Laptop

Gamingowy Ultrabook od Razera zaintryguje graczy i nie-graczy

Konrad Kozłowski
Gamingowy Ultrabook od Razera zaintryguje graczy i nie-graczy
29

Firma Razer jest raczej kojarzona przede wszystkim z akcesoriami dla graczy, ale usilnie stara się też zaistnieć na rynku laptopów. Dotychczasowe modele Blade wyglądały ciekawie, ale były niezwykle masywne i ciężkie. Postanowiono więc postawić na mobilność i tak powstał Razer Blade Stealth - prawdop...

Firma Razer jest raczej kojarzona przede wszystkim z akcesoriami dla graczy, ale usilnie stara się też zaistnieć na rynku laptopów. Dotychczasowe modele Blade wyglądały ciekawie, ale były niezwykle masywne i ciężkie. Postanowiono więc postawić na mobilność i tak powstał Razer Blade Stealth - prawdopodobnie pierwszy taki Ultrabook dla graczy.

Prawdę mówiąc jego specyfikacja może sugerować wiele, lecz nie to, że jest sprzętem dedykowanym graczom. Ci w pierwszej kolejności spoglądać będą na układ graficzny, jaki znajdziemy w środku, a ze względu na kompaktowe wymiary Ultrabooków, nawet Razer nie zdołał umieścić w środku innej niż zintegrowana karta graficzna Intel HD (520). Wrażenie natomiast bez wątpienia robią rozdzielczości ekranu, które są oferowane. Przy przekątnej 12,5 cala do wyboru mamy bowiem dwa warianty: 2560 x 1440 lub 3840 x 2160 pikseli, czyli QHD lub 4K. Klawiatura wykorzystuje podświetlenie Razer Chroma, cała konstrukcja waży 1,25 kilograma przy wymiarach 321 mm x 206 mm x 13,1 mm.

Wewnątrz znajdziemy dwurdzeniowy procesor Core i7-6500U o taktowaniu 2,5 GHz (3,1 GHz w trybie Turbo) oraz 8 GB pamięci RAM. Wersja z ekranem QHD może posiadać dysk SSD o pojemności 128 lub 256 GB, zaś z ekranem 4K 256 lub 512 GB. Całości dopełniają moduły Wi-Fi 802.11ac oraz Bluetooth 4.1, kamerka internetowa 2 Mpx, 2 złącza USB 3.0, port Thunderbolt 3 oraz HDMI 1.4b. Co ciekawe, wspomniany port Thunderbolt posłuży nam też jako port USB typu C oraz...

...dzięki niemu będziemy mogli skorzystać z przystawki Razer Core, dzięki której wydajność Ultrabooka można znacznie zwiększyć. Razer Core to tak naprawdę zewnętrzny slot PCI Express na kartę graficzną oraz dodatkowe porty USB 3.0 czy Ethernet do dyspozycji użytkownika. W środku znajduje się też zasilacz o mocy 500W. W mgnieniu oka Ultrabook dostanie więc sporego kopa, lecz jak zostało już to zauważone, w takim przypadku najsłabszym ogniwem może okazać się wykorzystany przez Razera procesor.


Foto ArsTechnica

Ceny? Najtańsza, czyli posiadająca ekran QHD i dysk 128 GB wersja kosztuje 999 dolarów, zaś najdroższa aż 1599 dolarów. W to niewliczany jest koszt przystawki Razer Core, która nie została jeszcze nawet wyceniona przez producenta. Bez wątpienia Razer zaprezentował bardzo ciekawą wizję tego, w jakim kierunku może i chyba powinien podążać rynek przenośnych komputerów, lecz jak zawsze, początki wydają się być dosyć trudne. Proszę jednak wyobrazić sobie sytuację, w której takie przystawki są w pełni kompatybilne z większością sprzedawanych laptopów oraz Ultraboków - dopiero wtedy taki projekt można by uznać za prawdziwy sukces, a Razra za prekursora w tej kategorii.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

ultrabookrazer