Technologie

[CES2015] Egeetouch to prosty i genialny sposób na zabezpieczenie bagażu. W końcu ciekawe zastosowanie dla NFC!

Tomasz Popielarczyk
[CES2015] Egeetouch to prosty i genialny sposób na zabezpieczenie bagażu. W końcu ciekawe zastosowanie dla NFC!
15

Odpowiednie zabezpieczenie bagażu w podróży to niewątpliwie istotna kwestia. Jak jednak zrobić to w sposób taki, aby był skuteczny, a przy tym nieuciążliwy dla nas? Archaiczna kłódka? Szyfr? Z pomocą przychodzą nowe technologie pod postacią sprytnego gadżetu o nazwie Egeetouch. Czy jest Egeetouch...

Odpowiednie zabezpieczenie bagażu w podróży to niewątpliwie istotna kwestia. Jak jednak zrobić to w sposób taki, aby był skuteczny, a przy tym nieuciążliwy dla nas? Archaiczna kłódka? Szyfr? Z pomocą przychodzą nowe technologie pod postacią sprytnego gadżetu o nazwie Egeetouch.

Czy jest Egeetouch? To inteligentna kłódka wykorzystująca technologię NFC. Zamiast wpisywać kodów czy używać fizycznych kluczyków, jedyne czego potrzebujemy do otworzenia bagażu to tag NFC, który można sobie przymocować chociażby jako breloczek do kluczy. Przykładając go do kłódki, odblokowujemy mechanizm blokujący suwaki i gotowe. Całość jest zabezpieczona i otrzymała certyfikat TSA. Wbudowana bateria ma natomiast wystarczyć na nawet 30 tys. cykli. Co ciekawe, w razie rozładowania lub awarii, całość można otworzyć fizycznym kluczykiem, albo po prostu podłączyć do portu USB i swobodnie odblokować. Twórcy pomyśleli o wszystkim. Proste, a jakie genialne.

Egeetouch nie będzie jednak sprzedawany jako osobny produkt. W tej postaci zapewne szybko by skończył jako ciekawostka lub efekciarski gadżet. Twórcy prowadzą rozmowy z producentami walizek i to właśnie tutaj upatrują szansy na sukces. Pierwsze egzemplarze sprzedawane wraz z kłódką NFC miałyby trafić na rynek już w drugim kwartale bieżącego roku. Jeżeli pomysł się przyjmie będzie ich więcej.

Pomysł jest prosty i praktyczny, ale jednocześnie stanowi doskonały fundament pod dalszą rozbudowę. Dziś mamy kłódkę z NFC. Jutro może tutaj pojawić się moduł GPS oraz łączność z siecią, które pozwolą szybko zlokalizować zaginiony bagaż. Oczywiście to już znacznie poważniejsze przedsięwzięcie, które wymaga o niebo więcej zachodu, ale myślę, że zdecydowanie znajdzie się popyt na takie rozwiązania.

Z drugiej strony, czy zdeterminowanego złodzieja powstrzyma taka kłódka? Sforsowanie suwaka to dosłownie chwila - wystarczy, że znajdzie ustronne miejsce, gdzie będzie mógł to zrobić. Być może to właśnie tutaj tkwi przyczyna takiego a nie innego modelu dystrybucji, w ramach którego produkowane będą specjalne torby z lepszymi zabezpieczeniami. Jak dla mnie taki pomysł ma sens.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu