Telekomy

Dziś ostatni dzień na rejestrację kart prepaid, co dalej z zapominalskimi? Operatorzy odpowiadają

Grzegorz Ułan
Dziś ostatni dzień na rejestrację kart prepaid, co dalej z zapominalskimi? Operatorzy odpowiadają
32

To już jest naprawdę koniec, dziś ostatni dzień na rejestrację kart prepaid, przynajmniej ostatni, jeśli chodzi o bezproblemową rejestrację. Bowiem dziś o północy operatorzy wyłączą niezarejestrowane numery na kartę.

Oczywiście od jutra nadal będzie możliwość zarejestrowania swojego numeru, ale trzeba się liczyć z tym, że przynajmniej w salonach prawdopodobnie będzie istny armagedon i napływ klientów, którzy dowiedzą się konieczności rejestracji, gdy zorientują się, że nie mogą wykonać połączenia.

Zapytaliśmy operatorów z „wielkiej czwórki” (tylko Play nie udzielił odpowiedzi) o parę słów podsumowania tego okresu rejestracji kart. Co ciekawe Plus wprost zapowiedział, że od 2 lutego będzie można zarejestrować swój numer tylko w punktach stacjonarnych, przede wszystkim w salonach Plusa i Cyfrowego Polsatu, a więc w jakimś stopniu zostanie ograniczona liczba miejsc, gdzie odblokujemy numer. Orange pośrednio również to potwierdził, choć później zaznaczył, że rejestracja wyłączonego numeru możliwa będzie innymi kanałami, ale już bez precyzowania, które zostaną oprócz salonów. T-Mobile z kolei zapowiedział, że aktualna sieć punktów rejestracji pozostaje bez zmian.

Jeszcze ciekawsza wydaje się zapowiedź T-Mobile, iż w przypadku klientów, którzy na przykład są za granicą i nie wrócili do kraju na czas, mogą z chwilą wyłączenia numeru, doładować swoje konto, by przedłużyć jego ważność do czasu powrotu do kraju.

Rejestracja kart prepaid - podsumowanie operatora Plus

Nie podajemy liczby klientów, którzy już zarejestrowali swój numer, natomiast jesteśmy zadowoleni z wyników i przebiegu tego procesu.

Obowiązek rejestracji kart prepaid wynika z ustawy o działaniach antyterrorystycznych i niedopełnienie go oznacza, że nie będzie można realizować żadnych połączeń głosowych, komunikować się za pomocą SMSów i MMSów oraz korzystać z Internetu.

Klientom, którzy nie zarejestrują karty prepaid w ustawowym terminie od 2 lutego Plus również umożliwi rejestrację i będzie to można zrobić do 15 grudnia, a po rejestracji zostanie im przywrócona wartość i ważność konta, usługi i promocje aktywne na koncie w momencie zaprzestania świadczenia usług.

„Spóźniona” rejestracja będzie możliwa tylko w punktach stacjonarnych, przede wszystkim w salonach połączonej sieci sprzedaży Plusa i Cyfrowego Polsatu. Klientom, którzy zarejestrowali swój numer Plus oferował specjalne bonusy za rejestrację (500 zł, 50 GB oraz Rok Ważności Konta w przypadku Plusa na Kartę oraz 500 zł i 50 GB za rejestrację Plusha) i promocje te już zostały przedłużone do końca lutego.

Jak już wspominałem, proces rejestracji przebiegał w Plusie bardzo sprawnie i jesteśmy z niego zadowoleni. Było to możliwe głownie dzięki dużej sieci punktów, w których można było zarejestrować numer, a sam czas potrzebny na rejestrację był bardzo krótki, gdyż trwało to nie dłużej niż 2 minuty.

Dodatkowo, praktycznie od samego momentu rozpoczęcia rejestracji umożliwiliśmy jej wariant SMSowy, dzięki czemu klienci posiadający już inne nasze usługi mogli to zrobi bez wychodzenia z domu.

