Chrome

Dzięki temu rozszerzeniu dla Chrome będziesz mógł uczyć się angielskiego, oglądając seriale na Netfliksie

Tomasz Popielarczyk
Dzięki temu rozszerzeniu dla Chrome będziesz mógł uczyć się angielskiego, oglądając seriale na Netfliksie
34

Nie od dziś wiadomo, że filmy i seriale są dobrym sposobem na szlifowanie języka. Możemy sobie w tym pomóc, instalując rozszerzenie Fleex dla przeglądarki Chrome

Fleex to usługa pozwalająca na naukę angielskiego podczas oglądania filmów i seriali. Dzięki zaawansowanym algorytmom potrafi ona wyświetlać napisy w sposób inteligentny, pomagając w ten sposób w zapamiętywaniu wybranych słów oraz jej wymowy. Co więcej użytkownik może aktywnie w tym procesie uczestniczyć, tworząc własną listę słówek wartych zapamiętania. Co jednak najfajniejsze, możemy zrobić z tego użytek na Netfliksie - wystarczy jedynie zainstalować stosowne rozszerzenie do przeglądarki Chrome. W ten sposób nasz angielski może być szlifowany podczas oglądania Stranger Things, Daredevila czy Narcos (no może tutaj trochę mniej, biorąc pod uwagę duże ilości hiszpańskiego).

Jedyne co musimy zrobić, to zainstalować rozszerzenie i założyć konto na fleex.tv. Po uruchomieniu dowolnego wideo na Netfliksie klikamy w ikonkę na pasku narzędziowym przeglądarki i wybieramy sposób, w jaki wyświetlane będą napisy. Standardowy jest identyczny z tym, co oferuje natywnie serwis. Dual pozwala na jednoczesne wyświetlanie ich w języku angielskim oraz naszym ojczystym - zakładając oczywiście, że dana produkcja posiada takowy. Jest jeszcze tryb Mixed, który wydaje się najciekawszy. Płynnie przeplatane są bowiem tutaj napisy w języku angielskim oraz polskim. Dla trudniejszych scen będzie to ten ostatni, dla łatwiejszych - pierwszy (lub nawet nie pokazywane będą żadne napisy). Co najfajniejsze algorytm dostosowywać się do nas i w oparciu o częstotliwość oglądania seriali z angielskimi napisami, podnosić poziom trudności.

Co szczególnie fajne, w każdym momencie możemy zatrzymać wideo i sprawdzić dowolne słowo w słowniku, uzyskując szczegóły na temat jego znaczenia oraz wymowy. Będzie to niewątpliwie przydatne w sytuacjach, gdy poziom dialogów zdecydowanie wykroczy poza nasze możliwości lub algorytm przeceni nasz angielski.

Warto dodać, że Fleex jest kompatybilny w sumie z czterema źródłami wideo. Oprócz Netfliksa napisy możemy wyświetlać na YouTube, TED oraz we własnych materiałach wideo. Oczywiście twórcy nie zapewniają ich sami - jeżeli materiał nie posiada napisów, wtyczka będzie bezużyteczna. Przyznam jednak szczerze, że póki co nie udało mi się zmusić wtyczki do współpracy z żadną z usług poza Netfliksem. Być może dlatego, że Fleex pełnię możliwości oferuje nam dopiero po wykupieniu subskrypcji premium, a tę wyceniono na 7,99 dol. miesięcznie. Jednak z tego, co widzę, korzystanie z wtyczki do Netfliksa (i innych) nie jest w żaden sposób ograniczone.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

NetflixChromenaukaangielski