpowiedni kabel, może się okazać, że przy podłączeniu monitora 4K, akurat przez HDMI nie potrafi on osiągnąć natywnej rozdzielczości.

Jest na co czekać

Cieszy, że HDMI Forum pracuje nad kolejną generacją swojego interfejsu. Przez ostatnie lata miało się wrażenie, że bardziej wymagający użytkownicy byli skazani na konkurencyjny Display Port. Nie wspominając o tym, że ten ostatni interfejs połączył siły z Thunderbolt 3. Przypomnijmy też monitory dla graczy z G-Sync, wyposażone w jedno skromne wejście sygnałowe, oczywiście Display Port. Zmiany w HDMI powinny nieco rozruszać rynek.

Niektóre cechy (np. 10K) kolejnej generacji interfejsu HDMI, zwiastują pojawienie się sprzętu o naprawdę ciekawych możliwościach. Część ruchów poczynionych przez opiekującą się standardem organizację wskazuje, że stara się ona jednak raczej nadgonić dystans stracony w stosunku do konkurencji.

Źródło: hdmi.org

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu