Artykuł sponsorowany

A drzwi otworzę smartfonem albo zwykłym kluczem

Grzegorz Marczak
A drzwi otworzę smartfonem albo zwykłym kluczem
40

W dzisiejszych czasach za chwilę wszystko będzie smart, mamy smartfony, smartwatche, smartTV a teraz również smart zamki. Nie mam tutaj jednak na myśli fikuśnych startupów, które powstają na kickstarterze ale produkty od znanych marek takich jak na przykład Mul-T-Lock.

Izraelski producent zamków i zabezpieczeń wprowadził na rynek produkt o nazwie ENTR. Jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, że integruje się z naszymi drzwiami i obecnym zamkiem (o ile oczywiście nasze drzwi są kompatybilne) a co ważniejsze nie eliminuje możliwości zamykania i otwierania drzwi w sposób tradycyjny czyli przy użyciu klucza.

Co oferuje nam ENTR Mul-t-lock?

Przede wszystkim z tym rozwiązaniem nasze drzwi będziemy mogli otwierać na wiele sposobów. Będziemy mogli zaprogramować sobie godziny otwarcia oraz autoryzować użytkowników mając jednocześnie pełną kontrolę nad dostępem do naszego domu przez aplikację mobilną.

O jakich sposobach otwierania drzwi piszę? Przede wszystkim o klasycznym czyli kluczem. Nie każdy z nas lub naszych bliskich jest fanem technologii i wszelkich nowinek. Dla takiej osoby klucz będzie cały czas dostępnym sposobem otwierania drzwi. Jak wspomniałem wcześniej ENTR Mul-t-lock integruje się z mechanicznym zamkiem w naszych drzwiach. Instalujemy go od wewnątrz, przez co z zewnątrz cały czas mamy dostęp do zamka i “dziurki” na klucz.

Pilot

Natomiast, jeśli ktoś jest bardziej otwarty na technologie ale nadal chce korzystać z “czegoś” fizycznego to jest dla niego dostępny pilot. Do jednego zamka można przypisać aż 20 pilotów więc starczy na pewno dla całej rodziny. Pilot komunikuje się z zamkiem korzystając z częstotliwości 2,4 GHz a całość komunikacji jest szyfrowana zgodnie ze standardem AES128

Panel dotykowy

Dla tych, którzy zdecydowanie chcą pozbyć się fizycznych kluczy i jakichkolwiek przedmiotów do otwierania drzwi ENTR oferuje panel dotykowy z klawiaturą numeryczną. Poprzez wprowadzenie wcześniej zdefiniowanego w systemie kodu uzyskujemy dostęp do mieszkania. Dla jednego zamka możemy zdefiniować aż do 20 kodów dostępu.

Czytnik linii papilarnych

I tutaj robi się naprawde ciekawie. ENTR oferuje nam bowiem również możliwość otwierania drzwi na podstawie naszego odcisku palca. Jest to wprawdzie osobny zestaw nie łączony z numeryczną klawiaturą ale nadal warty rozważenia. Możemy zdefiniować aż do 20 osób z dostępem biometrycznym. Oczywiście mamy pełną możliwość zarządzania uprawnieniami, mamy podgląd do logów kto i kiedy wchodził oraz możemy ustawiać harmonogram dostępu do mieszkania.
Ponownie całość komunikacji między czytnikiem a zamkiem jest zabezpieczona poprzez zastosowanie AES128.

Tylko mobile

Jeśli jesteśmy na tyle mobilni, że nie potrzebujemy ani panelu dotykowego ani pilota ani czytnika linii papilarnych to do otwarcia naszego domu wystarczy nam nasz smartfon lub tablet. Ważne aby urządzenie obsługiwało Bluetooth bo właśnie taki telefon będzie komunikował się z “zamkiem”

Nasze urządzenie mobilne będzie dla nas centrum zarządzania dostępem do domu oraz monitoringu (możemy otrzymywać powiadomienia np. o otwartych drzwiach). Fajnym rozwiązaniem jest tutaj też tworzenie tymczasowych dostępów. Ciocia przyjeżdża z wizytą i mieszka u nas przez tydzień - dostaje własny dostęp, który po tygodniu jest automatycznie blokowany.

Warto wspomnieć, że wszystkie mechanizmy otwierające drzwi mają zasilanie akumulatorowe, co powoduje że jesteśmy uniezależnieni i zabezpieczeni przez np: awariami prądu. Jeśli natomiast z jakichś powodów nie będziemy mogli dostać się do domu przez pilota czy panel dotykowy zawsze jako backup pozostaje nam klasyczny klucz do drzwi.

Instalacja też jest relatywnie łatwa:

Podsumowując ENTR Mul-t-lock

ENTR Mul-t-lock to ciekawe połączenie starego i nowego. Rozwiązanie, które daje nam możliwość korzystania z różnego rodzaju technologii ale jednocześnie nadal pozwalające nam zachować furtkę bezpieczeństwa w postaci klasycznego klucza.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

smart home