Przeglądarki internetowe

Copyfish - wyodrębnianie tekstu ze zdjęć, plików PDF i z filmów

Grzegorz Ułan
Copyfish - wyodrębnianie tekstu ze zdjęć, plików PDF i z filmów
5

Zwykle dzielę się z Wami ciekawymi rozszerzeniami, na które trafiam w sieci, a udostępniane są tylko na Google Chrome, to w końcu najpopularniejsza obecnie przeglądarka, nie tylko w Polsce. Tym razem jednak, trafiłem na ciekawą wtyczkę do Firefoksa, która zachęciła mnie do zainstalowania tej przeglądarki i sprawdzenia czy rzeczywiście działa to jak na promocyjnych zrzutach.

OCR w Firefox

Mowa o Copyfish, to wtyczka, która pozwala wyciągnąć ze zdjęć, filmów na YouTube czy plików PDF tekst i do tego jeszcze go przetłumaczyć na wybrany język. Co ważne obsługuje też język polski i działa to naprawdę dobrze.

Po zainstalowaniu Copyfish, przede wszystkim musicie udać się do ustawień wtyczki i wybrać język, w którym napisany jest tekst, który chcecie wyciągać z obrazków. Dodatkowo możecie dodać dwa inne języki, do szybkiego przełączania już w samym oknie programu.

Jeśli już mamy jakąś grafikę z tekstem do wyodrębnienia, wystarczy kliknąć w ikonę wtyczki i zaznaczyć tekst, zupełnie tak samo jak robimy zrzuty ekranu, po czym uruchomi się okno programu już z gotowym tekstem wraz z tłumaczeniem w wybranym wcześniej języku.

Nie ma też problemów z wyciągnięciem tekstu z filmów YT (choć nie wiem komu i na co to potrzebne) oraz z plików pdf, tych nieedytowalnych, w których nie da się skopiować tekstu w przeglądarce.

OCR w Google Chrome

Co dla użytkowników Google Chrome w tym temacie? Znalazłem jedno rozszerzenie, które znośnie radzi sobie z wyciąganiem tekstu z obrazków o nazwie Cloud Vision.

Tu wystarczy prawym przyciskiem myszy wybrać odpowiednią opcję, bez zaznaczania, rozszerzenie samo rozpozna tekst i skopiuje go do schowka.

OCR online

Na koniec sprawdziłem jeszcze narzędzie dostępne online i jak się okazało, obydwa rozszerzenia do Chrome i Firefoksa działają lepiej niż oprogramowanie online dostępne na stronie https://ocr.space/ (Copyfish korzysta z ich API),

Choć już z polskim językiem radzi sobie trochę lepiej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu