Ciekawostki technologiczne

Naukowcy przemycili komputerowego wirusa w syntetycznym DNA

Marcin Hołowacz
Naukowcy przemycili komputerowego wirusa w syntetycznym DNA
33

Nie ma to jak przeczytać dobrą zapowiedź filmu z gatunku science fiction, a później sobie przypomnieć, że to nie jest żadna zapowiedź, tylko prawdziwa informacja pochodząca ze świata… Miałem tak przed chwilą. Najgorsze jest chyba to, że coraz częściej mi się to zdarza. Trzeba przyznać, że żyjemy w ciekawych czasach.

DNA i informacje

Często słyszy się o tym, że DNA to dobry nośnik informacji… no i trudno się dziwić, skoro 1 gram DNA może posłużyć do przechowania 214 petabajtów danych. Z resztą gdyby kwas deoksyrybonukleinowy nie był dobrym nośnikiem informacji genetycznej, to pewnie by nas tu nie było…

Sekwencje DNA, które składają się z par nukleotydów, aktualnie mogą zostać odczytane w sposób zautomatyzowany. Oznacza to, że niegdyś bardzo kosztowny proces, teraz stał się znacznie tańszy, a przez to również popularniejszy. Do tego stopnia, że powstało już pełno aplikacji korzystających z ludzkiego DNA, a pewna firma postanowiła nawet założyć coś, co na świecie określa się jako genetyczny app store.

DNA i informacje, czyli np. wirus komputerowy?

Skoro informacja w DNA jest zapisana w postaci nukleotydów: adeniny, cytozyny, guaniny, tyminy, a komputer który będzie to odczytywał, koniec końców przełoży to na swój język, czyli zera i jedynki, to istnieje możliwość przemycenia wirusa komputerowego w sekwencji DNA? Ja nie mam bladego pojęcia, ale naukowcy z University of Washington twierdzą, że odpowiedź brzmi „tak” i że udało im się tego dokonać.

Syntetycznie uzyskany odcinek DNA, który po zsekwencjonowaniu oraz dalszym przetworzeniu… wygenerował w komputerze szkodliwy plik. Podobno jest to pierwszy przykład zaatakowania systemu komputerowego przy wykorzystaniu próbek DNA.

Warte podkreślenia jest to, że naukowcy sami przygotowali lukę o której wiedzieli (bo ją przygotowali, ale chcę to podkreślić) i którą od początku zamierzali zaatakować, wiedząc co dokładnie należy zrobić. Ich podstawowym celem było - jak to napisali w swojej publikacji – sprawdzić czy istnieje taka możliwość, aby zakodować „exploit” w syntetycznym DNA. Nie chcieli oni sprawdzać faktycznych luk występujących w programach, które są wykorzystywane w laboratoriach na całym świecie.

Publikacja ze wszystkimi szczegółami: Compromising Computers with Synthesized DNA, Privacy Leaks, and More.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu