Felietony

Genetyka kariery - Sokanu przedstawia swój startup.

Krzysztof Wąsowski
Genetyka kariery - Sokanu przedstawia swój startup.
6

Od zera do managera - tak bywa tylko w filmach rodem z Hollywood. Niestety w naszych czasach ciężko o ciekawą, dobrze płatną i zadowalającą nas pracę. Inna sprawa, że jeżeli już wiemy kim chcemy w przyszłości być tzn. wiemy na jakim stanowisku chcemy pracować. Ciężko jest się na nie dostać bez odpow...

Od zera do managera - tak bywa tylko w filmach rodem z Hollywood. Niestety w naszych czasach ciężko o ciekawą, dobrze płatną i zadowalającą nas pracę. Inna sprawa, że jeżeli już wiemy kim chcemy w przyszłości być tzn. wiemy na jakim stanowisku chcemy pracować. Ciężko jest się na nie dostać bez odpowiednich kwalifikacji czy umiejętności. By je zdobyć potrzebujemy odpowiedniego planu. Jednak jak ten plan przygotować? W dzisiejszych czasach wystarczy zaglądnąć do internetu i skorzystać ze startupu Sokanu, czyli internetowego planera ścieżki naszej kariery zawodowej. Dziś za "język" pociągnęliśmy CEO Sokanu czyli Spencera Thompsona.

1) Jak opiszesz swój pomysł na startup?

Sokanu to miejsce w internecie, które pozwala określić użytkownikowi jego idealną ścieżkę kariery. Dzięki technologii, a raczej algorytmom wykorzystywanym przez portale randkowe, nasz portal dopasowuje osoby szukające pracy ze stanowiskiem jakie powinni piastować. Po „sparowaniu” osoby ze stanowiskiem, portal tworzy „ścieżkę” jaką powinien podążać użytkownik by otrzymać idealnie do niego pasującą pracę. Reasumując, pomagamy ludziom dopasować do nich pracę i ją zdobyć.

Nasz projekt w swoim otoczeniu nazywamy dowcipnie Genomem Kariery. Ta śmieszna biologiczna nazwa wzięła się od naszego podejścia do ścieżki kariery. Traktujemy „karierę” jako osobę i staramy się ją rozłożyć na 52 „geny” – to takie nasze trochę abstrakcyjno-biologiczne podejście do tematu. Kiedy użytkownik loguje się do Sokanu w pierwszej kolejności musi odpowiedzieć na serię pytań na temat jego osobowości, wartości, które wyznaje oraz zainteresowań. Podczas udzielania odpowiedzi może zobaczyć jakie są dla niego proponowane stanowiska pracy. Wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym.

Kolejno, użytkownik może wypełnić informacje o swoich dotychczasowych doświadczeniach zawodowych oraz podać jaka jest ich praca marzeń. Dzielenie się informacjami o doświadczeniu, jakie zdobył użytkownik na danym stanowisku, jest bardzo wartościowe dla innych użytkowników portalu. Informacje te pozwalają innym osobom dowiedzieć się, na przykład, co muszą zrobić lub jakie umiejętności muszą nabyć, by dostać się na swoje wymarzone stanowisko.

2) Jaka była pierwsza reakcja rynku, po ukazaniu się startupu?

Nasz pomysł jest dosyć szalony i odważny, nie liczyliśmy na euforię rynku. Na szczęście pomyliliśmy się. Okazało się, że ludzie czekali na portal, który w czasie rzeczywistym pokaże dedykowaną im pracę i drogę jak ją osiągnąć. Dodatkowo, użytkownicy zakochali się w pytaniach, przez które trzeba przebrnąć, by otrzymać wyniki. Staraliśmy się, by sam kwestionariusz nie był nudny. Zazwyczaj wszelakie psycho-kwestionariusze odrzucają użytkowników od korzystania z danego portalu czy usługi. Na szczęście nam udało się zachować profesjonalny charakter, a zarazem utrzymać wszelkie pytania w lekkim przyjemnym stylu. Użytkownicy chwalą także to, że nasz portal jest darmowy. Nie pobieramy żadnych opłat. Tworząc Sokanu z góry założyliśmy, że chcemy pomagać ludziom, a nie ich wyzyskiwać.

3) Jaki był pierwszy krok? Opisz Wasz start.

W odróżnieniu od innych startupów, zaczęliśmy od przygotowania solidnego zespołu. Problem, wokół którego się skupiamy wymaga dużej wiedzy matematycznej. Algorytmy, które wykorzystuje Sokanu nie należą do najłatwiejszych, stąd potrzebowaliśmy ludzi, którzy posiadają „tęgie głowy”. Dopiero po dobraniu odpowiednich osób, zaczęliśmy tworzyć nasz algorytm. Co prawda można go porównać do algorytmów wykorzystywanych w portalach randkowych, czyli do algorytmów dobierających ludzi na podstawie podobnych cech czy zainteresowań, jednak algorytm, na którym opiera się Sokanu nie jest od nikogo pożyczony czy kupiony. Stworzyliśmy go sami, jest unikatowy. Zajęło nam to kilka miesięcy, jednak jesteśmy dumni z naszej pracy.

4) Jakie są Wasze główne cele? Czy już je osiągnęliście? 

