Biznes

Oto Chmura Faktur. Dokumenty księgowe nigdy nie były prostsze

Redakcja Antyweb
Oto Chmura Faktur. Dokumenty księgowe nigdy nie były prostsze
25

Każdy przedsiębiorca wie o tym, że wystawianie, przechowywanie i przekazywanie dokumentów księgowych może być niezwykle żmudne. W polskich firmach króluje papier, który wcale nie jest wygodny. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób prowadzących firmy szuka prostszych i pewniejszych sposobów na ogarnięcie firmowych rozliczeń. – Chmura Faktur jest odpowiedzią na te potrzeby.

Digitalizacja silnie zaznaczyła już swoją obecność w wielu dziedzinach życia – przez internet robimy zakupy, również te codzienne, korzystamy z usług bankowych, komunikujemy się, słuchamy muzyki i oglądamy filmy. Jednak dotychczas ta internetowa rewolucja omijała księgowość, która niewiele zmieniła się w ciągu ostatnich dekad: mimo pojawienia się wielu informatycznych narzędzi ułatwiających pracę firmom i księgowym, przy wystawianiu faktur wciąż króluje papier.

– Niestety, pomimo widocznej cyfryzacji wielu obszarów życia gospodarczego, wystawianie i dalsze życie faktur nieodłącznie wiążą się z papierem. Nawet jeśli taki dokument wystawiany jest elektronicznie i w tej postaci przekazywany kontrahentowi, finalnie i tak jest drukowany, po czym trafia do segregatora. – mówi Adam Głos, prezes zarządu Tax Care

Grafika: Chmura Faktur

Wg badań Grupy Idea Banku jedynie 25% faktur jest przesyłanych w formie elektronicznej, a aż 98% faktur wystawianych w polskich firmach jest przechowywanych w formie papierowej. Każdy przedsiębiorca poświęca średnio 4 godziny miesięcznie na gromadzenie dokumentów księgowych, co w perspektywie całej gospodarki przekłada się na 45 tys. etatów. Jak wskazuje Adam Głos, odpowiada to całej pracującej ludności miasta takiego jak Piotrków Trybunalski.

Chmura Faktur ma stanowić odpowiedź na te problemy. Oferowane przez Tax Care i Idea Bank narzędzie pozwoli usprawnić proces wystawiania i przekazywania faktur, a dodatkowo bezkosztowo przechowywać nieograniczoną liczbę dokumentów w infrastrukturze chmury, eliminując potrzebę comiesięcznego kolekcjonowania faktur księgowych i maksymalnie ograniczając ilość papieru wykorzystywaną do celów księgowych.

Chmura Faktur to niezwykle przyjazne środowisko, w którym całe życie faktury, od jej wystawienia, poprzez przekazanie kontrahentowi czy księgowej, aż po archiwizację, zachowuje postać cyfrową. Nie ma żadnego powodu, aby przedsiębiorca na którymkolwiek z tych etapów wykorzystywał papier – dodaje Adam Głos.

Grafika: Chmura Faktur

Warto zwrócić uwagę nie tylko na wygodę takiego rozwiązania, ale również bezpieczeństwo – Grupa Idea Bank zapewnia, że Chmura Faktur spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa elektronicznego dzięki wykorzystaniu bankowego systemu transakcyjnego. Co więcej , przesyłanie faktur za pośrednictwem infrastruktury odbywa się bez załączników, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo danych. Faktury przesyłane są w formie linków, do których dostęp jest chroniony hasłem.

Ponadto, Chmurę Faktur zintegrowano z systemami administracji publicznej, co ułatwia proces tworzenia faktury (użytkownicy mogą za pomocą jednego kliknięcia pobrać dane kontrahenta z GUS oraz sprawdzić, czy dana firma jest czynnym płatnikiem podatku VAT).
Chmura Faktur to również odpowiedź na zmieniające się przepisy i wprowadzenie nowych obowiązków ciążących na podatnikach. Obowiązki te będą wymagały szerokiego wykorzystania technologii cyfrowych w działalności firm i biur księgowych.

Chmura Faktur to propozycja Tax Care dla przedsiębiorców, dzięki której będą mogli bez żadnych kosztów skorzystać z systemu do zarządzania fakturami online . Jeszcze nie muszą wszystkiego robić w sieci, ale kiedy zacznie działać tworzony w Polsce Centralny Rejestr Faktur, to żadna firma nie będzie w stanie wystawić faktury bez elektronicznej księgowości. Przedsiębiorcy powinni zawczasu zadbać o uniknięcie eliminacji z rynku przez brak możliwości rozliczania się przez Internet – uważa Adam Głos.

Grafika: Chmura Faktur

Od stycznia tego roku każde przedsiębiorstwo, które jest czynnym podatnikiem VAT, jest zobligowane do prowadzenia elektronicznej ewidencji zakupu i sprzedaży oraz wysyłki tych danych w postaci JPK (jednolitego pliku kontrolnego). Ponadto, od lipca każdy przedsiębiorca, który rozlicza VAT, będzie musiał dostarczać fiskusowi na jego żądanie zestawienie wszystkich swoich faktur w formie elektronicznej. Od digitalizacji na tym polu zatem nie da się uciec, jeżeli jest się płatnikiem VAT.

Chmura Faktur ma charakter otwarty. Zapraszamy do korzystania z niej wszystkich przedsiębiorców, biura księgowe, konsumentów oraz administrację publiczną. Wierzymy, że Chmura Faktur stanie się jedyną w swoim rodzaju siecią przedsiębiorców, dla których cyfryzacja jest ważnym elementem podnoszenia efektywności i zwiększania bezpieczeństwa biznesu. Realizując ten projekt, po raz kolejny potwierdzamy, że nadrzędnym celem Grupy Idea Bank jest tworzenie przełomowych rozwiązań wspierających rozwój polskich firm – mówi Tobiasz Bury, prezes Idea Banku.

Powstanie chmury faktur to dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Platforma ma dobre argumenty za uwolnieniem się od papieru

Przedsiębiorca – nie tylko ten nowoczesny, ale i pragmatyczny będzie zadowolony z tego, że nie będzie już zmuszany do przechowywania dokumentów księgowych w siedzibie firmy lub u księgowych. Dbałość o bezpieczeństwo, brak limitów w trakcie korzystania z usługi oraz możliwość automatycznego przekazania dokumentów wraz z prostym mechanizmem pozwalającym na utworzenie wymaganego jednolitego pliku kontrolnego powodują, że Chmura Faktur to usługa absolutnie godna polecenia.

 

Artykuł powstał we współpracy z Tax Care.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu