Facebook

Dlaczego GG, NK i polskie portale przegrały z Facebookiem?

Grzegorz Ułan

Ci z Was, którzy śledzili moje dotychczasowe wpisy...

95

Dziś już nikogo to nie dziwi. Prawie na całym świecie Google i Facebook to wiodące witryny w statystykach. Stało się tak i w Polsce. Jednak w przypadku naszego kraju zastanawia mnie ten fakt mocniej z uwagi na to, iż uchodziliśmy przecież do tej pory za mocno hermetyczny rynek, przekonały się o tym...

Dziś już nikogo to nie dziwi. Prawie na całym świecie Google i Facebook to wiodące witryny w statystykach. Stało się tak i w Polsce. Jednak w przypadku naszego kraju zastanawia mnie ten fakt mocniej z uwagi na to, iż uchodziliśmy przecież do tej pory za mocno hermetyczny rynek, przekonały się o tym wcześniej inne wiodące marki na świecie. Dlaczego udało się to Facebookowi i to w bardzo krótkim czasie?

Cofnijmy się do 2009 roku. To był czas, kiedy w polskiej sieci istniały tylko Google, wiodące polskie portale, Gadu Gadu i Nasza Klasa. Google wiadomo, portale dawały źródło informacji, rozrywkę, a Nasza Klasa wspomnienia i oderwanie o rzeczywistości, GG nowych znajomych. Model ten sprawdzał się wcześniej, nic nie zapowiadało, że miałoby to się zmienić w najbliższym czasie.

Facebook "załapał" się wtedy tylko do zestawienia w kategorii tematycznej - Społeczności

Niewielu jeszcze wtedy mogło przypuszczać, iż ta sytuacja się szybko zmieni. Prawie tak jak Microsoft nie przypuszczał, że ominie go rewolucja mobilna. Ominęła. Zaczęła się w czerwcu 2007 roku pierwszym modelem iPhona. Spójrzmy co robi Facebook. Prawie natychmiast uruchamia stronę mobilną, dostosowaną do obsługi Facebooka na iPhone, a już rok później samodzielną aplikację (z miejsca 1,5 mln użytkowników). To już rok, kiedy zaczyna się prawdziwa rewolucja. Google prezentuje swoje pierwsze modele z Androidem. Co robi Facebook? Już rok później wydaje oficjalną aplikację dostępną w Android Market.

Wróćmy teraz do Polski. U nas pierwszy model iPhone pojawił się na wakacje 2008 roku, już z dostępną w App Store aplikacją dla Facebooka. Android zawitał do nas na początku 2009 roku z modelem HTC Dream, już z dostępną w Android Market oficjalną aplikacją Facebooka. Przypomnijmy to cały czas "tylko" milion użytkowników tej sieci społecznościowej w Polsce. Mija rok, zaczyna się prawdziwy boom na smartfony w naszym kraju. Wchodzą kolejne modele, coraz więcej użytkowników korzysta z internetu mobilnego i... z Facebooka.

Niemożliwe.... Facebook ma 5 razy więcej użytkowników. Może przypadek, może szczyt możliwości, zobaczymy po wakacjach jak to będzie dalej. Tak, czołówka tej listy jeszcze w tym momencie praktycznie nic nie zrobiła w segmencie mobilnym. Dopiero po wakacjach we wrześniu 2010 wychodzi pierwsza mobilna aplikacja Naszej Klasy na iPhone ( dwa lata po premierze w Polsce). Ale co to się już porobiło...? Facebook "urósł" przez 4 miesiące o 3 miliony. Skąd taki wynik?

Nie ulega wątpliwości, iż prawdziwy rozkwit popularności smarfonów w Polsce rozkręciły telefony z Androidem. Właśnie w 2010 roku. Przenieśmy się więc teraz do 2011 roku razem z naszymi wiodącymi portalami i NK, które i w temacie Androida też postanowiły przeczekać.

Niemożliwe... już 11 milionów...? Skąd taki wynik? Nic to, poczekamy do wakacji i coś wymyślimy. Przychodzi lipiec, NK udostępnia swoją pierwszą aplikację w Android Market. Super, tylko że użytkownicy zabierają już ze sobą na wakacje Facebooka, którego od początku mogli używać na swoich mobilnych urządzeniach.

Portale jeszcze dłużej czekały. Pierwszy obudził się Onet. Ten o dziwo zaczął ze swoją aplikacją od Androida w październiku, na iPhone w listopadzie. Co z GG? Aż do 2011 roku mobilna wersja tego komunikatora była płatna, ewentualnie dostępna w pakiecie u operatorów. Dopiero od marca 2011 zniesione zostały opłaty, zarówno za korzystanie z niego na iPhonie jak i na Androidzie. Odświeżone wersje, zgodne ze społecznościowymi nowościami na GG, dopiero w tym roku. A co mamy w tym roku?

Ponad 13,5 miliona użytkowników, którzy korzystają z Facebooka w drodze do i z pracy czy też szkoły, na wakacjach i wyjazdach, a gdy wracają do domu otwierają najpierw stronę swojej sieci społecznościowej, gdzie mają swoich znajomych, swoje i ich wiadomości, ciekawe linki i artykuły, śmieszne historyjki, filmy i ciekawe zdjęcia.

Polskie serwisy przespały co najmniej dwa lata. Obawiam się, iż już jest za późno na odwrócenie sytuacji. Facebook dał polskim użytkownikom wszystko to, z czym tyle aż czekały rodzime portale, NK i GG, w jednym serwisie i w jednej aplikacji mobilnej.

Tabelki z Media2.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

onetFacebookwpggNK