Przeprowadziliśmy szerokie cykliczne kampanie informacyjne z wykorzystaniem wszelkich możliwych kanałów komunikacyjnych od SMS marketingu, poprzez mailing i materiały drukowane w naszych punktach sprzedaży, a także wsparte było specjalnymi telewizyjnymi kampaniami reklamowymi.

Rejestracja kart prepaid - podsumowanie operatora Orange

Nie podajemy dokładnych informacji na temat procesu rejestracji. Możemy jednak powiedzieć, że w tym momencie karty prepaid w Orange Polska zarejestrowała już większość ich aktywnych użytkowników. Proces ten przebiegał sprawnie, na co wpływ miało zarówno uproszczenie procesu rejestracji, jak stworzenie nowych możliwości w tym zakresie.

W ciągu pół roku liczba punktów, w których rejestracja prepaid w Orange Polska jest możliwa wzrosła z niespełna tysiąca do 26 tys. Udało się także stworzyć nowe kanały, takie jak rejestracja poprzez serwisy transakcyjne banku, czy z pomocą listonoszy. Mimo to w ostatnich dniach widzimy zwiększony ruch w salonach, na co odpowiedzieliśmy zwiększeniem liczby pracowników, który cały swój czas poświęcają procesowi rejestracji, a także przedłużeniem godzin otwarcia najbardziej obciążonych salonów.

Mimo intensywnej akcji informacyjnej i bonusów oferowanych klientom, mamy świadomość, że część z nich nie zarejestruje numeru prepaid do ostatniej chwili. Osoby, które przypomną sobie o rejestracji dopiero 1 lutego, zapraszamy do odwiedzenia miejsc czynnych do godzin nocnych. Można do nich zaliczyć choćby stacje benzynowe (BP, Statoil), czy punkty typu Inmedio/Relay, Żabka, Freshmarket. To lepsze rozwiązanie, niż odkładanie tego na kolejny dzień, kiedy numer przestanie być aktywny i spodziewamy się wzmożonego ruchu w salonach.

Jeżeli aktywny przed 25 lipca numer nie zostanie zarejestrowany, w takiej sytuacji klient powinien udać się do jednego z punktów, gdzie może zarejestrować kartę prepaid (można ją sprawdzić na stronie https://www.zarejestrujnumer.pl/) i ją zarejestrować. Procedura niczym nie będzie się różnić, od dotychczasowej. Oczywiście, klienci mogą zarejestrować taki wyłączony numer także innymi kanałami. Nie ma konkretnego terminu, po którym numer będzie bezpowrotnie utracony. Jest to zależne od uruchomionych przez klientów usług i promocji oraz kwot doładowań, które mogą wydłużyć trwanie okresu aktywnego nawet do roku. Przykładem może być obecna w Orange Polska usługa „Konto ważne rok”.

Rejestracja kart prepaid - podsumowanie operatora T-Mobile

Proces rejestracji kart prepaid przebiegał sprawnie i zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Widzimy, że, choć pozostało niewiele czasu, to spora grupa użytkowników właśnie na ostatni dzień odłożyła ów obowiązek. Między innymi dlatego nie możemy niestety podać informacji na temat liczby zarejestrowanych kart.

Zdajemy sobie sprawę z faktu, że część klientów może z jakiegoś powodu nie dokonać rejestracji w wymaganym terminie. Postaraliśmy się, żeby klienci rejestrujący swoje karty po terminie mogli to zrobić tak samo łatwo, jak wcześniej.

