Motoryzacja

Nowy pomysł na transport autostradami: ciężarówki będą korzystać z trakcji - niczym trolejbusy

Maciej Sikorski
Nowy pomysł na transport autostradami: ciężarówki będą korzystać z trakcji - niczym trolejbusy
44

Mogłoby się wydawać, że trolejbusy to skamielina, element krajobrazu z poprzedniej epoki czy nawet ery, który musi zaniknąć, bo świat idzie do przodu. Co prawda na znaczeniu zyskuje transport zasilany energią elektryczną, ale nie w takiej formie, nie z trakcjami, pantografami i kilometrami przewodów. Sam obserwowałem kiedyś trolejbusy na Wschodzie i zastanawiałem się, kiedy trafią do muzeum motoryzacji. Tymczasem na Północy testowane jest rozwiązanie, które może nam przypomnieć o trolejbusach - autostrady będą przemierzać ciężarówki podłączone do trakcji.

Ciężarówki elektryczne? Chyba szybciej doczekamy się tych autonomicznych, nad którymi pracuje już przynajmniej kilka firm. I to z efektami: takie pojazdy istnieją. Z zasilaniem elektrycznym jest znacznie gorzej. Bo o ile można wpakować akumulator do samochodu osobowego, czego najlepszym przykładem Tesla, o tyle nie sprawdzi się to w przypadku ciężarówki. Aby zapewnić jej zasilanie na dłuższym odcinku należałoby za przyczepami z towarem postawić jeszcze jedną: z akumulatorami. A to nie ma sensu. Chociaż pojawiają się już propozycje rozwiązań na krótkie dystanse - może z tego wyjdzie coś ciekawego? Wróćmy jednak do Szwecji.

Nie ma wielkich akumulatorów, są przewody

Szwedzi wyszli z założenia, że przyczepa z akumulatorami sensu nie ma, ale energię elektryczną można dostarczać jadącym pojazdom. Przecież to nie jest nic nowego - przykładami wspomniany trolejbus czy tramwaj. Lokalne władze w porozumieniu z firmami Siemens i Scania przystosowują autostradę do poruszania się po niej ciężarówek zasilanych energią elektryczną. Powstał już odcinek testowy o długości około 2 km, będzie testowany przez kilka kwartałów, by uzyskać odpowiedź, jak sprawdza się to w praktyce, jakie są koszty, wady i zalety rozwiązania.

W testach uczestniczą oczywiście hybrydy, ciężarówki zasilane wyłącznie energią elektryczną nie miałyby racji bytu na takim odcinku. Po autostradzie mogą też jeździć samochody z silnikami spalinowymi. Co będzie jeśli testy przyniosą pozytywne rezultaty? Możliwe, że Szwedzi rozbudują tę infrastrukturę, dostosują do takiej formy transportu nawet 200 km autostrady. Celem jest m.in. zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń, przejście na zieloną energię, ale pomysłodawcy przekonują, że to będzie też tańsza alternatywa. Jeśli mają rację, firmy pewnie będą zainteresowane współpracą.

Ciężarówki odciążą pociągi

Ktoś stwierdzi, że na podobnej zasadzie działa przecież kolej i nie ma sensu dublować bytów - niech ona korzysta z energii elektrycznej, a ciężarówki z paliw kopalnych. Problem polega na tym, że w Szwecji transport kolejowy jest już ponoć zapchany i trzeba dla niego szukać wsparcia. Powstanie zatem "elastyczna kolej". Dobra zarówno na długie odcinki, jak i na krótkich dystansach. Jeżeli takie rozwiązanie będzie wdrożone na drodze, która łączy ważne ośrodki przemysłu i handlu, to efekty mogą być naprawdę ciekawe. Spora część transportu kołowego, tego dużego, działa pewnie na krótkich odcinkach, ciężarówki przemieszają się między zakładami produkcyjnymi ulokowanymi niedaleko siebie czy między zakładami a miastami położonymi kilkanaście kilometrów dalej. Może te elektryczne drogi rzeczywiście pozwolą obniżyć zużycie ropy?

Ten pomysł może być pewnie rozwijany, nie zdziwię się, jeśli zaraz zacznie być testowane szybkie ładowanie akumulatorów na przystosowanych do tego odcinkach. Ciężarówki nie będą już potrzebowały wielkich akumulatorów - co kilkadziesiąt kilometrów przejadą przez strefę, w której doładują baterię z trakcji. W przypadku osobówek już od dawna mówi się o bezprzewodowym ładowaniu podczas jazdy. Wspomina się nawet, że energia byłaby pobierana bezpośrednio przez odpowiednio skonstruowane drogi pełniące roli paneli słonecznych. Brzmi nieprawdopodobnie? Patrzę na szwedzkie testy i nie uznaję tego za szaleństwo czy wymysły futurystów.

Źródła grafik: Scania, Siemens

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

szwecjaEnergia elektryczna