Naszym głównym celem był, jest i będzie pomoc ludziom w znalezieniu dopasowanej do ich osobowości i umiejętności pracy. Na ten cel składają się dwa pomniejsze cele. Pierwszy to przygotowanie najlepszej na świecie technologii pozwalającej dopasowywać ludzi do stanowisk. Póki co, realizacja tego celu idzie nam całkiem nieźle. Drugi z nich to stworzenie narzędzi, które pozwolą im określić co musza zrobić, jaką ścieżką podążać, by osiągnąć to idealne stanowisko. Czyli system, który przygotuje plan działań, nad którym aktualnie pracujemy. W szczególności, chcemy osiągnąć ten drugi cel. Wierzymy, że narzędzie pozwalające stworzyć plan, który pozwoli pokierować naszym życiem w celu zdobycia wybranego stanowiska pracy jest czymś, czego społeczeństwo naprawdę potrzebuje. Takie narzędzie może bardzo pomóc społeczeństwu na całym świecie. Przede wszystkim, chodzi tu o opieranie się na doświadczeniach ludzi, którzy już pracują na stanowisku, o którym ktoś inny marzy. Znając drogę jaką przebyła osoba, która posiada już daną pracę, łatwiej będzie ją zdobyć innej osobie.

5) Znaleźliście fundusz na start? Jak?

Tak, od początku 2012 roku jesteśmy finansowani przez Aniołów biznesu. Udało nam się ich znaleźć, dzięki naszym wspólnym kontaktom nabytym we wcześniejszych firmach, w których pracowaliśmy. Tutaj wypada zacytować nasze motto, które idealnie opisuje sam proces inwestowania – „Ludzie prowadzą do ludzi”. Kontakty pomagają w znalezieniu inwestorów, członków zespołu itd. Takie są fakty.

6) Co możesz powiedzieć o perspektywach rozwoju? 

Przyznam szczerze, że jeszcze nigdy nie byłem tak podekscytowany jak jestem teraz tworząc Sokanu. Póki co jesteśmy jeszcze na starcie naszej wielkiej startupowej podróży. Przede wszystkim, cieszymy się z tego powodu, że będziemy mogli pomagać ludziom. Większość osób nie jest zadowolonych z tego co robią w swoim życiu, aby się utrzymać. Być może wynika to z tego, że nie są stworzeni do tego co robią, a bardzo prawdopodobne jest to, że pracują na nieodpowiednim stanowisku. Wystarczy sobie wyobrazić ilu ludziom możemy pomóc zarządzać swoją ścieżką kariery – to nas fascynuje! Bezrobocie wśród młodych jest ogromne na całym świecie, a nasz produkt może je zlikwidować.

7)W czym jesteście lepsi od konkurencji? Czym się wyróżniacie?

Wyróżnia nas przede wszystkim technologia, którą opracowaliśmy, a dokładnie algorytm dzięki, któremu możemy „parować” ludzi ze stanowiskami pracy. Wierzymy, że im większą ilość danych otrzymamy od użytkownika tym lepiej będziemy mogli dopasować do niego stanowisko pracy. Nie chodzi nam tu o suche informacje gdzie pracował i na jakim stanowisku. Wiele o człowieku, tym kim jest i czego pragnie mówią jego zainteresowania, pasje czy hobby. Większość naszej konkurencji skupia się na dopasowaniu pracy do człowieka, a nie na określeniu kierunku w jakim powinna iść kariera danego człowieka, a to ogromna różnica. Jesteśmy przede wszystkim skupieni na ludziach i na pomocy im w określeniu ich ścieżki kariery. W odróżnieniu od konkurencji, nie mamy reklam, ukrytych kosztów czy płatnych usług. My jesteśmy w 100% darmowi, bez reklam, bez płatnych ogłoszeń, ukrytych kosztów i mikropłatności. Opieramy nasz pomysł na idei pomagania innym!

8) Jakie są kolejne perspektywy na rozwój?

W tym momencie nasz portal działa i pozwala określić jakie są idealne stanowiska dla danego użytkownika. Jak już zaznaczyłem, aktualnie pracujemy nad narzędziem, które pozwoli użytkownikowi określić jakie kroki musi podjąć, by osiągnąć to idealne stanowisko. Czyli prostymi słowy tworzymy narzędzie, które stworzy ścieżkę kariery z kamieniami milowymi etc. W tym momencie będziemy powiększać nasz zespół. Bez odpowiedniego zespołu nie uda nam się osiągnąć zamierzonych celów i powiększyć bazy użytkowników.

9) Czego można się nauczyć z Waszego projektu? Mógłbyś podzielić się doświadczeniami, na co zwracać uwagę, a czego unikać podczas „robienia startupu”?

Najważniejsze to zawsze iść za głosem serca i robić to co się lubi. Jeżeli praca jest pasją, na pewno osiągniemy sukces. Jeżeli mielibyśmy dawać komuś radę, to brzmi ona tak: nie otwieraj firmy jeżeli robisz to tylko dla otworzenia firmy. Stwórz coś co kochasz, pielęgnuj to, licz się z porażkami i z sukcesami, ale rób to co kochasz, a osiągniesz sukces.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

pracaStartup