Usługi na takim numerze zostaną zablokowane, samo konto będzie natomiast ważne tak długo, jak wynika to z dokonanych doładowań. Odblokowanie usług będzie możliwe w jednym z punktów w którym możliwa jest rejestracja a więc: w sklepach T-Mobile, placówkach Poczty Polskiej (również u listonosza), kioskach sieci RUCH S.A., salonikach prasowych Inmedio, Relay, 1 minute, Kolporter, na stacjach paliw Statoil, BP, Shell, w sklepach Auchan, Żabka oraz w komisach sieci Teletorium. Do zarejestrowania karty SIM, oprócz dokumentu potwierdzającego tożsamość, potrzebny będzie numer telefonu oraz numer karty SIM. Numer karty SIM klienci T-Mobile mogą łatwo i bezpłatnie sprawdzić wysyłając z tego numeru kod ekspresowy o treści *100#. Odblokowanie będzie oczywiście bezpłatne, zachowane zostaną na koncie środki i promocje, z których klient dotychczas korzystał.

Kilka dodatkowych, przydatnych informacji:

  • niezarejestrowane konto będzie ważne zgodnie z terminem wynikającym z doładowań (można przedłużyć ważność nawet zablokowanego konta, doładowując je; nic nie tracimy bo…)
  • ...środki zgromadzone na koncie nie przepadają
  • zawieszenie usług NIE powoduje zmiany w promocyjnych usługach i jednostkach (np. Super złotówkach wynikających z podwójnego doładowania)
  • w okresie w którym numer będzie zablokowany nie będą pobierane opłaty cykliczne (np. za pakiety)
  • Z zablokowanego numeru będzie można połączyć się ze specjalną, bezpłatną infolinią (606 606 606)

    Do końca lutego przedłużamy także możliwość skorzystania z bonusów za rejestrację. Wierzymy, że klienci to docenią:)

Poprosiliśmy również o ocenę samego pomysłu z rejestracją z perspektywy czasu, jednak podobnie jak pytanie odnośnie liczby zarejestrowanych klientów odpowiedzi z różnych powodów były dość enigmatyczne.

Opinia o obowiązkowej rejestracji kart prepaid - Plus

O samej ustawie nie ma co specjalnie mówić, gdyż sam obowiązek rejestracji kart prepeid nie jest czymś nieznanym na rynkach telekomunikacyjnych i funkcjonuje już w wielu innych krajach. Takie prawo zostało uchwalone i mamy nadzieję, że jako operator zrobiliśmy wszystko, by jak najlepiej je wdrożyć w życie, a naszym klientom maksymalnie ułatwić realizacje nałożonych na nich obowiązków.

Opinia o obowiązkowej rejestracji kart prepaid - Orange

W naszej ocenie wpływ rejestracji na wartość rynku powinien być w dużym stopniu neutralny. Zmieni się jednak sam sposób korzystania z prepaid, a także do pewnego stopnia się on „oczyści”, spadnie także ogólna liczba aktywnych kart prepaid.

Opinia o obowiązkowej rejestracji kart prepaid - T-Mobile

Na pełną ocenę procesu rejestracji jest jeszcze za wcześnie choćby dlatego, że na pewno będą klienci, którzy swoje karty przyjdą zarejestrować gdy zorientują się, że ich telefony przestały działać. Co natomiast widzimy już teraz, to że przy okazji wizyty w salonie, klienci często decydują się na przejście na ofertę abonamentową. To efekt i faktu konieczności podania swoich danych ale i okazji do poznania naszej oferty.


Jeśli jeszcze nie zarejestrowaliście swojego numeru, to już czas najwyższy. Mamy multum opcji, począwszy od pobliskiej Żabki, po kioski Ruchu, placówki Poczty Polskiej czy w ostateczności w salonach operatorów. Dodatkowo, niestety tylko klienci banku Millennium i ING, mogą to zrobić poprzez serwis transakcyjny w bankowości elektronicznej.

Myślę, że warto bardziej zrobić to jeszcze dziś, niż w kolejnych dniach, zwłaszcza, że sieć miejsc, gdzie można zarejestrować numer będzie topniała, a salony będą przeżywały oblężenie, dużo większe, niż zwykle. No i już jutro Wasz telefon po prostu zamilknie.

Photo: belchonock/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu