Intel

Gigantyczne przejęcie Intela warte 16,7 miliarda dolarów sfinalizowane!

Konrad Kozłowski
Gigantyczne przejęcie Intela warte 16,7 miliarda dolarów sfinalizowane!
10

Ogłoszone na początku czerwca tego roku przejęcie firmy Altera przez Intela zostało dziś sfinalizowane, co domyka sprawę największej tego typu transakcji w historii firmy z Santa Clara. Jednocześnie Intel uczyni swoje portfolio pełniejszym oraz umocni się na pozycji lidera wśród producentów układów...

Ogłoszone na początku czerwca tego roku przejęcie firmy Altera przez Intela zostało dziś sfinalizowane, co domyka sprawę największej tego typu transakcji w historii firmy z Santa Clara. Jednocześnie Intel uczyni swoje portfolio pełniejszym oraz umocni się na pozycji lidera wśród producentów układów dedykowanych między innymi centrom danych oraz rozwiązaniom z kategorii Internetu Rzeczy.

Sprzedawane aktualnie przez obydwu producentów układy trafiają do największych graczy rynku - Intel dostarcza je do między innymi Microsoftu, Google czy Facebooka. Konstrukcje różnią się od siebie, ale docelowo ma powstać jeden produkt, spełniający większość, jeśli nie wszystkie wymagania firm, które polegają na układach dostarczanych przez Intela i Alterę. Finalny produkt, wynikający z połączenia obydwu układów, będzie znacznie szybszy, a jego wydajność może wzrosnąć aż dwukrotnie. To bez wątpienia wpłynie na działanie wielu usług, na przykład tych posiadających funkcję ropoznawania twarzy na zdjęciach. Nie zostanie on jednak zaprezentowany wcześniej, aniżeli w 2017 roku, co wydaje się być dość odległym terminem, lecz przy tego typu rozwiązaniach jest to w pełni zrozumiałe.

Przypomnijmy, że ALtera i Intel pierwsze rozmowy o fuzji rozpoczęły już w 2013 roku, lecz wtedy oczekiwania pierwszej z firm nie pokrywały się z ofertą, którą przedstawiono. Ostatecznie jednak powrócono do rozmów i 6 miesięcy temu oficjalnie ogłoszono przejęcie. Przy końcowej kwocie 16,7 miliarda dolarów, cena pojedynczej akcji wyniosła 54 dolary - co ciekawe właśnie na tę kwotę Altera nie przystała dwa lata wcześniej.

Teraz rozpocznie się bardzo ciekawy okres w dotychczas 47-letniej historii Intela, ponieważ doświadczenie i dokonania Altery z pewnością okażą się przydatne przy projektach związanych z szeroko pojętym Internetem Rzeczy - gałęzią, w której Intel jest coraz aktywniejszy. Na przejęciu sporo zyska linia Intel Xeon (procesory te będą sprzedawane z produktami FPGA od Altery) oraz rynek procesorów ARM, na którym Altera była/jest jednym z największych graczy. Od tej pory Altera będzie funkcjonować, jako jednostka biznesowa Intela pod nazwą Programmable Solutions Group (PSG) i pod kierownictwem Dana McNamary.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

IntelARMInternet rzeczyIoT