Aplikacje webowe

Code Hunt, czyli pouczmy się programować razem z Microsoftem

Tomasz Popielarczyk
Code Hunt, czyli pouczmy się programować razem z Microsoftem
54

Propagowanie nauki programowania stało się ostatnio dość modne. W akcję tę włączyli się również największe firmy z sektora IT. W wyniku tego powstała m.in. szczytna akcja Hour of Code, a także szereg innych, pomniejszych przedsięwzięć, które mają wspierać nauczanie programowania w szkołach oraz zach...

Propagowanie nauki programowania stało się ostatnio dość modne. W akcję tę włączyli się również największe firmy z sektora IT. W wyniku tego powstała m.in. szczytna akcja Hour of Code, a także szereg innych, pomniejszych przedsięwzięć, które mają wspierać nauczanie programowania w szkołach oraz zachęcać do samodzielnego podnoszenia umiejętności w tym zakresie. Nic jednak tak nie zachęca do nauki jak... zabawa.

I właśnie dlatego powstają takie produkty, jak Code Hunt. Opracowana przez dział Microsoft Reasearch aplikacja webowa ma służyć podnoszeniu umiejętności programowania w językach Java i C#. Zabawa ma postać programistycznych puzzli. Użytkownik musi odpowiednio zmodyfikować kod tak, aby dał konkretny rezultat. Wszystko to ubrano w przystępną postać i zaserwowano w formie interaktywnej gry.

Jeżeli jesteście całkowicie zieloni i chcecie od Code Hunt zacząć swoją przygodę z programowaniem, to niestety muszę Was rozczarować, bo w tej kategorii produkcja ta nie ma nic do zaoferowania. Już w tutorialu otrzymujemy fragment kodu do przekształcenia, co wyraźnie sugeruje, że mimo wszystko jakąś tam wiedzę trzeba posiadać.

W odróżnieniu od większości tego typu gier Code Hunt nie zakłada jednego konkretnego rozwiązania, z którym wprowadzony przez gracza kod będzie porównywany. Zamiast tego liczy się efekt. W ten sposób zabawa ma być bardziej interaktywna i wciągająca. Niestety nie napiszę Wam, czy jest tak w istocie, bo utknąłem gdzieś na samym początku. Co jak co, ale do programisty (jeszcze) mi daleko.

Code Hunt bazuje na mechanizmie Pex opracowanym przez Microsoft Research. Rozwiązanie to analizuje kod pod kątem wprowadzonych wartości i rezultatów, jakie one dają. Tak też to wygląda w samej grze, gdzie na panelu obok możemy podejrzeć raport wygenerowany przez ten silnik. Daje to pewien obraz tego, w jaki sposób działa napisany kod i pozwala efektywniej się uczyć. Jednocześnie opracowana została dokumentacja dla aplikacji, w której wyjaśniono jej sposób działania, założenia oraz cele. Można ją znaleźć i pobrać na stronie Microsoft  Research.

Wszystko wskazuje na to, że projekt będzie stale rozwijany, bo w menu można znaleźć przycisk "change zone", który prowadzi do ekranu z innymi ćwiczeniami/kursami. Zdecydowanie należy go uznać za jedno z bardziej wartościowych miejsc do nauki programowania. A tych ciągle przybywa. Obok Codecademy (ostatnio przeszli duży redesign) mamy też Project Dash i wiele wideokursów (również na YouTube). Może wiosenne słońce nie sprzyja siedzeniu przy klawiaturze, ale takie poświęcenie zdecydowanie zaprocentuje. Widzieliście liczbę ofert pracy dla programistów?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Microsoftprogramowaniejavahot